Mladí architekti přeměnili zchátralou garsonku. Zachovali přitom původní prvky
V centru města Sant Petersburg je malý byt se spoustou úložného prostoru a originálními prvky, který si zrekonstruovali architekti sami pro sebe.
Jedním z nejdůležitějších principů, který architektonická kancelář DA aplikuje při práci na projektech, je dosažení maximální expresivity s minimem prostředků. To bylo obzvláště důležité při práci na jednom konkrétním projektu: rekonstrukci malometrážního bytu, ve kterém žijí zakladatelé firmy Anya a Borya.
Neobydlená garsonka
Mladí architekti si zakoupili garsonku v historickém centru Petrohradu o rozloze pouhých 38 m2, která byla dlouhá léta neobydlená a prázdná, tedy ve skutečně nevyhovujícím stavu – ze stěn opadávala omítka, a dokonce i okna byla rozbitá. Dvojici architektů to však neodradilo a rozhodli se přeměnit byt na kompaktní obytný prostor a místo, které by mohli využívat nejen oni, ale mohli by v něm hostit i své přátele.
Prvním krokem v rámci rekonstrukce bylo očištění stěn a stropů od rozpadlé omítky, výměna všech inženýrských sítí a vyztužení některých otvorů, jejichž konstrukce již nebyla ve vyhovujícím stavu. Velkou výhodou naopak bylo uspořádání bytu, který má okna na tři strany, a dokonce i malý balkon. Nejneobvyklejším prvkem, který se architekti rozhodli zachovat, je historické stropní svítidlo o rozměrech téměř 3 × 3 metry.
Zanechali původní vzhled
Pod nánosy omítky odhalili architekti syrové cihlové stěny a betonové přesahy. Rozhodli se, že je nechají přiznané i se všemi „nedostatky“ v podobě prasklin, svarů, škrábanců či značek od předešlých stavbařů. Právě tyto odhalené prvky v surové podobě následně definovaly charakter celého interiéru. Vzhledem k tomu, že majitelé-architekti chtěli, aby byt působil čistě a minimalisticky, tvary i barevná paleta zvoleného nábytku jsou již velice jednoduché.
Otevřený prostor
Prioritou bylo zajistit, aby byl byt vysoce funkční, tvořil jej co nejvíce otevřený prostor, který by umožňoval pořádání večírků, měl pohodlná a útulná místa pro trávení volného času a dostatek uzavřeného úložného prostoru, díky čemuž by malá plocha nepůsobila chaoticky a neuklizeně. Zejména poslední požadavek vedl k rozhodnutí skrýt všechny možné úložné prostory, včetně radiátorů a spotřebičů, za bílé panelové boxy vyrobené na míru; tyto boxy se nacházejí po obvodu téměř všech stěn.
Toto řešení umožnilo majitelům zcela vypustit jakýkoli volně stojící nábytek – s výjimkou stolu a pohovky. Stejné panely jsou po obvodu koupelny, nad kterou je prostor pro spaní. Černé úložné prostory v kuchyňské části, ve které je ukryta i chladnička, působí jako žádaný kontrastní prvek.
Další optický a haptický kontrast představují právě hladké panely a na druhé straně surový, neopracovaný materiál zachovaný na stropě. Otevřené úložné prostory jsou zastoupeny jen několika poličkami, na kterých vystavují majitelé oblíbené knihy a umělecké předměty. Ústředním bodem otevřeného prostoru se stal dřevěný pracovní stůl. Veškerý nábytek, kromě židlí od značky Muuto a svítidel Fild, byl navržen architektonickým ateliérem majitelů bytu.
O projektu
Projektový tým: architektonický ateliér DA Bureau – Anna Lvovskaia, Boris Lvovskiy, Fedor Goreglyad, Maria Romanova, Julia Kubitskaya
Lokalita: Rusko, Petrohrad
Realizace: 2020
Rozloha: 38 m2
Foto: Dmitrii Tsyrenshchikov
FOTOGALERIE
Text: Lucia Blažiová
Foto: Dmitrii Tsyrenshchikov