Možnosti sádrokartonové příčky

10. 10. 2013
Diskuze (0)
Sdílet

Na sádrokartonové příčky se často díváme skrz prsty. Považujeme je za provizorní řešení, paradoxně právě pro jejich přednosti – rychlou a suchou výstavbu. Mnozí se obávají jejich nízké bezpečnosti či nedostatečné zvukové izolace. Jsou však naše obavy […]

Na sádrokartonové příčky se často díváme skrz prsty. Považujeme je za provizorní řešení, paradoxně právě pro jejich přednosti – rychlou a suchou výstavbu. Mnozí se obávají jejich nízké bezpečnosti či nedostatečné zvukové izolace. Jsou však naše obavy opodstatněné? Zeptali jsme se za vás odborníků ze stavební praxe.

Ing. Dušan Dlhý, Ph.D.

Slovenská technická univerzita v Bratislavě, Stavební fakulta 

05_Dusan_Dlhy

„Z hlediska akustiky dokážou sádrokartonové příčky plnohodnotně nahradit klasické, tedy zděné typy příček, v mnoha případech jsou jejich akustické vlastnosti při téže tloušťce dokonce lepší – konkrétní parametry samozřejmě závisejí na typu a skladbě příčky. Sádrokartonové systémy se dokonce často využívají ke zlepšení stavu existujících konstrukcí, včetně jejich zvukověizolačních vlastností. Problém je podle mne spíše ve vnímání sádrokartonové konstrukce – mnoho lidí má, hlavně při poklepání na sádrokartonovou stěnu, pocit, že není pevná, a tedy bezpečná. Dostatečná bezpečnost sádrokartonové příčky například mezi byty se přitom dá velmi snadno zajistit vložením ocelového plechu do její konstrukce. Reálně tedy neexistuje důvod pro to, aby se sádrokartonové příčky nepoužívaly, a obavy o jejich bezpečnostní či akustické vlastnosti jsou neopodstatněné.“

foto: Knauf

foto: Knauf

Michal Zajíček

Research & Real Estate consultant, LEXXUS 

06_Michal_Zajicek„Sádrokartonovou příčku vnímám jako velmi flexibilní a jednoduchý konstrukční prvek. Její nespornou výhodou je například suchý proces výstavby, a tedy i rychlost realizace. Pro zákazníka je též výhodné, když může developer i během výstavby a prodeje flexibilně reagovat na jeho aktuální požadavky – to se týká nejen změn v rámci dispozice bytu, ale například i spojení dvou menších bytů či rozdělení většího bytu na dva. Ve všech případech je výhodou flexibilita a rychlý proces přestavby. Použití sádrokartonu tedy určitě znamená velké plus pro budoucího uživatele bytu.
Bohužel, toto řešení zatím není časté. Stále více se však dostává do povědomí veřejnosti, a to i na základě reálných, většinou pozitivních zkušeností obyvatel takovýchto bytů. A ze své vlastní zkušenosti mohu říci, že i když se s obavami kupujících setkáváme neustále, po nastěhování obavy rychle pominou.“

Sádrokartonové příčky u nás ještě stále narážejí na bariéru předsudků a dlouhou tradici zděných stěn. Odborníci je však doporučují: „Není žádný důvod k obavám. Jsou praktické, bezpečné a dostatečně zvukově izolační.“ foto: Knauf

Sádrokartonové příčky u nás ještě stále narážejí na bariéru předsudků a dlouhou tradici zděných stěn. Odborníci je však doporučují: „Není žádný důvod k obavám. Jsou praktické, bezpečné a dostatečně zvukově izolační.“ foto: Knauf

Ing. arch. Juraj Hermann

P–T, spol. s r. o.
 
07_Juraj-Hermann„Poprvé jsem se se sádrokartonem setkal před dvaceti lety ve Vídni – sádrokartonové příčky jsme tehdy využívali při nadstavbách bytových domů. Nyní tento systém používáme především v projektech výškových obytných staveb. A musím říci, že dosud jsem se s žádnou negativní reakcí ze strany obyvatel nesetkal. 
Sádrokarton lze podle mne směle označit za progresivní stavební materiál, vhodný pro suchou výstavbu jakýchkoliv nenosných příček. Jako architekt ho využívám velmi často. Je pro mne úplně logické používat ho všude tam, kde to nosný systém stavby umožňuje, příčky mezi jednotlivými byty nevyjímaje. Určitě tu totiž dokáže plnohodnotně zastoupit zděné konstrukce, ba v mnoha parametrech je dokonce převyšuje – například v dosažení akustického útlumu a neprůzvučnosti.“

foto: Knauf

foto: Knauf

foto: Knauf

foto: Knauf

Volnost dispozice. Montované příčky opláštěné sádrokartonem dávají velkou volnost při dispozičním řešení bytů – ve fázi projektování i při případné přestavbě. Příčky je možné libovolně přesunout, a tím podle potřeby zvětšit nebo zmenšit jednotlivé prostory. To u příček z cihly či z pórobetonu často není možné ze statických důvodů.

 

foto: Knauf

foto: Knauf

Bezpečnost a ticho. V sendvičové skladbě mezibytových příček se používají izolační materiály s velmi účinným akustickým útlumem, jejich bezpečnost zaručuje celoplošně umístěný ocelový plech.

Sádrokartonové příčky už i u nás používají investoři stále častěji – ať už uvnitř bytů, nebo mezi byty. Tuto tendenci obhajují výčtem jejich pozitivních vlastností.

foto: Knauf

foto: Knauf

Výhoda nízké hmotnosti. Sádrokartonová příčka díky své nižší hmotnosti méně zatěžuje konstrukci stropu. Snižuje se tím její prohnutí a eliminuje riziko vzniku trhlin ve stropech i v příčkách. Lze tak snížit i celkovou hmotnost stavby, což je významné hlavně u výškových budov.

TEXT: red
FOTO: J&T Real Estate, Knauf
ZDROJ: časopsi HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: Rekonstrukce bytu Stavební materiály
Tagy: byt příčky rekonstrukce sadrokarton stavba
Sdílejte článek

Diskuze