Na co si dát při rekonstrukci staršího bytu pozor?

30. 01. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Čeká vás rekonstrukce bytu, který už má svá nejlepší léta za sebou? Předem si připravte plán, aby vás něco nezaskočilo.

Často se totiž stává, že začneme řešit jen jednu věc – a postupně se objeví i další problémy. Z třítisícové rekonstrukce se pak může stát pořádná investice.

Rekonstrukce bytu

foto: istock

Elektroinstalace

Plánujete-li nová svítidla, nové domácí pomocníky, jako je myčka nádobí, lednice, pračka, sporák, v prvé řadě se zaměřte na celkovou výměnu elektroinstalace za novou. Není to až tak náročné, jak byste si mohli myslet, i když vysekávání bude nutné. Pokud to však neuděláte, problémy se budou hromadit a překvapí vás v tom nejméně vhodném okamžiku. Při rekonstrukci elektrikář může narazit i na nalomené kabely a další „zrady“, které by vám dříve či později způsobily problémy. Myslete na to, že kvalitní elektroinstalace je důležitá i z hlediska bezpečnosti.

Rekonstrukce bytu

foto: istock

Náš tip: Plánujete-li v budoucnosti rekonstruovat elektroinstalaci, spojte to se stěrkováním místností. Výhodou je, že se to dá dělat i po místnostech, nemusíte se vystěhovat. Samozřejmě pokud se tak dohodnete s elektrikáři a malíři.

Rekonstrukce bytu

foto: istock

Vodoinstalace

Stejně jako u elektroinstalace se mohou problémy objevit i u vodoinstalace. Při rekonstrukci koupelny či kuchyně začněte od potrubí. Dejte si je vyměnit za trubky z kvalitních moderních a hlavně neškodných materiálů.

Rekonstrukce bytu

foto: istock

Zbavte se nebezpečných materiálů

V některých starých bytech se i dnes najdou nebezpečné materiály jako olovo a azbest. Nejčastěji se nacházejí v podlahách, stropech, v potrubí a střešních krytinách starých domů. Myslete na to, že nejnebezpečnější je prach z těchto materiálů, takže jejich odstranění vyžaduje skutečné odborníky. Nebezpečné jsou též barvy s obsahem olova. V minulosti byly často používány.

Rekonstrukce bytu

foto: istock

Hygiena na prvním místě

Staré stavby přinesou různá překvapení. Je možné, že se pod podlahami bude ukrývat nejrůznější hmyz či plísně, zadní část kuchyňské linky může být prohnilá. Všechny části, které přicházejí do kontaktu s vlhkostí, nechejte důsledně ošetřit hygienickým nátěrem, penetrovat, natřít antibakteriálními a protiplísňovými barvami.

Optimální je, když se předem poradíte s odborníky, kteří znají problémy starších bytů a umějí je řešit. Dohodněte se, aby byli u rekonstrukčních prací a kontrolovali jejich průběh. I ten nejkvalitnější materiál totiž může skončit špatně, když nebude instalován odborně.

Sabína Zavarská
Foto: istock

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: elektroinstalace vodoinstalace
Sdílejte článek

Diskuze