Nadčasová rekonstrukce klasického panelákového čtyřpokojového bytu
Na začátku byl byt, jaký známe z klasických čtyřposchoďových paneláků. Interiér čtyřpokojového bytu v pražském Suchdole proměnila bytová designérka Iva Hájková k nepoznání. Jak vypadá nadčasová rekonstrukce, jejímž cílem bylo vytvořit osobitý interiér pro potřeby moderní čtyřčlenné rodiny v jejím podání?
Návrh rekonstrukce se vyvíjel pomalu a precizně, v rámci intenzivní spolupráce mezi designérkou a samotnými majiteli bytu. Autorka proměny Iva Hájková si pochvaluje soulad mezi svým uvažováním a představami majitelů, především s hlavní atmosférou „betonového divadla“: „Majitelé mě nechali tvořit, jednotlivé prvky jsme probírali společně, hledali a nacházeli jsme ideální cestu mezi designem a praktičností.“ Hlavními požadavky z jejich strany bylo využití přírodních materiálů, optické zvětšení a provzdušnění interiéru.
Při dvou synech se nedá prostor úplně otevřít
Úkolem číslo jedna bylo stanovit míru otevření bytu. Po několika variantách úplného otevření prostoru dospěla designérka s majiteli k závěru, že domácnost se dvěma chlapci potřebuje oddělené pokoje a pokoj za uzavřenými dveřmi. Řešením bylo spojení obývacího pokoje s jídelnou a kuchyní. Od denní zóny je oddělena noční část – chodba s ložnicemi, koupelnou a toaletou. Z dispozice 4 + 1 tak vznikla 4 + kk. Každá ložnice má vlastní velkou vestavěnou šatní skříň.
Divadelní interiér nemusí být barevný a plný efektů
Majitelka bytu je divadelní herečka a velký fanoušek divadla, což designérku automaticky inspirovalo. Mottem konceptu se stalo heslo: „Život je krásné divadlo“. Divadlo však vůbec nemusí znamenat hodně barev, tvarů a barevných efektů. V tomto panelovém bytě je tomu přesně naopak. Divadlo, které designérka navrhla, je minimalisticky pojaté, klidné. A co je nejdůležitější, směřuje k podstatě, odhaluje důležité základy – doslovně i v přeneseném významu.
Materiály ve své podstatě: beton v paneláku nemusíte skrývat
Protože jde o panelový dům, je jasné, že základní konstrukční materiál domu je beton. Ten Iva Hájková využila i při proměně. Jejím cílem bylo vnést do bytu autentičnost a nijak neskrývat, že byt se nachází v panelovém domě. Zároveň nechtěla, aby působil historicky, a proto využila tradiční materiály, ale v moderní podobě. Doplňkovými materiály jsou dřevo a mosaz – všechno v surovém stavu.
Část stěn a stropů je očištěna od nánosů omítky, betonové panely jsou ošetřeny bezprašným nátěrem. Podlaha z masivních dubových desek připomíná divadelní jeviště. Mosaz najdete na dvířkách kuchyňské linky a detailech, jako jsou úchytky a světla. Ty jsou vyrobeny podle autorského návrhu designérky. Mosaz je upravena broušením a voskováním, aby dostala moderní nadčasovou podobu.
Další podoby s divadlem: šatní skříně jako opona
Velké mosazné svítidlo v obývací části evokuje hravým způsobem výrazné lustry, charakteristické pro divadlo. V bytě najdete i „oponu“ – je jí praktické uzavření šatních skříní v předsíni. „Opona“ je podobně jako ta divadelní měkká na dotyk a má sytou barvu. V koupelně a na toaletě je velkoformátová dlažba se vzhledem terazza, stěny jsou obloženy obkladem ve tvaru cihličky s kontrastní spárou. Atmosféru propracovanou do posledního detailu dotváří moderně pojatá lucerna vyrobená na míru. „Prostor pro kuchyň je poměrně úzký, a tak jsme pozornost odvedli jinam. Spodní část linky jsme obložili mosazným plechem. Je ručně broušený a voskovaný, přináší měnící se a zrající krásu,“ vysvětluje Iva Hájková.
Díky jedinečnému přístupu autorky vznikl byt s osobitou atmosférou, který pyšně navazuje na svou historii. Může se pochlubit kvalitně řešenou dispozicí a výbornou prací s detaily.
Rekonstrukce „na beton“
architektonický ateliér: Iva Hájková Studio
autoři: Iva Hájková
lokalita: Praha – Suchdol, ČR
realizace: 2019 až 2020
Sabína Zavarská
Foto: Filip Šlapal