Náročná rekonstrukce poválečného bytu v bratislavském Starém Městě
„Klíčem k výjimečnému designu je zachycení požadavků klienta a podstaty samotného prostoru,“ tvrdí architekti ze studia .archstyl. Na ploše téměř 120 metrů čtverečních bylo možné téměř kouzlit.
Navzdory prostornosti měl poválečný byt v bratislavském Starém Městě mnoho negativ a vyžadoval důslednou rekonstrukci. Výsledek je překvapivě moderní, ale odkazy na historii najdete v každé místnosti.
Prvořadá úloha: výměna instalace
V tomto bytě bylo podobně jako ve většině starších bytů vidět mnoho nánosů, které s sebou přinesly předchozí úpravy. Prvořadým úkolem bylo vyměnit instalaci vody, elektřiny a kanalizace a zajistit vytápění každé místnosti. Původně se zde topilo jen v obýváku centrálními kamínky.
„Náročnou a kompletní rekonstrukcí prošly všechny povrchy: stěny, stropy, či vytvoření stabilního podkladu pro masivní podlahu s přihlédnutím k původnímu rastru ukládání podlahy. Nezbytná byla také výměna oken a dveří na lodžii vyrobených na míru, zachovávajíc fasádní rastr,“ vysvětlují architekti.
Změna dispozice
Současní majitelé bytu s vysokými stropy potřebovali změnit dispoziční řešení, aby lépe vyhovovalo jejich potřebám. Tato změna se nejvíce týkala původních prostor kuchyně, koupelny a jedné z místností. Vznikly hodnotné plně funkční prostory. Navzdory současnému trendu je v tomto případě kuchyň řešena jako samostatná. Naopak prostor obývací místnosti a jídelny je řešen velkolepě jako otevřený.
Původní prvky akceptovali
Byt se tak dočkal mnoha změn, ale architekti mysleli i na jeho bohatou historii. Akceptovali původní prvky, které dodávají celému bytu speciální charakter. Prostřednictvím na míru zhotovených ocelových konstrukcí dosáhli lehkost, vzdušnost a prosvětlení bytu.
V jakém stylu je řešen interiér?
Největší slovo dostaly prvky skandinávského designu v kombinaci s dobovou architekturou z 50. a 60. let minulého století. Tím se podařilo zachovat specifickou atmosféru bytu. Interiéru dominují protiklady, i pokud jde o použité materiály. Teplé odstíny dubové podlahy se střídají s odstíny šedé na nábytku a stříkaných plochách, stropě. Osvěžením jsou detaily v karmínově barvě.
Najdete zde i zvučná jména
Dostatečnou pozornost jsme při rekonstrukci interiéru věnovali i výběru interiérových doplňků a detailů. „Promyšlený, ale opodstatněný výběr zvýrazňuje propojení současných trendů a designu z poloviny minulého století, kdy vznikaly ikonické designy zvučných jmen. Je to například dánská značka VOLA, pro kterou Arne Jacobsen vytvořil originální designy baterií. Karmínově červená verze jeho baterie dominuje neutrálnímu prostoru kuchyně. Ikonické vypínače Berker Serie 1930, vyrobené z kvalitního porcelánu, zná z minulosti asi každý z nás. V našem případě krásně podtrhly historický charakter celého bytu. Dále jsou to detaily konstrukčního řešení otočného panelu / dveří do ložnice s integrovaným bezkličkovým systémem otevírání, frézované typy úchytek, či kazetové panely u nábytku vyrobeném na míru,“ specifikují interesantní detaily bytu autoři rekonstrukce.
Rekonstrukce bytu v Starém Městě ve zkratce
Architektonické studio: www.archstyl.com
Autoři: Mgr. Art. Zuzana Horniakova, Ing. Juraj Krč, Ing. Zoltán Horváth
Návrh: 2017
Realizace: 2017
Lokalita: Bratislava
Obytná plocha: 118 m2
Sabína Zavarská
Zdroj a foto: Cubedesign s.r.o., Tomáš Manina