Položení PVC podlahy? S naším návodem to určitě zvládnete!
Šachovnicový vzor, tygří kůže nebo dřevěný dekor? PVC podlaha nabízí celou řadu pozoruhodných vzorů. Zároveň je hygienická a vydrží roky. A jak ji položit? S naším podrobným návodem to určitě zvládnete.
Budete potřebovat
MATERIÁL
- PVC krytina/dlaždice
- stěrková hmota (při nerovnostech
podlahy) - disperzní lepidlo
- penetrační nátěr
- okrajové a přechodové lišty
- rozpěrky a šrouby na upevnění lišt
NÁŠ TIP
Při nákupu dbejte na to, aby se celá krytina na jednu místnost odebrala z té samé role. Tím se vyhnete rozdílům v barevnosti.
NÁŘADÍ
- skládací metr
- ozubená stěrka
- odlamovací nůž
- ocelový příložník
- linkovací souprava
Stupeň náročnosti: ** 2/5
Počet osob: 2
Délka realizace: 1 den + 2 dny na schnutí a sednutí podlahy
Postup
1. Příprava plochy
Původní podlahu odstraňte a podklad vhodně upravte. Musí být rovný, pevný a bez prachu, nečistot a mastnoty. Navíc musí zůstat stále suchý. Na odstranění lepidla na malé ploše použijte špachtli, v případě větší plochy například brusku na beton.
2. Nanášení základního nátěru
U nasákavých podkladů naneste válečkem penetrační nátěr. Pokud je to třeba, podlahu vyrovnejte tekutým tmelem. Na oddělení stěny položte na okraje izolační pásy. Rozmíchaný tmel nalejte na podlahu a vyrovnejte ho hladítkem.
3. Dokončení podkladu
Plochu nechte den schnout. Povrch bude dokonale hladký, když ho obrousíte hrubým brusným papírem. Potom všechno oprašte a natřete hloubkovým penetračním nátěrem. Po zaschnutí hloubkové penetrace můžete oříznout izolační pásy u stěn.
4. První natažení
Pokud budete vzhledem k šířce místnosti pokládat dva pásy vedle sebe, vznikne šev – nejprve si tedy promyslete, kde bude vadit nejméně. Výklenky na radiátory připočítejte k rozměrům. Rozviňte první pás a natáhněte ho ke stěně.
5. Řezání krytiny
Nařežte krytinu v rozích našikmo, abyste měli při jejím ohýbání dostatečnou rezervu na usazení a dořezání. Přesahy můžete nyní zkrátit na 5 cm, bude se vám pracovat jednodušeji. Nechte krytinu odpočívat 24 hodin, aby se aklimatizovala.
6. Fixace podlahy
Odhrňte krytinu až doprostřed místnosti. V případě dvou pásů odhrňte oba dva. Naneste fixaci na podlahu – na okraje pomocí štětce, na plochu pomocí válečku. Fixaci vyvětrejte a udělejte zkoušku prstem. Když nebude mokrá na dotyk, je připravená na položení krytiny.
7. Uhlazení
Připravte si ještě jeden nástroj na uhlazení. Například omotejte kus dřeva hadrem nebo starým ručníkem. Následně položte PVC krytinu a uhlazujte ji směrem od středu k okraji. Dávejte pozor, aby se nezvlnila. Přesahy mezi oběma pásy se uhlazovat nesmí.
8. Spojení dvou pásů krytiny
Přiložte na řezné linie dlouhé ocelové pravítko a odřežte obě dvě krytiny zároveň až potud, kde je krytina upevněná. Potom odstraňte přesahy. Obě dvě poloviny krytiny zasuňte k sobě a shora uhlaďte. Šev se zapečetí prostředkem na sváření za studena.
9. Přechodový profil
Ke dveřím uřízněte přechodový profil. Přesně ho umístěte a pomocí hřebíků si vyznačte otvory na vyvrtání do podlahy. Potom profil opět položte na stranu, vyvrtejte otvory na rozpěrky a přišroubujte profil.
Odborník radí
Richard Klička, odborník z oddělení stavebnin v projektových marketech HORNBACH
PVC podlahová krytina se dá položit i na volno bez fixace. V tom případě doporučuji elastické podlahové krytiny skladovat v rolích nastojato a desky naležato, a to vždy maximálně 8 kartonů nad sebou. Před samotným kladením byste měli podlahovou krytinu uložit na noc do místnosti, ve které ji chcete položit, aby se aklimatizovala. Během pokládání by teplota v místnosti neměla klesnout pod 18 °C.
Podrobný videonávod a seznam potřebného materiálu a nářadí najdete
na stránce www.hornbach.cz v sekci Návody.
Text: Miroslava Maceková ve spolupráci s HORNBACH
Foto: HORNBACH, shutterstock.com
Zdroj: časopis HOME