Přestavba bytového jádra
Zvyšující se požadavky na kulturu bydlení a stárnoucí bytový fond jsou nejčastějšími důvody pro zahájení stavebních úprav v našich bytech. I když se většina z nás již dávno smířila se způsobem života v panelových domech […]
Zvyšující se požadavky na kulturu bydlení a stárnoucí bytový fond jsou nejčastějšími důvody pro zahájení stavebních úprav v našich bytech. I když se většina z nás již dávno smířila se způsobem života v panelových domech i se všemi negativy, která takové bydlení přináší, přesto hledáme cesty, jak alespoň v rámci jistých omezených možností přinést do tohoto bydlení něco, co učiní z našeho bytu prostředí, v němž se budeme cítit dobře a které budeme považovat skutečně za svůj domov.
Nejvýznamnější zásah do bytu jednoznačně vyžaduje renovace bytového jádra. Právě náročnost a rozsah stavebních úprav, které jsou spojeny s přestavbou bytového jádra, určují vlastně jeho prvořadost. V případě, že se chystáte provést celkovou rekonstrukci bytu, musíte určitě začít právě zde. Jen pro úplnost informací je třeba uvést, že takový rozsah stavebních úprav, jakým přestavba bytového jádra bezesporu je, musíme nejprve projednat s majitelem, respektive se správcem objektu, a následně ohlásit příslušnému stavebnímu oddělení na místním (případně městském) úřadě.
Dobře známá umakartová jádra ve své době určitě splnila svůj úkol. Bylo to rychlé, levné a z hlediska montáže velmi efektivní řešení. Dnešní pohled na sociální zařízení v bytech je již diametrálně odlišný, a proto je třeba tomu přizpůsobit nejen volbu materiálů, ale vlastně celý systém v závislosti na tom, co od těchto prostorů z hlediska užívání očekáváme.
Kam s ní aneb Dohromady, či odděleně?
Velmi důležité je hned na začátku si dobře promyslet, zda zachováte původní dispozici bytového jádra, nebo přistoupíte k jejím zásadním změnám. Na tomto rozhodnutí potom závisí i celková náročnost rekonstrukce, a tedy i náklady s tím spojené. Při zachování původní dispozice získáte téměř vždy pár centimetrů, které původně zabírala konstrukce bytového jádra i na stranách, kde je plná panelová stěna. Taktéž se zvýší světlá výška prostoru, což přispěje k odlehčení a provzdušnění už i tak dost stísněných prostorů. Velkou výhodou při zachování původní dispozice je to, že ve většině případů lze přímo (respektive jen s malými úpravami) použít původní rozvody elektroinstalací a vodoinstalací. Při celkové změně dispozice (standardní spojení prostoru koupelny a WC) je již možné měnit pozice zařizovacích předmětů, nahrazovat je zcela odlišnými typy a podobně. To však přináší velké zásahy do instalací, které je třeba přenechat odborníkům. Populární včlenění WC do prostoru koupelny vypadá výborně v katalogu nebo na reklamní fotografii. Vícečlenná rodina si toto řešení příliš neužije. Navíc doplníte-li původní WC místnost o umyvadélko, získáte další hygienické zázemí.
V případě, že máte dobrého architekta, který spolupracuje s kvalitní stavební firmou, můžete si dovolit přestěhovat koupelnu do jiné části bytu. Nezapomeňte však vyřešit spádování vany a sprchového koutu v podlahových vrstvách. Řešením je například celoplošné zvýšení podlahy. Pozor ale na podchodovou výšku zárubně. Vytváření pódií v jednotlivých místnostech nebo jejich částech je spíše nouzovým řešením.
Některá dispoziční řešení umožňují přestěhovat koupelnu k obvodové stěně, přičemž se využije jedno křídlo kuchyňského okna. V tomto případě je třeba počítat i s výměnou okna v kuchyni a s vložením sloupku v rámci původního členění okenních křídel. V místě sloupku se vytvoří možnost napojit dělicí příčku. Obě místnosti s podélným půdorysem vyhrají přístup k oknu. Tímto řešením získá koupelna přímé osvětlení a odvětrání.
Pryč s ním, s jádrem umakartovým!
Demontáž původní konstrukce lehkého bytového jádra bývá zpravidla otázkou skutečně jen několika málo hodin. Odpojení instalací doporučujeme přenechat odborníkům. Pozornost je nutné věnovat všem svislým rozvodům, které obvykle procházejí prostorem za WC. Tyto rozvody musejí zůstat zachovány jako funkční a dostatečně zakotvené. Pokud například potrubí vzduchotechniky kotvilo do konstrukce, kterou demontujeme, je nutné provést náhradní kotvení.
Při realizaci nové koupelny dbejte na to, abyste nepohnuli s polohou stoupačky (svislých rozvodů), na kterou je vázáno umístění WC mísy. Vzdálenost WC mísy od stoupačky je ohraničená nutností dodržet potřebný spád odpadního potrubí. Čím dále od odpadu, tím výše musí být položen vývod z mísy nebo níže umístěno připojení k hlavnímu odpadu. Nehýbejte ani s instalační šachtou. Právě naopak, musíte k ní zachovat volný přístup, kromě jiného i proto, aby bylo možné vyměnit svislé potrubí a aby byly dostupné měřiče spotřeby vody. V cestě radikálnějších přesunů v rámci dispozice bytu stojí nebo doslova překážejí nosné panely. Narušením nosných prvků je ohroženo i další poschodí. V každém případě rekonstrukce panelákové koupelny představuje tolik možných technických potíží, že volba způsobu renovace patří do rukou profesionálů, kteří mají zkušenosti s různými typy panelových domů a požadavky klientů. V současnosti nemusí být pravda ani to, že nakupovat materiál přímo u výrobce se vyplatí nejvíce.
Všechno tam, kde má být
Rozmístění zařizovacích předmětů nezávisí jen na ergonomickém a estetickém rozmístění, ale rovněž na způsobu realizace rozvodů a instalace. Ty se mohou řešit klasickým mokrým způsobem – zasekají se do zdiva nebo táhnou po povrchu stěn a dodatečně obezdí. Jiný způsob spočívá v suché instalaci pomocí předstěnové montáže nebo vybudováním samostatné instalační stěny. Stěny ukryjí potrubní rozvody nebo splachovací nádržky toalet. Po obložení impregnovanými sádrokartonovými deskami jsou výtvarným prostorovým prvkem. Mohou předělit prostor a vytvořit malou odkládací plochu. V případě vybudování polovičních stěn vyznačí hranici mezi funkčními zónami. Sanitární stěnu tvoří konstrukce pro uchycení rozvodů a sanitárních předmětů. Tyto instalační systémy umožňují i montáž umyvadla nebo toaletní mísy do rohu koupelny.
Téměř navždy
Koupelna je často jediným prostorem, který během jedné generace nezmění svou tvář. Málokdo se rozhodne víckrát za život v tom samém bytě a v té samé koupelně měnit obkládačky a dlažbu, měnit sanitu a ještě bezpochyby i umístění rozvodů. Mnohem jednodušší je obrátit vzhůru nohama jakýkoli jiný kout svého domova (s výjimkou kuchyně), který na čtvereční metr pohltí méně peněz a stojí menší námahu než čtvereční metr koupelny. Koupelna by měla přesvědčit svou účelností, nadčasovostí a estetickým vzhledem.
Nejuniverzálnějším, konstrukčně a realizačně nejméně náročným systémem při renovaci bytového jádra se jeví systém sádrokartonových příček a podhledů. Vždyť již pouze srovnání pracnosti výstavby či dopravy materiálu hovoří jasně v jeho prospěch. Samozřejmostí těchto systémů je množství promyšlených detailů, které pomohou vyřešit téměř každý větší či menší problém (jejich popis naleznete v technických příručkách nebo jiných odborných materiálech). V případě, že jste se ve svém bytě rozhodli použít sádrokartonové systémy, neváhejte a obraťte se se žádostí o bližší informace na prodejce stavebních materiálů, respektive na zástupce výrobců těchto systémů.
Návrhy řešení renovace umakartového jádra (JAGA)
Původní stav | Návrh |
Původní stav | Návrh |
Původní stav | Návrh |
Drobné rady:
• Slyšeli jste o mechanickém mosazném filtru na nečistoty ve vodě, které se prodávají asi za 200 korun? Jeho umístěním do každého rozvodu studené a teplé vody za vodoměr prodloužíte životnost vodovodních baterií.
• V případě, že jste se rozhodli pro kvalitní značkové vodovodní baterie, zvolte k nim i rohové ventily s třídou hlučnosti méně než 20 dB.
• Nová povrchová úprava sanitární vybavenosti – tepelně stabilizovaný bezpórový povlak s předpokládanou životností 20 let a snadnou údržbou má u různých výrobců různé názvy, například ideal plus, ceramic plus, cera-clean, wonder glice.
• Při obkládání padne část materiálu za oběť odřezkům a lomům. I přes výpočet spotřeby obkladu a dlažby, na který se můžete spolehnout, kupte 10 % navíc. Zjistěte si, zda v případě potřeby dokáže prodejce dodat chybějící materiál za tytéž ceny. Odložený obal z obkladu s vyznačeným výrobcem, cenou a definováním barvy a typu materiálu vám při dokupování usnadní situaci.
• Renomované stavební firmy a koupelnová studia nabízejí vypracování projektu koupelny včetně trojrozměrné vizualizace a plánu pokládky. Ještě před realizací tak budete mít nejen jasnější představu o vzhledu koupelny a umístění zařizovacích předmětů, ale i výpočet spotřeby materiálu a podklad pro řemeslníky.
• Běžná výška zálohy je 60 %. Obchodní podmínky musejí obsahovat termín dodání, dobu záruky a způsob reklamace.
Osm praktických tipů pro malé koupelny neboli Dobré plánování má cenu zlata
1. Základ malé koupelny musí vycházet z přesné analýzy potřeb a požadavků jejích budoucích uživatelů. Proto je zapotřebí si předem odpovědět na tyto otázky: Kdo bude koupelnu užívat? Jak bude vypadat půdorys koupelny? Je možné vytvořit oddělené funkční zóny? Jak budou rozmístěny zařizovací předměty, například WC, bidet, sprcha, umyvadlo a vana? Užitečnou pomůckou je nakreslit si na milimetrový papír půdorys v měřítku 1:50. Na další arch stačí nakreslit ve stejném měřítku různé zařizovací předměty, případně i instalační stěnu. Po jejich vystřižení je můžete různě přesouvat na nakresleném půdorysu koupelny. A nezapomeňte, že délka instalační stěny se mění jak v závislosti na umístění jednotlivých zařizovacích předmětů, tak i na vzdálenosti od hlavního svislého rozvodu vody a odtoku.
2. Při plánování je třeba co nejlépe využít prostor v koupelně, aniž by působil přeplněně.
3. Nepodléhejte módním trendům a vybírejte si světlé a klidné barvy, které opticky prostor zvětšují.
4. Sklo a zrcadlové plochy jsou velmi vhodné do malých koupelen. Optického zvětšení lze docílit použitím zrcadel.
5. Velké formáty dlažby a obkladu od rozměrů 30 × 30 cm jsou pro malé koupelny tou správnou volbou.
6. Především při renovaci malých koupelen se ukazují výhody instalačních systémů pro předstěnovou montáž, které dokážou využít i ten nejmenší prostor k umístění zařizovacích předmětů.
7. Pro malé koupelny existují speciální programy zařizovacích předmětů a koupelnového nábytku, které jsou velmi variabilní a dokážou se přizpůsobit téměř každému prostoru.
8. Volte raději kvalitnější (i když dražší) výrobek, který bude odpovídat vašim požadavkům.
Ing. arch. Erika Vodičková, PhD.
Foto: Duscholux, Rigips a JAGA