Užitečné triky, jak se zbavíte vlhkosti, kondenzace a plísní
Vlhkost je problémem mnoha domácností, a to především v zimním období. Může se vyskytnout v kterémkoliv domě, bez ohledu na velikost či lokalitu. Někdy souvisí s nedůslednou údržbou staršího domu, jindy s problémem u konstrukce novějších budov. Necháme-li náznaky vlhkosti bez povšimnutí, dojde nejen k poškození oděvů a nábytku, ale také podpoříme spouštěč mnoha zdravotních problémů, včetně astmatu. Čeho si musíme všímat? Jak snížíme vlhkost v domácnosti?
Signály, že máte doma vlhko
Nadměrnou vlhkost snadno zjistíme i bez vlhkoměru. Svědčí o ní následující skutečnosti.
- Zatuchlý zápach – Vlhká místnost má zatuchlý pach. Pocítíte ho hned, když otevřete dveře.
- Skvrny na stěně – Tmavé skvrny na stěně jsou signálem vlhkosti. Vlhkost se může projevit i jako odbarvená omítka či „mapy“ na stěně.
- Zvedání nebo odlupování tapety – Všimnete-li si, že se vaše tapeta stáčí od stěny, je to pravděpodobně způsobeno vnitřní vlhkostí.
- Studené stěny – Jsou-li stěny ve vaší domácnosti studené na dotek, obvykle je to signál vyšší vlhkosti. Vnitřní stěny by měly být na dotek teplé a suché.
- Nadměrná kondenzace na oknech – V zimě je obvyklá kondenzace kolem oken. Pokud však vznikne nadměrná kondenzace, která nikdy nemizí, je důkazem vlhkého prostředí v interiéru.
Co zapříčiňuje vlhkost v bytě či v domě?
Nejčastěji je vlhkost způsobena kondenzací. Při poklesu teploty venku se každé ráno vytváří na oknech vlhkost. V konečném důsledku se tvoří plísně. Častým viníkem vlhkosti v interiérech jsou též netěsná potrubí, odpady nebo přepady.
Podobně bývá na vině špatná nebo poškozená izolace, střecha, poškozený okenní rám či zablokovaný žlab. Příčinu zjistíme obvykle jednoduše – podle toho, kde se nachází vlhká skvrna, plíseň či kondenzace.
Když chceme problém řešit, měli bychom vědět, o jaký typ vlhkosti jde. Existují tři typy:
Kondenzace je často způsobena špatným vytápěním a větráním. Nastává též při vaření, koupání a dalších aktivitách, které zvyšují úroveň vlhkosti v budově. Tento vzduch se sráží na studených površích, nejen na oknech, ale i na stěnách.
Stoupající vlhkost je vlhkost, která do interiéru vniká ze země. Mezi příznaky patří rozpadlé soklové lišty a podlahy, „mapy“ na omítce, odlupující se barva a tapety ve spodní části zdí.
Pronikající vlhkost znamená, že voda vstupuje do budovy zvenčí a proniká stěnami nebo střechou. Na vině bývají poškození okapů, potrubí, izolace či střechy.
Jak se zbavit kondenzace?
Každé ráno utřete okna a parapety
Kondenzát odstraňte hned, když si ho všimnete. Tak zabráníte tvorbě plísní. Použijte kuchyňskou utěrku nebo houbičku. Vhodné je čas od času utřít okenní rámy a parapety fungicidním prostředkem, můžete ho nastříkat i do koutů na stěny u oken. Když odstraňujete plísně způsobené kondenzací, setřete je hadříkem namočeným v mýdlové vodě. Potom odstraňte veškerou vlhkost pomocí suchého hadříku a obě utěrky zahoďte. Větší plochy s plísní nechejte na odbornících, protože si více uškodíte, než pomůžete!
Kontrolujte páru z vaření
Též únik páry při vaření může mít za následek vznik plísní. Vyplatí se zakrýt pánve a hrnce. Nezabráníte jen úniku páry, ale též ušetříte energii. Máte-li samostatnou kuchyň, při vaření zavřete dveře, abyste zabránili úniku páry do jiných částí domu. A nezapomeňte používat odsávač, nemáte ho jen na parádu nebo na osvětlení. Zvažte použití odvlhčovače. Hodí se i do panelákových koupelen, které nemají okno. Výkonný odsávací ventilátor by měl být samozřejmostí.
Větrejte
Každé ráno nechejte okna v bytě či domě otevřená nejméně na patnáct minut. Nebojte se udělat rychlý průvan, aby se vzduch v místnostech rozhýbal a vyměnil.
Udržujte v interiéru rovnoměrné teplo
Chceme-li během chladnějších měsíců udržet vlhkost na uzdě, udržujeme v interiéru stabilní teplotu. Vlhkost vzniká, když teplý vzduch narazí na studené stěny, takže udržováním tepla v domě se tomu vyhneme. Zkontrolujte izolaci v domě, nebo ho dejte zateplit, pokud ještě zateplený není.
Jak se zbavit stoupající vlhkosti
Vážné problémy s vlhkostí vyžadují konzultaci s kvalifikovanými odborníky. Rozhodně ji neodkládejte, protože problém může rapidně zmohutnět už za pár týdnů. Specializovaní pracovníci provedou prohlídku, změří vlhkost, identifikují příčinu problému a poradí vám, jak správně postupovat. Stoupající vlhkost bývá vážným problémem starších domů a často bývá nevyhnutelná jejich rekonstrukce.
Jak se zbavit pronikající vlhkosti
Je-li vaším problémem pronikající vlhkost zvenčí dovnitř, měli byste provést prohlídku domu nejen zevnitř, ale i zvenčí. Opět pomohou odborníci – firmy, které se věnují odvlhčování a odstraňování plísní ve vlhkých domech. Někdy stačí opravit nebo vyměnit okapy, parapet, případně vyměnit poškozenou tašku na střeše nebo narušenou izolaci.
Sabína Zavarská
foto: istock
Nám dost pomohlo začít pořádně větrat a tak, když jsem se o to začal zajímat, tak byli fajn informace i tady https://www.facebook.com/104183574820392/photos/a.104598718112211/184080780164004/, ale plíseň je prostě zlo.