Vybíráme dveře do interiéru

Vybíráme dveře do interiéru

27. 05. 2014
Diskuze (0)
Sdílet

Výběr dveří do interiéru vám možná ve srovnání s ostatním zařizováním připadá jako hračka, ale dnes už je v nabídce takové množství typů a řešení dveří, materiálů a technických detailů, že vám z toho půjde hlava kolem. Proto jsme se […]

Výběr dveří do interiéru vám možná ve srovnání s ostatním zařizováním připadá jako hračka, ale dnes už je v nabídce takové množství typů a řešení dveří, materiálů a technických detailů, že vám z toho půjde hlava kolem. Proto jsme se pro vás rozhodli vytvořit malého průvodce výběrem dveří i dveřních doplňků.

Způsob otevírání

Volba dveří a způsobu jejich otevírání bude ovlivňovat komfort jejich užívání. Chyby vzniklé v této fázi později odstraníte jen rozsáhlejšími stavebními pracemi nebo dodatečnou úpravou dispozic. „Existuje více způsobů otevírání dveří a mnohé z nich řeší prostorové problémy daného místa. I proto je dobré se o nich dobře informovat a využít všeho, co interiéru nabízejí. Kromě klasických otočných a různých typů posuvných dveří můžete vybírat ze dveří harmonikových (lamelových), kyvných či posuvně kyvných,“ vyjmenovává Ing. David Vítek ze společnosti Sapeli. Při volbě dveří je nutné brát v úvahu rozmístění nábytku a všech předmětů v místnosti, aby se vzájemně neomezovaly.

(foto: Lualdi)

(foto: Lualdi)

Prostorová náročnost jednotlivých typu otevírání (zdroj: Sapeli)

Prostorová náročnost jednotlivých typu otevírání (zdroj: Sapeli)

Funkce dveří

V nabídce jsou kromě klasických i zvukově izolační dveře, které se často používají do pracoven, ložnic či dětských pokojů. Výborné vlastnosti nabízejí klima dveře, které díky speciální vnitřní hliníkové vrstvě dokážou zamezit prostupu jakékoli vlhkosti do dveřního křídla, a tak se vlhkem a rozdílnými teplotami nezkroutí. Na pohled jsou nerozeznatelné od běžných interiérových dveří.

(foto: J.A.P.)

(foto: J.A.P.)

Dveře posuvné po stěně. Pokud toužíte po posuvných dveřích, nebo jsou z hlediska rozvržení prostoru ve vašem bytě nutností, nemusíte se hned pouštět do velkých stavebních zásahů. Dnes je v nabídce široká škála posuvných systémů na stěnu. Většinou se jedná o lišty z hliníku nebo nerezu. 

(foto: J.A.P.)

(foto: J.A.P.)

Dveře posuvné po stěně. Pokud toužíte po posuvných dveřích, nebo jsou z hlediska rozvržení prostoru ve vašem bytě nutností, nemusíte se hned pouštět do velkých stavebních zásahů. Dnes je v nabídce široká škála posuvných systémů na stěnu. Většinou se jedná o lišty z hliníku nebo nerezu.

Volba konkrétního modelu

U dřevěných dveří s klasickou sendvičovou strukturou se nabízí polodrážkové či modernější bezpolodrážkové provedení dveří (zavřené dveřní křídlo je zároveň v jedné linii se zárubní). Pokud chcete v interiéru zachovat maximum světla, či prostor opticky odlehčit, zřejmě sáhnete po dveřích se skleněnou výplní nebo dveřích celoskleněných. Samozřejmostí by v takovém případě mělo být bezpečnostní kalené sklo.

(foto: J.A.P.)

(foto: J.A.P.)

Dvoukřídlé posuvné dveře. Jsou vhodné tam, kde chcete ponechat větší průchod, ale zároveň potřebujete možnost ho úplně uzavřít. Model Komfort sestává ze dvou stavebních pouzder navzájem spojených vodicí lištou. Každé pouzdro ukrývá jedny jednokřídlé dveře, které se vysouvají proti sobě. 

Technické detaily, které potěší

(foto: Hanák)

(foto: Hanák)

Neviditelné panty. Skryté závěsy Tectus jsou určeny pro bezfalcové dveře. Kompletně skrytě uložené závěsy v kombinaci s bezpolodrážkovým provedením umožňují seřízení dveří ve třech osách. Díky tomu je dveřní křídlo osazeno s maximální přesností. 

(foto: M&T)

(foto: M&T)

Magnetický zámek. Společně se stavitelným protiplechem přináší komfort při otevírání a zavírání dveří. Střelka je při otevření v líci zámku a je vytažena pomocí magnetu až po zavření dveří. Výhodou je tichý chod a spolehlivost − zámek se nezasekává.

(foto: Hanák)

(foto: Hanák)

Integrovaný práh. Při otevřených dveřích je práh ukrytý v křídle a nijak neomezuje funkci ani vzhled dveří. Po jejich zavření se mechanicky aktivuje a utěsní prostor pod křídlem. 

(foto: Hanák)

(foto: Hanák)

Obrácené otevírání. Umožňuje zachovat identický vzhled dveří v jednom prostoru, kde nelze použít standardní bezfalcové dveře z důvodu odlišného směru otevírání dveří.

(foto: Hörmann)

(foto: Hörmann)

V českých interiérech se stále více uplatňují posuvné dveře, přesto je stále největší poptávka po klasických dveřích s otočným systémem otevírání. Pokud jsou umístěny na rohu, je vhodnější, když se dveře otevírají směrem na stěnu a nikoli do prostoru. Jinak by bylo nutné je obcházet. 

(foto: Pol-Skone)

(foto: Pol-Skone)

Skládací dveře. Řada z nás si pod tímto názvem představí nevzhlednou plastovou harmoniku z panelákových bytů. Tento typ vám však ostudu rozhodně neudělá. Jde o falcový systém, výplň tvoří „medová plástev“, vybrat si můžete mezi plnou nebo děrovanou dřevotřískou.

Dřevěný rám je obložený hladkými laminovanými nebo dýhovanými HDF deskami.

(foto: Solodoor)

(foto: Solodoor)

Povrchová úprava. U dveří můžete vybírat z celé řady materiálů, které tvoří jejich povrch. Masiv, dýha, fólie, laminát… Přírodní materiály (masiv, dýha) jsou trvanlivější, nevýhodou je ovšem vysoká cena. Kvůli tomu, i díky neustále se zlepšujícím technologiím, stále více lidí volí umělé povrchy.

Solo 3D Aragon je světlý, strukturovaný povrch napodobující přírodní surové dřevo.

(foto: Sapeli)

(foto: Sapeli)

Kovové zárubně. Nejedna domácnost řeší, jak se jich zbavit. Pokud se vám hned nechce do jejich vybourávání, existuje i jiné řešení. Systém OKZ je speciální typ dřevěné obložkové zárubně, která se do průchozího otvoru pouze usadí kolem původní kovové – pomocí PUR pěny a lepidla.

OKZ je možné namontovat pro jednokřídlé dveře vysoké 197 cm a široké 60−110 cm.

Text Dominika Záveská
Odborná spolupráce Sapeli, Hanák
Foto archiv firem
Zdroj časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: dvere interier rekonstrukce bytu
Sdílejte článek

Diskuze