Jak vyčistit rychlovarnou konvici pomocí domácích ingrediencí? Vodní kámen nemá šanci!
Rychlovarná konvice je potřebná v každé kuchyni. Ať už si připravujete kávu, čaj, nebo potřebujete ohřát vodu pro jiné účely (například na urychlení vaření těstovin) – slouží skvěle, dokud se v ní neusadí množství vodního kamene. Jak rychle a účinně rychlovarnou konvici vyčistit?
Obecně jsou rychlovarné konvice nenáročné na údržbu. Avšak na jednu věc je třeba dávat pozor. Je jí hromadění minerálů, konkrétně vápníku a hořčíku z vody z vodovodu. Nahromadění minerálů není jen neestetické (především, máte-li skleněnou konvici), ale zhoršuje i funkčnost tohoto šikovného pomocníka. Může totiž ovlivnit, jak dlouho trvá ohřátí vody v konvici.
Jak často je třeba čistit rychlovarnou konvici od vodního kamene?
Frekvence zanesení konvice minerály závisí na tom, jak tvrdá je voda ve vaší domácnosti. Tvrdá voda obsahuje více minerálních usazenin, takže budete muset odstraňovat vodní kámen častěji. Všeobecně se vyplatí udržovat konvici v dobrém stavu čištěním jednou měsíčně.
Tři nejúčinnější způsoby, jak vyčistit rychlovarnou konvici od vodního kamene
1. Ocet
Nejčastěji používaný a ověřený způsob čištění rychlovarné konvice zahrnuje jen bílý ocet a je úplně jednoduchý.
- V konvici smíchejte jeden díl bílého destilovaného octa a tři díly čerstvé vody. Stačí naplnit konvici jen do třetiny, protože usazeniny jsou především ve spodní části. Na litrovou rychlovarnou konvici použijte čtvrt hrnku octa a tři čtvrtě hrnku vody. Máte-li větší konvici, použijte půl hrnku octa a jeden a půl hrnku vody.
- Vodu s octem přiveďte do varu, konvici vypněte a nechejte dvacet minut odstát. Potom směs vylejte a konvici propláchněte několikrát čerstvou vodou, abyste vypláchli nánosy. Jestli byly silné, můžete vnitřek konvice utřít houbou nebo hadříkem.
- Abyste dokonale odstranili případnou pachuť octa, konvici naplňte vodou, vodu uveďte do varu a vylejte. Potom už můžete konvici bez obav používat.
2. Citrónová šťáva nebo kyselina citrónová
Kyselina v citrónové šťávě dokáže odvápnit i rychlovarnou konvici, a protože se čaj a citrón přirozeně spojují, nebudete se muset obávat žádných pachutí. Alternativou k citrónu je prášek kyseliny citrónové, který rozpuštěn ve vodě odstraní nánosy týmž způsobem jako citrónová šťáva.
- Smíchejte jednu polévkovou lžíci citrónové šťávy nebo jednu polévkovou lžíci kyseliny citrónové s dostatečným množstvím vody, aby pokryla dno konvice.
- Tekutinu uveďte do varu, vypněte konvici a nechejte ji asi dvacet minut odstát. Směs vylejte a konvici důkladně propláchněte čerstvou vodou.
3. Soda bikarbona
Soda bikarbona je osvědčený domácí čisticí prostředek a funguje i na odstraňování usazenin na dně rychlovarné konvice.
- Naberte jednu až dvě kávové lžičky sody bikarbony do konvice, potom přidejte vodu alespoň do poloviny objemu konvice.
- Přiveďte do varu a následně nechte dvacet minut odstát.
- Potom konvici propláchněte vodou a dno otřete houbou nebo měkkým hadříkem. Nakonec konvici ještě jednou pořádně propláchněte, abyste ji zbavili všech stop sody bikarbony.
Jak vyčistit silně zanesenou konvici?
Pokud jste konvici nečistili několik měsíců, nánosy minerálů mohou být silné a krátké vyčištění nestačí. V tom případě nechejte čisticí roztok (ocet, citrónovou šťávu, kyselinu citrónovou nebo sodu bikarbonu) působit celou noc, případně opakovaně.
Má-li vaše rychlovarná konvice filtr, je důležité jej také vyčistit.
Jak vyčistit rychlovarnou konvici zvenčí?
Konvici zvenčí utírejte pravidelně, často ji během vaření či přípravy jídel postříká tuk či omáčka. Provedete to snadno: namočte měkký hadřík do pěnové směsi saponátu a vody, vyždímejte ho, aby byl jen vlhký, a ne mokrý, a konvici otřete. Opakujte postup s čistou vodou, abyste spláchli saponát. Konvici nikdy neumísťujte přímo pod tekoucí vodu.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com