Jak jsem si postavil chatu svépomocí

07. 10. 2020
Diskuze (20)
Sdílet

Už jako malý kluk jsem vždycky snil, že jednou budu mít chatu, kterou budu moci navštěvovat spolu se svými kamarády, a kde po práci najdu klid a odpočinek. Prvotní impuls ke stavbě chaty vznikl při bourání staré stodoly, ze které jsem získal nějaké dřevo a cihly. Jelikož nemám rád nicnedělání, pustil jsem se hned do práce.

Díky mírné zimě jsme mohli se stavbou začít už koncem ledna loňského roku. Jako první bylo třeba upravit terén. Mírně jsme vyrovnali kopec.

IMG_5846

foto: Julo Chomistek

IMG_6086

foto: Julo Chomistek

Chatu jsem se rozhodl postavit na cihlových pilířích, z nichž každý má základ hluboký 1 metr. Cihly jsem měl díky zmíněné demolici stodoly. Ale není to drahá záležitost, dají se najít na internetu za rozumnou cenu.

IMG_6089

foto: Julo Chomistek

Vrch pilířů jsem zaizolovat gumou a na ni položil staré trámy ze stodoly, z nichž jsem vytvořil konstrukci podlahy.

IMG_6104

foto: Julo Chomistek

Trámovou konstrukci jsem ošetřil ochranným nátěrem a vyložil deskami.

IMG_6117

foto: Julo Chomistek

Chatu jsem se rozhodl postavit s velkou terasou. Rozměr chaty i s terasou je cca 9 x 6 m. Když byla podlaha hotová, zhotovil jsem zvlášť čtyři stěny chaty, které jsem prostě zvedl a přišrouboval k sobě a o podlahu.

IMG_6125

foto: Julo Chomistek

Na vrch konstrukce jsem narovnal hranoly s pozednicemi a všechno jsem důkladně sešroubovat.

Mohl jsem začít dělat střechu. Zhotovenou střešní konstrukci jsem celou vyložil deskami. Hned nato jsem celou střechu dokola oplechoval, udělal okapy a na laťování jsem natáhl asfaltový papír, na který jsem později položil finální krytinu (asfaltový šindel).

IMG_6190

foto: Julo Chomistek

Do konstrukce chaty jsem hned osadil okna, které jsem sehnal skoro zdarma od známého a na internetu. Dále jsem začal konstrukci chaty obkládat srubovým tatranským profilem, který je nyní snadno dostupný i s dopravou.

IMG_6213

foto: Julo Chomistek

Na podlahu jsem použil OSB desky s perodrážkou – na spodek s rozměrem 18 mm a na vrch 22 mm. Na ně jsem později natáhl PVC podlahu (gumu).

IMG_6354

foto: Julo Chomistek

Konstrukce bočních stěn (také i rohy na střeše) je tlustá 180 mm, ale dával jsem mezi ně skelnou vatu o tloušťce 200 mm, aby po obložení z obou stran byla trošku stlačená, a tak lépe držela. Nepoužil jsem tvrzenou skelnou vatu, protože ta je několikanásobně dražší.

IMG_6541

foto: Julo Chomistek

IMG_6811

foto: Julo Chomistek

Uvnitř je chata obložená tatranským profilem o tloušťce 12 mm, což je pro mě dostačující. Přístřešek na terasu jsem udělal z očištěných smrků, vrch jsem potáhl deskami také ze staré stodoly. Na desky jsem už dával plech, aby vláha lépe odtékala, protože je tam nízký spád.

IMG_6822

foto: Julo Chomistek

Elektřinu řeším autobaterií a chystám se k chatě dodělat malou větrnou elektrárnu. Pár metrů od chaty mám studánku, která ještě čeká na renovaci.

IMG_6909

foto: Julo Chomistek

Zařízení je levná záležitost, protože množství mých známých se rádo zbavuje staršího nábytku, sedaček či matrací.

Tip: Pokud si chcete pořídit dražší vybavení, dává smysl si něco přečíst o zabezpečení chaty. Koneckonců se dle policie jedná o oblíbený cíl zlodějů.

IMG_6912

foto: Julo Chomistek

Letos mě ještě čeká dodělávání maličkostí a zkrášlení prostředí kolem chaty.

Video ze stavby chaty

Text a foto: Julo Chomistek

Kategorie: Dřevostavby Stavební materiály
Tagy: chalupy chata Dřevěné sruby drevostavby
Sdílejte článek

Diskuze

  • Dobrý den, krásná chata, která se pro nás stala inspirací. Chtěla jsem se zeptat na kolik Vás zhruba celková stavba vyšla? Děkuji

    Klára
  • Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli izolace splnila Vaše očekávání a zda do ní neproniká vlhkost zvenku, nevšimla jsem si žádné parozábrany.Děkuji.

    Lucie
  • Dobrý den, Vaše chata a celá stavba mne neskutečně zaujala. Rozhodl jsem se zbourat stávající chatu starou 40 let a na jejích pilířích postavit něco podobného jako vy. Jen by mne zajímal reálný rozpočet. Děkuji.

    Petr
  • Dobry den.super.take bych rad vedel Vas rozpocet prosim.diky Robert

    Robert
  • Ahoj,mohu znát vědět prosim na kolik vás to vyšlo.Chata je skvělá.Díky Dana

    Dana
  • Dobrý deň tiež by ma zaujímala cena takejto chatky pri svojpomocnej výstavbe

    Miso
  • Dobry den, chata je uzasna!! ???? Jako ostatni by me take zajimala cena. Chtel bych si chatku postavit, ale vubec nemam tuseni jaka je potrebna investice. Dekuji za odpoved. ????

    Denis

    Denis Hrazdira
  • Dobrý den, měla bych zájem o projektovou dokumentaci a cena mě také zajímá. Prosím kontaktujte mě na email mariehavlikova1985@gmail.com

    Marie
  • Dobrý den,
    mohl bych poprosit o další detaily – dokumentaci, cenu, zkušenosti po zimě apod.

    Děkuji
    Pavel Pokorný

    Pavel P
  • Nádherná chatka zajímají mě rozměry trámů a fošen

    Václav pohanka
  • Krásná chata, nadchla mě – stejně jako ostatní bych rád poprosil o projekt nebo postačuje bohatě nákres s kótami – moc děkuji a zdravím na Slovensko

    František Grmela
  • Takovým lidem fandím. Perfektní. Video je neaktivní.

    Pavel Pros
  • Levněji si chatu možná postavíš, ale při koupi hotového dostaneš záruku na materiál. Navíc bude perfektně opracovaný a natřený. Stál jsem před stejným rozhodnutím a nakonec jsem domek koupil. Také jsem ušetřil i spoustu času, který bych jinak strávil stavbou.

    Jan
  • čistá a krásná profesionální prace

    marek
  • Dobrý den
    Jste velice šikovný,mohl bych poprosit o projekt nebo nějaké bližší informace.?

    Zdeněk
  • Vidím tady poměrně hodně proseb o rozpočet a informace „jak na to“. Tvořím něco podobného a rozhodně doporučuji si sehnat knížku Larryho Hauna „How to build a house“ nebo „The very efficient carpenter“ (pokud vím, česky to zatím ani jedno nevyšlo, ale na internetu to seženete snadno i v čechách) a tam je celá stavba od základů až po střechu a kde co dalšího popsána „jak pro blbé“.
    Česky je potom podobná knížka „Dřevostavba svépomocí“ nebo „Jak postavit malý dům“ od Vojtěcha Valdy, – výhodou tady je, že je to nejen česky, ale i posazené do českých poměrů, ty knížky Larryho Hauna reflektují Ameriku a její specifika. Zase ale budete vědět, jak na ochranu proti termitům 🙂

    Lucínek
  • Jinak co se ceny týká – v té knížce od p.Valdy máte i nějaké rozpočty. Obecně se nechá říct, že je to fakt různé a rozhodují hlavně detaily. Množství izolace, způsob opláštění a podobně. Obkladové palubky se pohybují od 150 do 300 Kč/m2. Izolační materiály se cenou (i kvalitou) liší taky hodně. OSB desky 15mm PD se dá koupit za 150 Kč/m2. Stavební řezivo (na tohle bohatě stačí fošny 4x9cm, víc (třeba 4×16) může mít smysl kvůli tepelné izolaci, ne kvůli statice) může být kolem 6000 Kč/m3, zatímco srovnatelné KVH hranoly už kupujete spíše na běžné metry a cena je někde jinde …
    Pokud bychom šli cestou „nejnižší ceny“, troufl bych si odhadnout, že se dokážete materiálově dostat při tomhle rozměru chatky pod 100 000 Kč. Ale čím víc blbostí typu obkladové palubky, tím dražší …

    Lucínek
  • Dobrý den,
    mě by spíše než cena zajímalo schválení takové stavby uprostřed ničeho.Koupil jsem chatu kterou chci zbourat a postavit na těch samých základech novou. S velkou pravděpodobnosti mi to nepovolí, kvůli blízkosti lesu apod. 😀

    David
  • Dobrý den měl bych pár otázek. Mohl by jste se mi ozvat na email.?dekuji

    Antonín
  • Dobrý den měl bych pár otázek. Mohl by jste se mi ozvat na email.?dekuji
    TRUHLAR20@seznam.cz

    Michal