Myslíte, že zbytky dřeva nelze využít? Podívejte se, jak použili odřezky z výroby podlah na stavbu tohoto domu!
Ekonomické řešení z dvanácti tisíc dubových odřezků. Ekologický dům na pobřeží Norska.
Efektivní využívání zdrojů
Saltviga House, jak nazývají rekreační dům postavený z dubového dřeva jeho autoři, přirozeně zapadá do lesa na norském jihovýchodním pobřeží. Díky stavebním postupům a výběru materiálů se přímo dokonale přizpůsobuje osobitosti lokality. Autoři stavby zužitkovali zbytky dřeva a přehodnotili staré metody – využili moderní jazyk efektivního využívání zdrojů.
Dobré jméno severských zemí v souvislosti s ekologickou architekturou a uměním zužitkovat materiály do posledního kousku podtrhuje i odpočinkový dům od Erika Kolmana Janoucha a Victora Boyeho Julebäka. Při svém zkoumání narazili na dřevo společnosti Dinesen – a to buď ve formě tradičních podlah, nebo v podobě odpadu, zbytků a odřezků z výroby.
Práce s tímto materiálem je dovedla k úvahám, na co všechno by se daly efektivně zužitkovat. Vznikla představa postavit ze zbytků, které by se jinak použily jako palivové dřevo, příjemnou stavbu.
Uhlíková neutralita
Kromě toho, že jsou zbytky dřeva pěkné, odřezky mají nízký obsah zabudovaného uhlíku (a tedy jsou uhlíkově neutrální, což je dnes u zdravých ekologických staveb velmi důležité). Díky této skutečnosti se přímo vnucují jako alternativa k běžně používaným a více uhlíkově pozitivním materiálům.
Zbytkový materiál architekti vytřídili podle velikosti, množství a kvality, dokonce z něho později vytvořili několik maket, a to v poměru 1 : 1. Na těchto maketách zkoumali různé kombinace stohování a vrstvení dřeva a jejich technické i estetické vlastnosti.
12 000 odřezků
Výroby a montáže dřevěných prvků na stavbu se účastnilo více zkušených tesařů, truhlářů a dodavatelů. Je až neuvěřitelné, že na dům použili dvanáct tisíc dubových odřezků z výroby podlah Dinesen. Aby minimalizovali odpad, předem je nařezali na požadovanou velikost, předvrtali a už před přepravou ošetřili dehtem.
Autoři do prostředí, ve kterém stavba stojí, zasáhli jen minimálně. Namísto úpravy pozemku stavbu důsledně přizpůsobili svažitému terénu. Vytvořili tři hmoty umístěné na pěti výškových úrovních. Mezi nimi jsou dva odlišné venkovní prostory oddělené otevíratelnou větrnou bariérou: k lesu směřuje dvůr chráněný před větrem a k moři zase otevřená paluba s výhledem přes „okenní pás“ v jehličnanech.
Každý prostor je jiný
Uvnitř nenajdete ani jednu místnost, která by měla shodné rozměry s jinou. Odlišná je i výška stropů. Páteř domu – centrální chodba – umožňuje díky oknům po celé délce fasády výhled na moře a zároveň propojuje různé úrovně domu. V interiéru mají dřevěné obklady mírně teplejší odstín než venku, vyvážený neutrálními podlahami z betonové stěrky. Venkovní dubový obklad se časem změní ve stříbřitý a splyne s břidlicovou a žulovou krajinou.
Ve zkratce
ateliér: Kolman Boye Architects, www.kolmanboye.com
autoři: Erik Kolman Janouch a Victor Boye Julebäk
zastavěná plocha: 175 m2 objekt
hrubá podlahová plocha: 140 m2
realizace: 2022
FOTOGALERIE
Text: Sabína Zavarská
Foto: Johan Dehlin
Zdroj: časopis HOME