O dřevo je zapotřebí se starat
V architektuře a stavebnictví je málo materiálů, které se bez přestávky využívají od chvíle, kdy lidé vyšli z jeskyní a začali si obydlí stavět. Takové materiály musí mít vlastnosti, které jsou nenapodobitelné. Je jich jen […]
V architektuře a stavebnictví je málo materiálů, které se bez přestávky využívají od chvíle, kdy lidé vyšli z jeskyní a začali si obydlí stavět. Takové materiály musí mít vlastnosti, které jsou nenapodobitelné. Je jich jen několik s podobnými parametry, a dřevo mezi ně určitě patří.
O dřevě, dřevěných stavbách, výrobcích či doplňcích se toho už mnoho napsalo. Je to materiál velmi blízký člověku, neboť má zajímavý vzhled, charakteristickou vůni, výborné tepelně izolační vlastnosti, je příjemný na dotyk, vyzařuje pocit pohody. Takovýmito přívlastky můžeme charakterizovat dřevo ve stavebnictví či nábytkářském průmyslu. Je velmi oblíbené, často se využívá v nejrůznějších podobách, ale také je málo odolné a poměrně měkké, v porovnání s některými jinými materiály. Dřevo se totiž velmi snadno opotřebovává, více podléhá povětrnostním vlivům a škůdcům. A proto, pokud chceme zachovat jeho krásu a užitkovou hodnotu na domech, v jejich okolí i v interiérech, musíme se umět o tento materiál i starat.
Ještě několik slov k výhodám
Dřevo jako stavební materiál díky svým mechanickým, tepelně-technickým, ekologickým a estetickým vlastnostem asi nemá konkurenci. Jako organická látka dokáže zpříjemnit lidem život i tím, že je schopné přijímat z prostředí nadměrnou vlhkost a uvolňovat ji do prostředí suchého, pohlcuje škodlivé látky z interiéru a umožňuje rychlé vytopení místnosti, protože má nízkou tepelně-akumulační schopnost, ale zároveň je dobrým tepelným izolantem. Udržuje přijatelné klima v letním období apod. Ze dřeva se snáze a rychleji staví, snadno se opracovává a i jeho hmotnost je hlavně u konstrukce stropů či krovů ideální. Dřevo hezky působí na pohled, je příjemné na dotyk a má dobré akustické vlastnosti. Proto se není čemu divit, že nás doprovází už tolik staletí a pravděpodobně ještě dlouho bude. A také se nemůžeme divit, že dřevěná architektura je tak oblíbená ve Skandinávii a v německy mluvících zemích západní Evropy. Nejde jen o návrat k přírodě a původním hodnotám, ale lidé, kteří se rozhodnou pro takovéto bydlení demonstrují svou touhu bydlet v přitažlivém a pohodovém prostředí, šetří energii i životní prostředí.
Dřevo ve stavebnictví
Některé konstrukce dřevo doslova vyžadují díky jeho vlastnostem. Ideální je například na zhotovení střešních konstrukcí budov s vlhkostním režimem (na plovárnách, ve sportovních halách), neodmyslitelné je v sakrálních stavbách, ale i v budovách určených například na rekreaci. Nám jsou však bližší stavby, v nichž žijeme. Rodinné či bytové domy na bázi dřeva nám za určitých předpokladů dokáží ušetřit i energii na vytápění. Také jsou bezkonkurenčně nejrychlejším způsobem výstavby, jelikož montované sruby z prefabrikovaných dílců jsou hotové za několik týdnů. Pokud ponecháme přírodní vzhled dřeva na fasádách či v rámci celé konstrukce stavby, estetický náboj je zaručený. Vždy však existuje to známé „ale“. Všechny dobré vlastnosti dřeva je třeba zachovávat, protože bez našich zásahů by se postupně ztrácely a spolu s nimi i kouzlo, které dokáže tento materiál zprostředkovat.
Jaké jsou hlavní zásady estetické, funkční a stabilní dřevostavby?
– kvalitní projekt |
Nepřátelé dřeva
Je jich několik a jsou opravdu zdatní. Povětrnostní vlivy, biologičtí škůdci, houby a plísně, požár a také neodborná manipulace při stavbě či nedodržení projektových zásad mohou výrazně ovlivnit životnost a funkčnost tohoto materiálu. Počasí a povětrnostní vlivy způsobují dřevu problémy hlavně působením vlhkosti, slunečního záření i UV záření a vítr přináší do konstrukcí nečistoty a prachové částice. Oheň byl vždy nepřítelem dřeva a v případě dřevěných staveb a dřevěných prvků v architektuře je jím stále. Biologičtí škůdci – dřevokazný hmyz, houby a plísně se určitě vyskytnou všude tam, kde jim v tom člověk nezabrání. Často však přispívá k budoucím problémům se dřevem i sám stavebník svou, někdy až nadměrnou, úmyslnou i neúmyslnou, iniciativou. Všemu se však dá minimálně předcházet a často i účinně zabránit.
Projekt a výběr – základ úspěchu
Životnost dřevěných staveb a dřevěných doplňků do značné míry závisí na projektovém řešení, použitých materiálech, zručnosti a profesionalitě řemeslníků. Kvalitní projekt minimalizuje možnost poškození dřeva houbami a hmyzem, potlačuje negativní účinky vody, vlhkosti, slunečního a UV záření, emisí a také omezuje vznik požáru. Výběr materiálu je důležitý s ohledem na všechny uvedené skutečnosti. V konkrétním prostředí, kde se stavba nachází, mohou mít uvedení nepřátelé dřeva různou sílu a účinnost a tomu je třeba přizpůsobit i výběr druhu dřeviny a dřevěných výrobků.
Už jen samotná tvrdost a hustota dřevní hmoty mohou výrazně eliminovat účinky několika škůdců. Také je potřebné dávat pozor na vstupní kvalitu dřeva, aby nebylo napadené, poškozené, s nadbytečnou vlhkostí apod. Stejně důležitá je kvalita spojovacích materiálů a při realizaci projektu by se neměl zanedbat ani předepsaný druh, způsob a rozsah hydroizolace a tepelné izolace.
Potřebná je i chemie
Nejen výběr správného materiálu je zárukou dlouhodobé životnosti. Praxe ukázala opodstatněnost používání chemických prostředků na prevenci i ošetření dřeva nejen tehdy, kdy už bylo poškozeno nebo napadeno. Houby jsou oblíbenější určitě v lese než na dřevěných stavbách či doplňcích v exteriéru nebo interiéru. V praxi se proti nim používají fungicidy. Hmyz by měly naopak odpudit insekticidy. Mezi chemické prostředky na ochranu dřeva zařazujeme i tzv. retardéry hoření. Jsou to látky, které zabraňují nebo eliminují či oddalují působení ohně. Negativní účinky povětrnostních vlivů dokáží omezit speciální nátěry, které jsou dostupné na trhu. I v této oblasti je dobrá rada odborníka nad zlato. Podle jednotlivých tříd trvanlivosti a ohrožení bychom měli dokázat dopředu určit, co nás může čekat, a dřevěné prvky preventivně ošetřit vhodnými nátěry. Důležitý je také výběr ekologicky přijatelné chemikálie s požadovanými účinky.
Prevence a ošetření
Odborníci doporučují dřevo nejprve napustit speciálním ochranným napouštědlem, které samo o sobě zabraňuje znehodnocování materiálu. Výběr konkrétního prostředku musí vycházet z konkrétní třídy ohrožení hmyzem, houbami či plísní. Stejně důležitá je ochrana protipožárními retardéry. Jsou to ohnivzdorné látky, které buď omezují přístup kyslíku, nezbytného při hoření (například vodní sklo), nebo ředí hořlavé plyny, či izolují dřevo od vnějšího tepelného zdroje. Ošetření dřeva proti povětrnostním vlivům je aktuální v exteriéru. UV záření, déšť, prachové částice a emise jsou též častými nepřáteli, proto je třeba dřevo proti nim chránit alkydovými, akrylátovými, polyuretanovými, případně olejovými nátěry, které zvyšují jeho odolnost. Tyto nátěry po vyschnutí vytvářejí na povrchu dřeva matné, polomatné, pololesklé nebo lesklé filmy s různými stupni křivosti, odolnosti a barevného odstínu. V interiéru se používají nátěry chránící dřevo hlavně před mechanickým poškozením, s vhodnou tvrdostí, odolností proti oděru a stejně tak s protiskluzovou úpravou na parkety či dřevěné schody. Pokud však již stojíme v obchodě a vybíráme vhodný prostředek na chemické ošetření dřeva nebo vhodné nátěry, musíme mít na paměti i ekologickou stránku tohoto zásahu. Nejdůležitější je to při interiérových úpravách. Problémy by mohly nastat nejen u alergiků, ale i u zdravých uživatelů. Současný trh už sice nabízí ekologické produkty, ale některé látky v nich obsažené mohou přece jenom při specifických podmínkách způsobit problémy. Vždyť nakonec naši předkové také neměli k dispozici dnešní chemii a dokázali udržet své dřevěné domky používáním čistě přírodních nátěrů a tmelů ve skvělé kondici desetiletí i déle.
Konečná cena prostředků na chemickou ochranu a ošetření dřeva je relativní. Závisí na několika faktorech, které ovlivňují druh i množství potřebných nátěrů.
Chemická ochrana 1. retardéry hoření se nanášejí jen jednou, není třeba je obnovovat konzultujte s odborníky: 2. povrchové nátěry a laky konzultujte s odborníky: *Všechny podrobné informace týkající se dřevěných staveb, péče, údržby a odstraňování poruch najdete v publikaci Dřevěné stavby, konstrukce, ochrana a údržba z vydavatelství JAGA. |
Krása i tradice
Asi bychom našli málo lidí, v nichž by dřevo, příjemně zapracované do dobrého architektonického konceptu, nevyvolávalo stejně příjemné pocity. Nic naplat, je to materiál úzce spjatý s českým stavebníkem. Již několik staletí, a to je co říci. Návrat k tradici by proto nemusel být aktuální jen ve zmiňované Skandinávii nebo v Německu či Rakousku. Vždyť ještě i dnes žijí u nás lidé v dřevěných chalupách a mnozí z nás se do jejich současných replik vracejí. Jiní však vědomě i nevědomě zapomínají na tradice a bezhlavě přebírají zahraniční vzory, které k nám často vůbec nepatří. Ne nadarmo hodnotí zahraniční architektonická obec naši původní architekturu velmi kladně. A když se o ni, ale také o novostavby v tomto duchu budeme umět i starat, budou nám ji závidět ještě dlouho.
Text: Peter Kaštíl
Foto: Chemolak, Finncolor, archiv JAGA