Pečujte o krásu dřeva

16. 02. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Dřevo je velmi oblíbený materiál, který se často využívá i v exteriéru rodinného domu.  Dřevěný altánek, plot, exteriérová dřevěná nosná konstrukce nebo dřevěný obklad fasády či podlaha terasy – to vše patří k současnému modernímu […]

Dřevo je velmi oblíbený materiál, který se často využívá i v exteriéru rodinného domu.  Dřevěný altánek, plot, exteriérová dřevěná nosná konstrukce nebo dřevěný obklad fasády či podlaha terasy – to vše patří k současnému modernímu domu. Je třeba však myslet na to, že krása a funkčnost dřeva vydrží i staletí, ale jen s dobrou péčí. Dřevo totiž při styku s vodou pracuje, snadno ho napadnou mikroorganismy a vlivem deště a slunečního záření podléhá degradaci. Proto se o ně starejte a hýčkejte ho, jestli chcete, aby vám vydrželo. Jak?

Pravidelným ošetřováním dřeva vhodnými nátěry a lazurami. Aby měl nátěr dostatečnou životnost, ochrannou účinnost a pěkný vzhled, musí se dodržet správný postup práce. Výběr správného nátěru závisí na tom, jakým vlivům je dřevo během roku vystaveno. Plot nebo dřevěný štít bude určitě vyžadovat jiný typ nátěru než vchodové dveře nebo okenní rámy. Nejvíce zatěžované jsou dřevěné štíty, které nejsou chráněny střechou. Stejně je tomu i v případě plotů a exteriérových obkladů.

Dřív než začnete
Dřív než začnete nanášet lak nebo lazuru na povrch dřeva, upravte si ho. I když tato fáze práce patří k méně populárním, později určitě zjistíte, že vaše úsilí nebylo marné. Lak dosáhne delší trvanlivosti a vy nebudete muset za půl roku celou proceduru opakovat. Před tím, než začnete dřevo natírat, dbejte, aby byl jeho povrch hladký, rovný, bez odstávajících nebo vytrhaných dřevěných vláken. Taktéž by neměl obsahovat pryskyřicové otvory. „Pryskyřice může u nátěrů ve dřevě způsobovat různé chyby. Působením tepla zvětšuje svůj objem, vytéká a  proniká přes nátěr. Z těchto důvodů je třeba ji odstranit buď vyškrábáním, vytavením horkým tělesem nebo vymytím vhodným ředidlem,“ říká Václav Mácha, zástupce značky Balakryl. Povrch se zpravidla brousí dvakrát až třikrát, a to nejprve brusnými papíry hrubšího zrna. Jemnějšími papíry se potom plochy dobrušují.

Lakujeme, natíráme
Po úpravě povrchu přichází na řadu nátěr. Současná nabídka laků je poměrně široká. Při výběru vhodného výrobku dbejte na to, aby obsahoval UV absorbér, který chrání dřevo před účinky ultrafialového záření, čímž zabraňuje jeho žloutnutí. UV absorbér kromě toho chrání povrch před povětrnostními vlivy. Lak chrání povrch i proti vodě – díky tomu zabraňuje rozměrovým změnám materiálu. Chcete-li, aby byl povrch dřeva přitažlivý, použijte lazuru – ta dokáže zvýraznit strukturu dřeva a jeho kresbu. Nanášejte ho štětcem, válečkem nebo ho nastříkejte. Dříve než se do toho pustíte, ověřte si, zda je povrch dřeva suchý. V práci nepokračujte ani potom, co vám nečekaný déšť navlhčí váš důsledně přebroušený plot nebo dřevěnou lavici. Určitě ho nejprve nechte vyschnout a až potom pokračujte. Déšť je při úpravě dřeva nevítaný pomocník. Vlhkost dřeva způsobí, že lazura může déle schnout nebo se dokonce loupat. Relativní vlhkost dřeva nesmí být vyšší než 12%. Tato vlákna je následně nutné ještě jednou obrousit.

Jak na to?
Místa, která jsou nejvíce vystavena povětrnostním vlivům, je třeba zpravidla natřít třikrát. První nátěr – základní – je napouštěcí a hned po nanesení se vpíjí do dřeva. Dává vyniknout dalším nátěrům a zlepšuje jejich přilnavost. Nátěr se může před nanesením ředit v poměru předepsaného na obalu. Po uschnutí je nutné ho přebrousit, aby se vyhladily nerovnosti. Druhý nátěr zarovná povrch plochy, čímž bude působit celistvě a uhlazeně. Nedoporučuje se ředit. Neředí se ani třetí krycí nátěr. Jeho úkolem je zvýraznit kolorit plochy. Teplota při schnutí druhého a třetího nátěru by se měla pohybovat mezi 20 a 22 °C. Vyšší teploty způsobují rychlé vysychání. Základní nátěr by se mohl nedostatečně vpít do podkladu a ztratil by účinnost. Během teplejších dní se doporučuje natírat ráno nebo večer, ne během poledního horka. Při výběru barev je třeba dbát na to, aby všechny pocházely od jednoho výrobce. V jiném případě mohou na ploše vzniknout různé odstíny.

 FOTO: Balakom, PPG Architectural Coatings, Lina Nemeth, archiv vydavatelství

TEXT: Kamila Ďuríková
ZDROJ: HOME

Kategorie: Dřevostavby
Tagy: dřevo drevostavby materialy stavba
Sdílejte článek

Diskuze