Ráj nad jezerem: Majitel postavil dřevěný dům svých snů nad žulovým lomem
To místo vás prostě ohromí. Jezero s privátní pláží a čistou vodou, ve které se odráží dřevěný dům tyčící se nad skálou. To vše obklopené půlhektarovou zahradou. Dechberoucí stavba ze světlého dřeva tvoří skoro dokonalou harmonii s přírodou.
Vrata se pomalu otevírají jako opona a za nimi se rozprostírá ráj. Tohle je soukromý svět majitele, který zde našel to, po čem léta snil. Pozemek koupil před třiceti lety a za tu dobu zde poznal každý kámen. Věděl, kam dopadají sluneční paprsky, třicet let vytvářel zahradu a hlavně získal přesnou představu o svém bydlení. Dříve tu stál útulný malý srub, který však nebyl k trvalému bydlení přizpůsoben.
A tak se mu začal v hlavě rodit plán. „Vyrostl jsem na Šumavě. Odtud je moje láska ke dřevu a přírodě. Miluju jeho vůni, silice… Všechna energie je tady v magické triádě: kámen, dřevo, voda. Na veletrhu For Arch jsem se seznámil s architektem Lukášem Pejsarem z ateliéru 3AE, s. r. o. Věděl jsem, co chci, a hledal jsem někoho, kdo mi vyjde v návrhu mého domu vstříc.
Více foto v galerii zde
Pak jsme ještě půl roku ladili detaily,“ říká majitel domu nad jezerem. Původně měl stát dům se sedlovou střechou u nynější pláže, ale volba nakonec padla na místo nad lomem obklopeným žulovým masivem. Právě ten se stal jedním z nejkomplikovanějších bodů stavby, protože zde bylo třeba vybudovat základy se sklepem. A odtěžit žulový masiv není lehké ani levné.
Dům je koncipovaný tak, aby byly z interiéru zachovány výhledy na lom, ale aby zároveň nebyl od pláže moc výrazný. „Celá budova je stavěna do zahrady s letitými stromy, což není běžné. Klienti si navíc často nedovedou projekt z návrhu představit. Ale v tomto nám pomohly brýle pro virtuální realitu. Přesně jsme tak věděli, co kde bude. V tomto případě se jednalo hlavně o splynutí domu se zahradou,“ říká architekt Lukáš Pejsar z ateliéru 3AE, s. r. o., a dodává: „Na hrubé stavbě dominuje dřevo. Jedná se o masivní dřevěné panely v kombinaci s klasickou tesařskou konstrukcí, která byla použita zejména pro vybudování střechy a stropu.“ Světlé dřevo fasády skvěle kontrastuje s červenou střechou i tmavými okny. „Na dva roky jsem se stal přímým manažerem stavby, což mi snížilo náklady asi o 15 %. Vše jsem realizoval s kvalitními místními profesionály – firmou Veem, s. r. o, Petrem Hoftou, Davidem Duškem a řadou dalších… Bylo to v podstatě jednoduché: Za své peníze jsem chtěl prostě kvalitu,“ směje se majitel. „Od začátku jsme věděli, že se zde rodí něco výjimečného. Chtěli jsme harmonickou stavbu s výraznými detaily,“ říká architekt Lukáš Pejsar. Celou dvoupodlažní stavbu obepíná velkorysá stometrová dřevěná terasa, jejíž součástí je venkovní kuchyně s grilem, velkým stolem pro setkávání s přáteli a vířivka pro 5 osob.
Velkolepé vyhlídky
Z terasy lze vstoupit přímo do hlavního prostoru s obývacím pokojem a kuchyní. Velká okenní sestava táhnoucí se přes celou jednu stěnu s posuvnými bezbariérovými dveřmi zajišťuje úžasný výhled na zatopený lom. „Hlavně kvůli kombinaci tří prvků pro velkoformátové okenní řešení hrála VEKRA u oken rozhodující roli. Zpočátku se nabízelo několik možností, ale až VEKRA mi přinesla to, které jsem očekával, tedy kombinaci nízkého prahu u posuvného systému HS portál s tlumičem nárazu SOFT CLOSE a dřevěná okna VEKRA NATURA. Ta spojují dobré tepelněizolační vlastnosti, tvarovou stabilitu i při velkých rozměrech a zároveň respektují mnou požadovaný styl,“ pochvaluje si majitel praktičnost řešení velkoformátové okenní sestavy. Propojení exteriéru a interiéru je skutečně výjimečné.
Anno Domini 1992
Dominantou hlavního prostoru je kamenný krb se starým trámem, který připomíná položení základního kamene původní stavby. Tedy latinsky Léta Páně 1992. Na římse je spousta drobných dekorací. „Žádná věc tu není nahodilá, každá má svůj příběh. Mám rád hezké věci, celý život rád chodím po bazarech, a co mi přijde zajímavé, to koupím,“ říká s úsměvem majitel. Zákoutí za krbem tvoří malý dřevěný starožitný pracovní stůl se židlí z ohýbaného dřeva.
Drásané stropní trámy zajímavě rytmizují útulný obývací prostor, který nápaditě podtrhuje sofistikovaný světelný design LED osvětlení. Plochy stěn tvoří přiznané dřevo základní konstrukce kontrastující s vliesovými tapetami GrandDéco tmavě zelené barvy, které prostor barevně vyvažují a vytvářejí klidnou atmosféru. V hlavní pohledové ose ke krbu je osmimístný dřevěný stůl a velký holandský gobelín s vtipným motivem obrazu staré knihovny.
Na jídelní část plynule navazuje kuchyň v červeném lesku s kuchyňským ostrůvkem s komponenty Hettich a Franke, kterou na míru dělal designér a truhlář Petr Mik. Jemnou hranicí mezi oběma částmi místnosti je boční vstup na terasu. Podlaha z tmavé velkoplošné dlažby usnadňuje údržbu celého prostoru. Dispozice dolního podlaží umožnila ještě praktické umístění malé ložnice a koupelny v bíločervené barvě s imitací mramoru a šedého kamene.
Ve stínu kapradiny
Po točitých dřevěných schodech se vystupuje do prvního podlaží, ve kterém se nachází druhá koupelna a dvě ložnice. Obě mají z velkých oken krásný výhled na celé jezero. Jedna ložnice je vytapetovaná v krémové barvě v kombinaci obložení světlého dřeva. Šedá postel s vysokým čalouněným čelem, houpací křeslo a světlé koberce představují minimalistické, avšak zcela dostačující vybavení pokoje. Druhá ložnice s tapetami v tmavých modrozelených tónech se světlými listy kapradiny budí dojem hlubokého lesa. Na rozdíl od přízemí je v prvním patře dřevěná podlahová krytina v barvě světlého dubu.
Hvězdné nebe nad vanou
Romantická je koupelna hned vedle obou pokojů. Více než 120 mini LED světel vytváří úchvatný pocit noční hvězdné oblohy. Koupání v rohové vaně je proto tak trochu vstupenkou do nebe. Dlažba připomínající mramor v barvě hnědé, šedé a bílé tvoří příjemnou hru světel a stínů i ve dne díky dvoukřídlému oknu, opět s venkovními žaluziemi. Standardem jsou dvě umyvadla zasazená v bílé skříňce a velké zrcadlo osvětlené žárovkami.
Nad celým domem pomyslně bdí velká plastika bílého anděla zavěšená nad zastřešeným automobilovým stáním s kamennou dlažbou, která prostupuje do východní části zahrady. „Myslím, že už se mi jen tak nenaskytne příležitost navrhovat stavbu na tak úžasném místě a s klientem, který ví, co chce. Byla to moc zábavná práce,“ vzpomíná na závěr na proběhlou stavbu Ing. arch. Lukáš Pejsar. Jestli někdo netušil, jak zhmotnit genia loci, tak zde se to podařilo.
FOTOGALERIE
Odpovědná redaktorka: Lucia Blažiová
Foto: BcA. Petr Polák