Šikovnou soběstačnou chatku můžete naplno přizpůsobit svým potřebám (VIDEO)
Minidomky, chatky pro dvě osoby či obyvatelné eko-kapsle jsou stále ve větší a větší oblibě. Stále častěji hledáme možnost úniku kamsi, kde je život takový, jako kdysi. Kde se nemusíme stresovat, ani být v kontaktu s velkým množstvím lidí nebo věčně „online“.
Svět přesycený civilizací a technologiemi volá po přírodě. Jeden z projektů „úniku do hor“ v podobě malé jednoduché soběstačné horské chatky navrhli italští architekti Massimo Gnocchi a Paolo Danesi.
Tvůrci minichatky si dali za cíl najít rovnováhu mezi udržitelností a designem. Mountain Refuge, jak útočiště nazvali, nemá být designovým artiklem ani supertechnologickým systémem.
„Naším cílem bylo vytvořit chatku, kterou je možné doručit do celého světa za konkurenceschopné ceny. Za tímto účelem v současnosti uzavíráme partnerství s firmami na montované stavby z USA, Evropy, Austrálie, Kanady a Nového Zélandu. Naše horské útočiště je inspirováno tradičními archetypy upravenými prostřednictvím současných principů. Je to prostor, ve kterém můžete znovu zažít lidský původ, spojení s přírodou a historií,“ vysvětlují architekti Massimo Gnocchi a Paolo Danesi.
Dřevěná konstrukce ze dvou modulů
Autoři netají, že jejich nápad na konkrétní minichatku byl inspirován tradičními horskými úkryty v Alpách. Jejím základem je dřevěná konstrukce složená ze dvou modulů s celkovou rozlohou přibližně dvacet pět metrů čtverečních. V případě zájmu si zákazník může přidat další modul s rozlohou dvanáct a půl metru čtverečního – takto objekt dosáhne celkové velikosti sedmatřiceti metrů čtverečních. Rozměry standardní chatky ze dvou modulů jsou 7,40 x 3,75 m.
Výhodou je, že chatka nepotřebuje žádné zvláštní uzemnění. Stačí ji položit na pozemek pomocí prefabrikovaných prvků. Není nutný žádný beton, i když v závislosti na umístění je možné navrhnout i tenkou betonovou desku jako základ.
Překližka, zasklení, vybavení
Obvyklou povrchovou úpravou domku je překližka. Vnější překližku autoři navrhli potáhnout černým borovicovým dehtem, čímž vznikne nejen elegantní a harmonizující vzhled, ale zároveň i voděodolný povrch. Klient si může vybrat další povrchové úpravy, například opalované dřevo na vnější obložení. Světlo a kontakt mezi interiérem a exteriérem jsou zabezpečeny předním zasklením s rozměry 3,20 x 4,10 m.
Všechno ostatní – konkrétní vybavení, vytápěcí systém, voda, elektřina a izolace, závisí na potřebách klienta, environmentálních vlastnostech a dostupných připojeních na místě. Interiér je z důvodu malých rozměrů většinou otevřeným, ale přitom multifunkčním prostorem.
Se sítěmi, či bez?
Chatka se dá napojit na existující inženýrské sítě, ale je také vhodná i pro umístění mimo inženýrské sítě. Této možnosti dávají přednost lidé, kteří hledají rovnováhu a opětovné spojení se samotnou přírodou, přičemž budou mít k dispozici základní služby.
„Z tohoto důvodu jsme našli optimální řešení, která zaručí soběstačnost budovy z hlediska vody, elektřiny a tepla bez toho, že bychom obětovali design,“ vysvětlují tvůrci zajímavého projektu.
Mountain Refuge
Autoři: Massimo Gnocchi a Paolo Danes
Sabína Zavarská
Zdroj a foto: themountainrefuge