Zdroj: Petr Polák, petrpolak.photo

Atypická chata svým tvarem reaguje na klimatické podmínky

04. 05. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Nový víkendový dům, který brzy přebere funkci stabilního celoročního bydlení, stojí jen pár metrů od lesa, ukrytý mezi stromy. Díky citlivému přístupu architekta Davida Zámečníka zapadá do prostředí materiály, tvarem i barvami.

Šedou barvu vidíte všude

Návrh atypického domu vychází z místní přírody a koloritu, ve kterém lze najít všechny odstíny šedé. „Šedou barvu můžete vidět ve stínech stromů, na žulových a čedičových skaliskách, a dokonce i v tmavě zeleném jehličí a kmenech zdejších smrků. Od začátku bylo jasné, že fasáda a střecha rekreačního domu by měla být pokryta hliníkem v podobně tmavé barvě. Strukturu fasády jsme použili k vytvoření intenzivního drsného povrchu, který nejasně připomíná naolejované černé dřevo a pomalu rostoucí smrkové kmeny,“ vysvětluje autor návrhu.

Přečtěte si také:
Malá chata vypadá po rekonstrukci jako UFO
Víkendový dům se šikmou střechou

Střecha splývá se zdmi a z celé stavby tvarem připomínající vysoký strom vyniká do hmoty „vyřezaná“ terasa obložená světlým dřevem. Zdroj: Petr Polák, petrpolak.photo

Strmá střecha, vstup s terasou ve výřezu

Barva a povrch stavby však nejsou jedinými prvky, které zaujmou na první pohled. Chata ještě více překvapuje svým aerodynamickým tvarem, kombinovaným s hranatými částmi. Střecha splývá se zdmi a z celé stavby tvarem připomínající vysoký strom vyniká do hmoty „vyřezaná“ terasa obložená světlým dřevem. Zároveň je tu i krytý vstup do domu.

Víkendový dům se šikmou střechou

Střecha splývá se zdmi a z celé stavby tvarem připomínající vysoký strom vyniká do hmoty „vyřezaná“ terasa obložená světlým dřevem. Zdroj: Petr Polák, petrpolak.photo

Tvar domu není však jen estetickou záležitostí. V prvé řadě vznikl jako reakce na místní klimatické podmínky – sněhové zatížení v zimě vyžaduje strmý úhel střechy. Výšku domu zase určila myšlenka „rozhledny“, chata měla spíše připomínat věž než dům a měla sloužit i jako úkryt.

Přečtěte si také:
Jednoduchá víkendová chata nabízí dokonalé místo pro relaxaci
Společenský prostor s krbem

Přízemí dominuje hlavní společenský prostor s kuchyní a centrálním krbem. Zdroj: Petr Polák, petrpolak.photo

Tři výškové úrovně místo dvou

Víkendový dům má tři podlaží, místo obvyklých dvou, a každé má vlastní charakter. Nejvýše položená část slouží jako ateliér, knihovna a též jako útočiště, když potřebujete být se svými myšlenkami sami. Čtvercové okno nabízí výhled na vrcholky stromů, oblohu a krajinu. O podlaží níž je koupelna, otevřená galerie a spací koutky. V jedné části je podlaha nahrazena pevnou sítí, která funguje jako odpočinkový prostor a zároveň vytváří kontakt mezi přízemím a prvním poschodím. 

Přízemí dominuje hlavní společenský prostor s kuchyní a centrálním krbem. V částečně zapuštěném suterénu se nachází technické zázemí. Kromě plánu majitelů zabydlet se v chatě natrvalo (už dnes je tu nejméně deset míst na spaní) je v budoucnosti plánován i střešní fotovoltaický systém a větrné turbíny. Díky tomu by se atypický „obyvatel“ lesa stal energeticky soběstačným.

Víkendový dům

Návrh atypického domu vychází z místní přírody a koloritu, ve kterém lze najít všechny odstíny šedé. Zdroj: Petr Polák, petrpolak.photo

Architektonické studio NEW HOW vyrostlo na poznatcích a zkušenostech svého předchůdce – ateliéru architecti.cz a samostatné tvorby zakládajících členů, architektů Davida Zámečníka a Filipa Havliše. Navrhli už více zajímavých projektů v horském prostředí, za některé získali i ocenění. Dosud největším úspěchem studia bylo vítězství v mezinárodní architektonické soutěži na novou kežmarskou chatu ve Vysokých Tatrách.

Přečtěte si také:
Bývalá stáj přestavěná na víkendový dům

Chata Nové Hamry

architektonický ateliér: NEW HOW architekti

autor: Ing. arch. David Zámečník, architekt + generální projektant

spoluautor: Ing. arch. Radovan Záborský

lokalita: Nové Hamry, Krušné hory (okres Karlovy Vary), ČR

projekt: 2018

realizace: 2021

zastavěná plocha: 81 m2

hrubá podlahová plocha: 190 m2

užitná plocha: 140 m2

plocha pozemku: 975 m2 

Sabína Zavarská

Zdroj: linka.news

Foto: Petr Polák, petrpolak.photo

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chata ekologický dům moderni architektura šikmé střechy Víkendové bydlení
Sdílejte článek

Diskuze