Atypická stavba spojuje modernitu a tradici. Majitelé mysleli na čas, až děti odrostou
Postavit si dům na svahu není v dnešní době nic nezvyklého. Kopec umožňuje nadhled, poskytuje neopakovatelné výhledy, ale hlavně nabízí soukromí, což rodina s dětmi dostatečně ocení. Jak se v tomto případě podařilo architektům poradit si s možnostmi venkovského pozemku? A jakou funkci splňuje netradiční tvar domu?
Na samém začátku byl svažitý pozemek v obci Radziszów, nacházející se blízko Krakova v Malopolsku, které je charakteristické svou malebností. Navíc místo, na kterém byl dům postaven, je obklopeno dalšími kopci a četnými kukuřičnými poli.
Vesnický naturismus ve své podstatě. Proto se architekti rozhodli pro lepší využití podmínek svahu, které jim nabízí. Pomocí vodováh určili postavení domu v jeho severní části. Tato orientace usnadnila například i rozložení slunečního záření během dne.
Většina pokojů se otevírá nádherným výhledům a spolu se zahradou se sem dostane co nejvíce přirozeného světla. Dům se tak efektivně nabíjí sluneční energií – světlem i teplem.
Stavba ve tvaru stodoly
Samotný dům je výrazným architektonickým počinem. Stačí se podívat na jeho tvar. Je netradiční – konstrukce se skládá ze dvou hmotově pestrých archetypálních stodol. Zajímavé je jejich umístění – jsou vertikálně i horizontálně osazené „do sebe“ a též mírně pootočené.
Atypičnost stavby odráží jakoby dva světy – modernitu a tradici. Navzájem se však doplňují, všechno tak v konečném výsledku harmonicky ladí. Dva primární prvky kompozice se neprolínají jen zvenčí, ale i uvnitř budovy. Tam jejich „rozdělení“ nabývá jisté funkčnosti v rámci interiéru.
Přesné vymezení prostoru
Dům je koncipován tak, aby splňoval potřeby rodiny s dětmi. Plocha 217 m2 poskytuje dostatek prostoru nejen pro běžné denní aktivity, ale i ke hraní. Kdyby to dětem bylo málo, v zahradě za domem je ještě hodně volného místa, nemluvě o rozlehlém domácím hřišti a skluzavce.
Interiér je však rozdělen na přízemí a poschodí. V přízemí se nachází denní část s velkými okny směřujícími na jižní stranu, přičemž je tu i východ na terasu, částečně stíněnou přesahující částí objektu.
Terasa poskytuje plynulý přechod do zahrady, obrostlé převážně trávou, přičemž v ní nechybí ani stromy a okrasné dřeviny. Přízemí obsahuje kromě chodby a vestibulu pokoj pro hosty, technickou místnost, spíž, koupelnu a obývací pokoj.
Horní poschodí tvoří noční část a dětská zóna se společnou ložnicí. Ty však budou oddělené, až děti vyrostou, aby měly soukromí. Kromě toho jsou tu ještě dvě koupelny a šatník.
Zahrada nabízí široké spektrum využití
Doplňkem domu je prostorná zahrada, která nabízí široké možnosti pro trávení volného času. Je do ní snadný přístup jak z domu, tak i z terasy po vykládaném chodníku. Na domácím hřišti, ale i na dětské skluzavce se děti mohou do sytosti vydovádět.
Dospělí možná dají přednost grilování na kamenném ohništi, u kterého se dá sedět na dřevěných špalcích nebo kovových židlích. Dokáží si tak společně vychutnat okolní přírodu a pěkné výhledy, které jim nabízí, například při letním západu slunce.
Všechno do sebe zapadá
Fasáda stavby je upravena přírodními materiály v zemitých tónech. Spodní část je pokryta šedými kamennými deskami, horní část obložena dřevem. Na první pohled zjevný kontrast, ve výsledku však tvoří harmonický vzhled. Šedá střecha je vytvořena z kovu se stojatou drážkou.
Všechny zvolené materiály, jakož i jejich barvy budí naturální dojem. Taktéž při terénních úpravách pozemku dbali tvůrci na to, aby byly co nejvíce přirozené. Cílem bylo vytvořit dům se zahradou, zapadající do venkovského okolí, což se skutečně podařilo.
Dům na kopci
firma: RS+ Robert Skitek
hlavní architekti: Robert Skitek, Martyna Lenart-Zygmunt
spolupráce: Marek Skałkowski, Janus Findysz, Marcin Mikołajczyk
lokalita: Radziszów, Polsko
realizace projektu: 2022
rozloha: 217 m2
Fotogalerie
Text: Natália Turcovská
Foto: Tomasz Zakrzewski