Beton, dřevo a zábavné detaily: Dynamický dům pro mladou rodinu
Mladí ambiciózní rodiče se rozhodli postavit dům pro sebe a své děti. Pozemek se nachází v blízkosti malého sadu v předměstské oblasti města.
Charakterově výrazný dynamický dům pro mladou rodinu navrhli architekti ze studia O A S I Architects.
Základem byla důsledná analýza
Na začátku práce architektů bylo důkladné prozkoumání pozemku samotného i vztahů, které zde fungují. V úvahu při návrhu domu museli brát nejen potřeby a požadavky majitelů, danosti pozemku, ale také stavební pravidla, která v této oblasti existují. Před stavbou domu byl pozemek prázdnou, betonovou zdí oplocenou zahradou, která má z obou stran své sousedy. Architekti se snažili, aby dům svou formou a podobou zapadl mezi ostatní sousedy, a zvýraznil zahradu, do které je včleněn.
Zeleň jako součást projektu
Stávající zeleň se stala nedílnou součástí projektu a fungovala vlastně jako pozadí nové výstavby. I proto se architekti rozhodli samotný dům vytvořit ze tří modulů s obdélníkovým půdorysem. Tyto části domu jsou různé poposouvané, a tak vytvářejí mnoho zajímavých zákoutí a možností odpočinku v exteriéru. Mezi dvěma krajními moduly se nachází krytá veranda. Stříška „objímá“ celou budovu dokola, čímž vznikly kryté chodníky a několik verandy.
Společenská část uprostřed domu
Jednotlivé moduly umožnily také efektní členění dispozice. V nejdelší okrajové části se nachází rodičovská ložnice s vlastním hygienickým zázemím a jeden samostatný pokoj. Centrální část obsahuje společenské místnosti: kuchyň, jídelnu a obývací místnost, v poslední části se nachází samostatný pokoj, hygienické zázemí a šatník.
Zeleň a výhled na západ slunce
Na severní straně domu na střeše přízemí vznikl otvor, který umožňuje stávající zeleni růst dál. Z této části proniká světlo i vzduch do celého interiéru domu, zejména do jeho centrální části. I když je dům prezentován jako jednopodlažní vila, část se nachází také v patře – 40 metrů čtverečních podkroví. Severozápadní fasáda stavby v prvním patře je schválně nakloněná na západ, aby umožnila domácím vychutnat si západ slunce.
Beton, dřevo a zábavné detaily
Beton, který tvoří velkou část použitého materiálu, architekti vybrali s ohledem na okolní stavby, ale i jako odkaz na betonovou zeď, která kdysi obklopovala pozemek. Na vysunuté části prvního patra se nacházejí solární panely. Beton proniká i do interiéru, zde však jeho chladné působení zútulňuje použité dřevo. Architekti dbali na zajímavé hravé detaily. Jedním z nich je například první část schodiště – spodní tři schody je možné vyjmout a zasunout opačným směrem.
FGN House ve zkratce
Architektonický ateliér: O A S I Architects
Hlavní architekti: Arch Pietro Ferrario, Arch. Francesco Enea Castellanza
Lokalita: Fagnano Olona, Itálie
Plocha: 150 m2
Rok realizace: 2018
Sabína Zavarská
Foto: Laura Cavelli