Spojení moderny a tradice: Jak architekti reinterpretují stodolu
Místo domu pro hosty vznikl druhý paralelní domov s rozlohou 350 m2. Architekti promítli do vzhledu objektu jeden ze symbolů venkova – stodolu. Připomíná ji tmavé dřevěné opláštění a jednopodlažní interiér o výšce dvou podlaží.
Stavba pro vícečlennou rodinu oslavuje venkovskou krajinu a efektivně využívá prostory. Příjemné prostředí bez zástavby nabídlo jasný zdroj k čerpání inspirace.
A tak architekti studia AMPS Arquitectura y Diseño z Madridu vytvořili zajímavý projekt. U původního souboru budov na farmě v hrabství Hampshire na jihu Anglie vyrostlo moderní rezidenční sídlo.
Bydlet tak dlouho, jak je třeba
Majitel chtěl vytvořit místo, kde by mohl s rodinou a přáteli během roku trávit neomezeně dlouhou dobu v nerušeném soukromí. Návrh domu pracuje s orientací na všechny světové strany. Jádro tvoří obývací pokoj s kuchyní na sever a jídelnou s arkýřem na jižní straně pro asi dvacet lidí.
Velkoformátová prosklení po obou stranách činí dům v této části kompletně průhledný. Minimalisticky řešená terasa zabezpečuje jednoduché exteriérové posezení bez zastřešení.
Čtyři pokoje se stejnými plochami
Dům je oboustranně přístupný přes společnou předsíň vedle obývacího pokoje. Další čtyři pokoje slouží jako ložnice. Dvě hlavní se nacházejí po stranách domu – u západní a východní. Každá sousedí s další.
Všechny mají stejnou rozlohu a vlastní koupelnu se sprchovým koutem, dvojitým umyvadlem a samostatným WC. V koupelnách u hlavních ložnic jsou navíc i vany. Barevně se všechny odlišují obkladem: červený, tyrkysový, růžový či zelený.
Téměř shoda, ale bez jednotvárnosti
Jižní stranou domu vede dlouhá chodba. V centrální části protíná společenskou zónu. Pravidelné uspořádání dispozice zcela nekopírují okenní otvory po obvodu stavby. Jde o záměr. Mohutný blok díky tomu nepůsobí jednotvárně a vzbuzuje přirozenou zvědavost. Tento princip uplatnili u střešních světlíků.
Otevření stropu do sedlové střechy násobí pocit prostornosti a vzdušnosti. Dům má nejvyšší třídu energetické úspornosti a funguje na chytré ovládání, včetně stínění oken.
7 soukromých ostrovů
Souhra domu s bezprostředním okolím je přímo dokonalá. Z pokojů se plynule vychází na terasy se světlou dlažbou, které jakoby srůstají s trávníkem. Z ptačí perspektivy připomínají malé ostrovy.
Nepravidelnost je patrná i na rozložení teras. U venkovního sezení u jídelny jejich formu napodobuje dvojice zvýšených záhonů s plochou podobnou terasám. K jižnímu vchodu vede dlouhý přístupový chodník se stejnou dlažbou, jakou mají terasy.
Krása protikladů ve prospěch celku
Černý exteriér stojí v protikladu ke světlému interiéru. Kombinace bílých stěn a obkladu z kaštanového dřeva, výborné světelné podmínky a barevné doplňky pobyt v domě kvalitativně zpříjemňují.
Dům sestává z individuálních prvků a zařízení přizpůsobeného na míru. Jednou z takovýchto věcí je i dvojice kulatých, navzájem propojených zrcadel. Zdobí v domě každou koupelnu. Architekti jimi vyjádřili poctu známému italskému architektu Carlu Scarpovi.
Upoutá i zelená mramorová deska s funkcí pracovního stolu v ložnici orientované na západ. Pozornost zaujme i „palanda“ v dětském pokoji. Prostor pod ní je využit pro psací stoly. Pokoj se přizpůsobil zájmům dětí. Jeho součástí je malé baletní studio a elektronická bicí.
Dům pro rodinu a přátele
architektonický ateliér: AMPS Arquitectura y Diseño
lokalita: Hampshire, Velká Británie
plocha: 350 m2
rok: 2017 – 2019
Fotogalerie
Text: Katarína Mácová
Foto: Alberto Marcos