Zdroj: Miro Pochyba

Z Oklahomy do Hostouně: Cesta mladého páru za vysněným domovem za Prahou

11. 10. 2023
Diskuze (1)
Sdílet

Matěj pochází z Česka, Lorein z Portorika, potkali se v USA. Společně si kousek od Prahy vytvořili moderní, ale útulný domov, který je vkusně a s citem zařízený, plný vlastnoručně zrealizovaných nápadů a zároveň maximálně praktický. Jednoduše ideální dům pro mladou rodinu.

Sympatická dvojice Lorein a Matěj se poznali na studiu v americkém městě Oklahoma. Po studiu před nimi stálo rozhodnutí, kde začnou svůj společný život. Volba padla na návrat do rodné země Matěje. Mladý pár chvilku bydlel v podnájmu v různých částech Prahy, vždy však věděli, že jejich snem je bydlet v domě, který by si mohli společně zařídit podle svých představ.

Přečtěte si také:
Na svažitém pozemku postavili neobvyklý rodinný dům ve tvaru lichoběžníku. Stavba je z ulice nenápadná a rodina má i dostatek pohodlí

Dobré načasování

V době hledání nového domova bydlela dvojice u Matějových prarodičů, díky čemuž si mohli našetřit potřebné finance. Svoje vysněné první společné bydlení potom hledali relativně krátce. Konkrétně ho našli kousek za Prahou, v obci Hostouň, v jednom z řadových domů, který byl pro ně ideální díky lokalitě a rozloze.

Dům Hostouň1

Srdcem domu je propojený prostor kuchyně a obýváku. Kuchyni tvoří kromě linky z Ikey i ostrůvek s dekorem mramoru, na kterém je varná deska a který zároveň poskytuje více míst na sezení pro příležitostné hosty. Zdroj: Miro Pochyba

„Vystihli jsme ještě dobu, kdy ceny nebyly tak neúnosně vysoké. V současné době se okolní domy prodávají za podstatně vyšší ceny,“ pochvaluje si načasování koupě Matěj. Protože byl dům ještě ve fázi stavby, mohli navíc udělat několik úprav, aby více splňoval jejich představy.

Lorein se vyřádila

Co se týká dispozice, největší změnou bylo zvětšení ložnice, aby si mohli dopřát větší šatní skříň. Na chodbě si zvolili jinou dlažbu a několik úprav udělali i v koupelně.

„Můj interiérový styl se dost vyvíjel. Na začátku jsem navrhovala interiéry, které byly modernější, více strohé. Nyní je pro mne naopak důležité, aby v něm vždy byly prvky, jež ho zútulní,“ vysvětluje Lorein.

Protože na dokončení domu museli čekat ještě dalších šest měsíců, měli poměrně hodně času, aby si promysleli, jak si svůj nový dům zařídí. A představy začaly být už skoro jasné, protože jeden z nich je na tento úkol odborník na slovo vzatý – Loreine je totiž interiérová designérka, která interiéry žije a dýchá.

Dům Hostouň10

„Mám vícero oblíbených míst v našem domě. Celkově je asi mojí nejoblíbenější místností naše ložnice, která je skutečným místem klidu a odpočinku,“ přiznává Lorein. Zdroj: Miro Pochyba

„Už od malička jsem byla kreativní, stále jsem si přeorganizovávala svůj pokoj a neustále jsem sledovala programy o bydlení,“ říká Loreine. Při rozhodování o zaměření svého studia však podlehla názorům rodiny, že interiérový design není úplně perspektivní volbou. A tak začala studovat jiný obor.

Dům Hostouň12

Dětský pokoj je světlý, plný přírodních materiálů a roztomilých detailů. Lorein chtěla, aby se nesl v atmosféře celého domu, zároveň však byl dokonalým útočištěm pro nejmenšího člena rodiny. Zdroj: Miro Pochyba

Srdce ji však stále táhlo k designu, proto se rozhodla pro změnu a začala chodit na kurz interiérové architektury v Chicagu. Během něj si Loreine v praxi vyzkoušela, co tato práce obnáší po všech stránkách. „Lektorka, se kterou jsem spolupracovala, mi důvěřovala a nechala hodně prostoru. I když to bylo někdy náročné, hodně jsem se tam naučila a bylo to pro mne velmi přínosné,“ prozrazuje Lorein.

Přečtěte si také:
Po rekonstrukci chaty se mladá rodina těší z trvalého bydlení nedaleko Prahy

Úspěch i v Česku

Česká republika však není Amerika, proto jisté obavy, jak se uchytí v našich končinách, určitě měla. Ještě před stěhováním však začala pracovat na prezentaci své práce a realizovaných interiérů na sociálních sítích, a tak ji i v současnosti oslovují klienti z USA a Portorika, se kterými bez problémů spolupracuje online na dálku. A pomalu se její portfolio rozrůstá i o české klienty, kteří se zamilovali do Loreinina stylu, viditelného i v samotném domě. V čem spočívá?

„Pokud si navrhujete interiér, důležitý je zejména balanc – světlou barvu doplňte tmavou, k většímu kusu nábytku dejte subtilnější,“ říká Lorein.

Lorein nedá dopustit na bílou a černou barvu v kombinaci se surovými přírodními materiály, jako jsou beton, dřevo a mramor. Vždy však používá prvky, které celkový dojem zjemní. Právě na základě toho Lorein o svém interiérovém stylu mluví jako o „warm modern“, který odkazuje na propojení moderního bydlení, ve kterém se však člověk musí cítit především útulně a příjemně. Aby toho dosáhla, používá textilie a dekorace, které ráda a často mění podle ročního období nebo jen tak podle nálady.

Dům Hostouň6

V teplejších měsících se obytný prostor rodiny rozšiřuje o terasu a zahradu. Rám dveří na terasu majitelé natřeli načerno, díky čemuž působí o dost zajímavěji. Zdroj: Miro Pochyba

„Krásné dekorace se dají najít i v levnějších obchodech. Já ráda nakupuji v H&M HOME, ale i v Jysku nebo Pepcu,“ prozrazuje. A to, co nenajde v obchodě, si dotvoří podle své vize – je totiž velkou milovnicí a šikovnou realizátorkou různých DIY projektů. Někde něco namaluje, něco vylepší nebo vyrobí úplně nové. Chcete se inspirovat nějakým nápadem? Jejich dům jich skrývá mnoho!

„Češi jsou velmi praktičtí, což se odráží i na jejich bydlení. Někdy však trochu zapomínají, že je stejně důležité, aby se u sebe doma cítili dobře a obklopili se krásnými věcmi, pohled na něž jim udělá radost,“ myslí si Lorein.

Profil

Nemovitost: Poschoďový dům s plochou 120 m2 a zahradou 450 m2
Lokalita: Hostouň u Prahy
Kdo tu bydlí: Manželé Matěj a Lorein s jejich skoro dvouletým synem. Matěj pracuje jako výkonný ředitel řemeslného pivovaru a Lorein, která pochází z Portorika, je interiérová designérka. Její nápady a realizace najdete na instagramovém profilu @reinmart.interiors.

Fotogalerie

Text: Lucia Blažiová
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Design interiérů Návštěvy domů
Tagy: DIY rodinny dum
Sdílejte článek

Diskuze

  • Je to dobře. Smíšená manželství byla i v dobách Habsburků a ČSR . Paní portoričanka je vzdělanou američankou ze střední ameriky. To se o českých romkách nedá říci. Čeští romové mají problém dokončit základní vzdělání jež jim nařídila Maruška Terezka před staletími .

    stanik