Chata, kterou určitě nepřehlédnete! Celá bílá jako sníh
Už několikrát jsme představili stavby, které navrhl architekt sám pro sebe a pro vlastní rodinu. Jsou to stavby, které mají speciální kouzlo – autor návrhu může naplno uplatnit svou představu o ideálním bydlení a „vyřádit se“ v oblíbených prvcích.
Okolí Banské Štiavnice je bezpochyby kouzelným regionem a patří sem i obec Svätý Anton. Právě tady si vyhlídl architekt mírně svažitý pozemek, na kterém chtěl postavit rekreační chatu.
Už z dálky svítí díky bílým fasádám, které spolu se střechou tvoří jeden celek, a díky elementárnímu tvaru, ze kterého nic nevyčnívá, ale kterému ani nic nechybí. Bílá barva dominuje i uvnitř.
Od příjezdové cesty do zahrady
Na začátku návrhu bylo třeba vymyslet co nejvhodnější osazení objektu na pozemek nejen kvůli svahu a příjezdové cestě, ale i vzhledem k orientaci vůči světovým stranám. Také i vzhledem k předělení pozemku na funkční zóny. Výsledný návrh mírně otáčí chatu vzhledem k příjezdové cestě, aby stála v severojižní ose.
Příjezdová cesta tvoří zároveň nejvyšší část pozemku, ten postupně klesá. Směrem z ulice se před samotnou stavbou nachází parkovací stání a po několika schodech dolů se dostanete k hlavnímu vstupu.
Dřevěná konstrukce, betonový sokl a MFP desky
Z pohledu od ulice vidíte jen malý bílý domek, z pohledu ze zahrady se objeví i monolitický suterén vsazený do svahu, který tvoří sokl doplněný betonovými bednicími tvarovkami. Základem bílé stavby je z konstrukčního hlediska dřevěná rámová konstrukce, spojovaná ocelovými rohovými prvky. Na nosné rámy navazuje sekundární dřevěný rošt, který nese MFP dřevěné desky ohraničující obvodový plášť objektu.
Denní zóna se těší ze světla, noční nechybí soukromí
Architekt rozčlenil půdorys na noční a denní zónu. Zatímco noční je blíže ke svahu, denní se otevírá do zahrady. Navazuje na ni terasa, která zároveň mírně přesahuje vstup do suterénu stavby. Velká část štítové strany, orientované do zahrady, je prosklená, ale je možné ji celou uzavřít bílými textilními fasádními roletami.
Díky prosklení působí denní zóna spojující obývací pokoj, kuchyň a jídelnu svěže a světle. Efekt znásobuje strop otevřený až po hřeben střechy. Světlá výška na některých místech dosahuje až 4,765 m. V severní části je pod střechou další místnost přístupná po žebříku. Může fungovat jako pracovna, ale i ložnice či pokoj pro hosty.
Bílá, dřevo, polyuretanový nástřik
Zevnitř je chata neméně svěží a čistá jako zvenčí. Převažující bílá je kombinována se světlým dřevem a s výraznými akcenty v černé barvě – například krb či žebřík do horního pokoje. Svěží bílé fasády i střechy dosáhl architekt díky třísložkovému polyuretanovému nástřiku. Tento nástřik je aplikován přímo na dřevěnou podkladovou vrstvu z MFP desek.
Rekreační chata AMIN
architektonický ateliér: AOCR, s. r. o.
autor: Ing. arch. Branislav Kružel
lokalita: obec Svätý Anton
plocha pozemku: 1354 m2
zastavěná plocha: 74,6 m2
podlahová plocha: 90,4 m2
obestavěný objem: 345,2 m3
návrh: 2014 – 2019
realizace: 2019 – 2020
investiční náklady: 140 000 €
Sabína Zavarská
Foto: Ing. arch. Branislav Kružel