Chatu z padesátých let přizpůsobili dnešním nárokům bez toho, že by museli bourat
Chaty z padesátých let mají určitě své kouzlo, ale obvykle i mnoho nánosů z různých částečných úprav. Dalším negativem starých staveb jsou menší a tmavé prostory, jaké nevyhovují dnešním představám pohodlného bydlení, i kdyby mělo jít jen o rekreační. Rekonstrukci této zděné chaty v Jizerských horách s kapacitou čtyř až šesti osob řešila architektka Kateřina Margoldová.
Původní dvoupodlažní zděná chata měla půdorys pět krát osm metrů a vysokou sedlovou střechu se sklonem padesáti stupňů. K tomu základu byly postupně (a jak už tomu bývalo – bez hlavy a paty) přidávány různé přístavby. Například kůlna, koupelna, zádveří či kuchyň. V okolí jsou rozptýleny další rekreační objekty, především přestavěné horské chalupy.
Pro rodinu i k pronájmu
Majitel staré chatky od rekonstrukce požadoval pohodlný prostor k relaxaci pro rodinu s možností pronajímání, jednoduchou údržbu a obsluhu domu. Použité materiály měly být snadno opravitelné nebo nahraditelné.
Po prvních obhlídkách architektka zjistila, že základní hmota s pěknými proporcemi je v pořádku, včetně nosných konstrukcí. To potěšilo i majitele, pro kterého měla stavba též vysokou emocionální hodnotu. Bourat tedy nebylo nutné, pokračovalo se očistou.
Nejprve bylo třeba zbavit se nepromyšlených přístaveb
První kroky, které vedly k obnově chaty, architektka směřovala k očištění hmoty od nekoncepčně „přilepených“ doplňků. Následně bylo v plánu zvětšení objemu domu jednou, tvarově čistou formou. „Nová hmota vznikla prodloužením původního tvaru stavby ve směru hřebene na jih do míst, kam sahaly přístavby kůlny a koupelny. Nově dobudovaná část je na úrovni přízemí širší – navazuje na „zápraží“ vytvořené ze základové desky přístavby kuchyně,“ upřesňuje autorka proměny, architektka Kateřina Margoldová.
V nové části jsou obslužné místnosti a schodiště
Díky přesunu technických, servisních místností a schodiště do nové části se uvolnily prostory původní chaty pro čistě obytné účely. V přízemí vznikla denní zóna s kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem, prosvětlená ze tří světových stran. Nejvýrazněji se otevírá na západ – směrem k zádveří. V poschodí pod střechou se nalézají dvě ložnice a koupelna.
Sibiřský modřín, kámen a bílá omítka
Výběr materiálů výrazně přispěl k harmonizaci prostorů a příjemné atmosféře. Navazuje též na místní tradice. Původní dřevěné obklady stěn nahradila bílá omítka. Na druhé straně nově přistavenou část rozeznáte právě díky svislému obkladu z neupraveného sibiřského modřínu. Střecha je z šedého falcovaného plechu. Původní kamenný sokl domu zůstal a byl dotvořen i v nově postavené části.
Zelená a symbol lesa i klidu
Barevná škála v interiéru vytváří pocit pohody a klidu. Kromě světlého dřeva, kvalitních materiálů a bílé barvy stěn architektka používá jako výrazný designový prvek zelené detaily. Všechny interiérové dveře jsou namořeny na tmavě zeleno.
Sytější zelená je též na nábytku – kuchyňská linka, skříňky v koupelnách či vzor na skříních v ložnici. Světle zelenou barvou jsou natřeny rámy oken, vstupních dveří a prosklené stěny mezi zádveřím a halou. V celém interiéru najdete odkazy na siluetu okolních lesů.
Rekonstrukce chaty v Jizerských horách
architektka: Ing. arch. Kateřina Margoldová
lokalita: Nová Ves nad Nisou, ČR
zastavěná plocha: 93 m2
užitná plocha: 104 m2
projekt: 2018
realizace: 2021
Sabína Zavarská
Foto: FRVR
Nezávidím údržbu vnějších dřevěných obkladů při dnešní ceně barev. Jinak přeji pozitivní pobyt.