Díky slunečnímu trychtýři splnil rodinný dům přísná kritéria pasivních domů
Dům, který na první pohled zaujme neobvyklou geometrií, je výsledkem důsledně řešeného návrhu, u kterého ani zdaleka nejde jen o zajímavý vzhled.
Vysoká prosklená část na jihozápadní straně domu, kterou architekti ze studia PROGRES ATELIER navrhli, má velmi důležitou funkci. Sami ji nazvali slunečním trychtýřem, a skutečně tak i funguje.
Jako stvořený pro mladou rodinu
Elegantní bílý dům stojí v obci Litice u Plzně a byl vytvořen na základě požadavků mladé rodiny jako otevřený, slunečný a vzdušný. Jeho tvar a dispoziční řešení maximálně využívá potenciál daného místa, ale také reagují na terén a orientaci vůči světovým stranám. Díky uložení téměř doprostřed pozemku vytváří dva menší exteriérové prostory. Část mezi domem a ulicí, kde je jedna terasa, a druhou část za domem, která tvoří intimnější část zahrady. Zde se nachází stinná dřevěná terasa.
Navzdory nepříznivé orientaci pozemku
Sluneční trychtýř je jedním z opatření, díky kterým se architektům podařilo vytvořit stavbu splňující přísná kritéria pasivních domů, a to i přes nepříznivou orientaci pozemku. Přes něj se doslova vlévá do domu světlo a rozptyluje se do jednotlivých prostorů. Je schopen prosvětlit interiér do hloubky.
Trychtýř vytváří v interiéru velmi působivé – a opět i funkční – převýšení. Zatímco na kuchyňskou linku přímo plyne přirozené světlo, televizní koutek kousek od ní je stíněný sníženým stropem. Tak je dům plný světla a zároveň není na místech, kde by působilo rušivě.
Přízemí tvoří společenský prostor
Přízemí je tvořeno jako velkorysý volně plynoucí společenský prostor. Obytný prostor, který je centrem společenského života v domě, se maximálně otevírá na jih i sever a nechává domem běžet nejen světlo a vzduch, ale díky velkoformátovému prosklení i krajinu. Takto maže hranice mezi interiérem a exteriérem. Vnímání tohoto prostoru napomáhá i nosná konstrukce řešená z dřevěných panelů bez nutnosti podpory uvnitř půdorysu. U východní strany domu se nachází technické zázemí.
Speciální schodiště a soukromí pod střechou
Schodiště s vsazenou knihovnou a posezením je samo o sobě dalším prostorovým zážitkem. Na druhém nadzemním podlaží našly prostor dětské pokoje a rodičovská ložnice s vlastní mini koupelnou. Nachází se zde také samostatné hygienické zázemí pro děti.
Silný výraz, ale nechybí ani lidskost
Nad východní polovinou domu je uloženo druhé nadzemní podlaží. Sklon střechy vychází z potřeby prostoru uvnitř a zastínění pozemku. Nižší strana na severu poskytuje intimnější prostor pro ložnici a zbytečně výškou nestíní pozemek. Na jihu se nacházejí dětské pokoje, které jsou ve srovnání s ložnicí převýšené. Díky tomu bylo možné zmenšit půdorysnou plochu pokojů a nahradit ji malým vloženým meziposchodím.
„Dynamická střešní krajina domu v kontrastu s jasným a přísným půdorysem dává stavbě silný výraz. Na druhé straně členitost domu dodává lidské měřítko,“ vysvětlují architekti své vnímání stavby.
RD Litice v skratke
architektonický ateliér: PROGRES ATELIER
autoři: Vojtěch Kaas, Jan Kalivoda
lokalita: Litice, Plzeň, ČR
užitná plocha: 159 m2
zastavěná plocha: 130 m2
realizace: 2017
Sabína Zavarská
FOTO: Martin Zeman, Vojtěch Kaas/Progres ATELIER