Domeček plný barev a radosti: Tradiční chalupa s pohádkovým interiérem

30. 05. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Za slunečními údolími a kopci na Myjavě, téměř na samém konci malé vesničky, stojí domeček. V jeho nitru se ukrývá nejen pohádkový interiér, ale i jeden zajímavý příběh. Na začátku byla touha po úniku z města, která však nečekaně přerostla do celoživotního tvoření s barvami.

Láska na první pohled

Rodina Kyselovičových žila v malém dvoupokojovém bytě v Bratislavě a přemýšlela, zda koupit větší byt, nebo raději chalupu. Zvítězila chalupa. „Potřebovali jsme prostor, kde bychom mohli vytvářet něco užitečného a zároveň pěkného, a chtěli jsme být více na vzduchu,“ vysvětluje Vilo Kyselovič.

Kuchyně na chalupě

Kuchyně je srdcem domu. Nejcennějším kusem nábytku je stůl, který vlastnoručně vyrobil otec rodiny. Zdroj: VENTURA PICTURES

Toužili po tom, aby byla chalupa obklopená přírodou a celoročně obyvatelná, ideálně nedaleko Bratislavy. Bohužel, všechny chaty a chalupy v blízkosti hlavního města převyšovaly sumu, kterou plánovali za koupi dát.

Přečtěte si také:
Stoletá chalupa v Orlických horách se dočkala znovuzrození! Kromě rekonstrukce i vkusného rozšíření
Kachlová kamna

Kachlová kamna se každou zimu postarají o příjemné teplo. Spolu s dekorativním žebříkem již dlouho tvoří pár. Sušit se tu dají nejen bylinky, ale i pyžamo. Zdroj: VENTURA PICTURES

Když poprvé spatřili chalupu na Myjavě, byli z ní doslova okouzleni. Eva svůj první dojem popisuje takto: „Hned, jak jsem vstoupila dovnitř, věděla jsem, že tento dům je pro nás ten pravý. Mé srdce doslova křičelo. Přestože jsme měli ještě dohodnutou další prohlídku, moje mysl už nedokázala vnímat nic jiného, ​​v myšlenkách jsem se stále vracela sem. Po skončení druhé prohlídky jsme okamžitě volali první realitní makléřce, že chaloupku chceme.“

Od té doby trávila rodina každý volný víkend na Myjavě. Vilo prezentoval postupy z renovace chalupy a tvorby jednoduchého nábytku na svém blogu. Prostřednictvím svých článků dával rady čtenářům, stejně zaníceným chalupářům. To však ještě netušil, kam je tato touha po neustálém zvelebování příbytku zavede.

Tradiční pozdišovská keramika

Tradiční pozdišovská keramika zdobí stěny a okna, hliněná stínidla jsou výrobkem místní výtvarnice, ale na polici najdeme i kousky, které přicestovaly až z Itálie či Francie. Zdroj: VENTURA PICTURES

„Kvůli kamnům jsme cestovali do Čech. Velmi jsme chtěli kachlová kamna, bohužel postavit taková tradiční by vyžadovalo nejen více financí, ale i místa v domě.“

Vilo, majitel

Přečtěte si také:
Nezvyklá, a přitom tradiční chalupa v Moravskoslezských Beskydech

Celoživotní vášeň

Vilo v té době pracoval pro velkou firmu a Eva se chystala nastoupit do práce po mateřské dovolené. „Byly to pro mě těžké chvíle. Vůbec jsem se neuměla zařadit do pracovního tempa, které tam vládlo. Stále jsem měla pocit, že tam nepatřím,“ vysvětluje Eva.

Všechno to začalo knihou od manžela, kde Evu zaujal způsob renovace nábytku barvami Chalk Paint. Jejich předností bylo, že jsou ekologické a nevyžadovaly předchozí nátěr obrousit. Nastalo velké pátrání. Jelikož nikdo na Slovensku v té době tyto barvy nenabízel, Eva se vydala sama do Rakouska hledat ženu, která je prodává. „Bylo to vtipné. Byla jsem tak odhodlaná, že jsem si ani neuvědomila, že německy neumím ani slovo. Když jsem přišla na danou adresu a zazvonila, jaké bylo moje překvapení, když mi dveře otevřela Slovenka,“ vzpomíná Eva na svou veselou cestu za prvními barvami.

Následovalo několik měsíců zkoušení a experimentování. S barvami se jí pracovalo snadno a výsledky byly vynikající. Rozhodla se proto sama začít barvy Chalk Paint prodávat na Slovensku. Dnes už Eva sama nejen maluje, ale i radí jiným a také nabízí kreativní workshopy pro jednotlivce i skupiny.

„Tato práce mě nesmírně baví a naplňuje. Nikdy jsem nelitovala rozhodnutí odejít ze zaměstnání a začít s něčím novým,“ usmívá se Eva.

Venkovská kuchyně

Zdroj: VENTURA PICTURES

„Zvelebování domu a předělávání nábytku nás zcela pohltilo i vzájemně spojilo. Společně tvoříme, užíváme si okolní přírodu i sami sebe.“

Eva, majitelka

Hlavní ložnice s venkovskou nostalgií

Hlavní ložnice je kouzelným místem. Je plná klidu a každý kout dýchá venkovskou nostalgií. Zdroj: VENTURA PICTURES

Starý okenní rám předělala domácí paní na tabulku na odkazy

Starý okenní rám předělala domácí paní na tabulku na odkazy a obyčejný botník získal nátěrem a novými úchytkami venkovský nádech. Zdroj: VENTURA PICTURES

Katčin pohled

Dům plný barev tak trochu napovídá, že v něm přebývají veselí lidé. Z majitelů chalupy, stejně jako z interiéru, je cítit klid a domácká atmosféra. Navzdory barevné smršti na mě celý dům působí harmonicky. Je vidět, že změny i doplňky přicházely postupně. Osobně se mi velmi líbí i to, že láska k chalupaření a tvoření oba manžele tak přirozeně spojuje. Společný koníček je vždy stmelujícím prvkem ve vztahu. Pro renovování věcí dnes nastávají ve světě zlaté časy. Zachovat hodnotný kousek a vytvořit z něj vlastníma rukama něco originálního je lákavé. A nejen pro chalupáře. Myslím, že teď přesně vím, co se starou židlí po babičce. Už jen vybrat ten správný odstín.

Přečtěte si také:
Krásně rekonstruovaná chalupa v Podkrkonoší

Kdo tu žije

Eva a Vilo Kyselovičovi. Jejich záliba v předělávání nábytku a doplňků ve venkovském stylu přerostla až do podnikání. Jsou výhradním distributorem barev Chalk Paint od Annie Sloan na Slovensku, vedou kreativní kurzy a workshopy. www.navidieku.sk, www.anniesloan.cz

Tradiční chalupa

dispozice: 3 + kuchyň

lokalita: Myjava, Slovensko

Text: Katarína Paukeje 
Foto: VENTURA PICTURES
Zdroj: časopis home

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chalupy chata rodinný dům venkovský dům
Sdílejte článek

Diskuze