Zdroj: Kamil Saliba

Stoletá chalupa v Orlických horách se dočkala znovuzrození! Kromě rekonstrukce i vkusného rozšíření

21. 05. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Jsou projekty, na kterých je nejdůležitější prostředí, kde se nacházejí, a historický odkaz, který nesou. Nepochybně k nim patří i stoletá chalupa Anička v Orlických horách. Kromě toho, že vyžadovala úpravy kvůli věku, její majitelé potřebovali v interiéru více prostoru.

Cílem proměny byla tedy primárně přístavba chalupy. Zatímco původní stavba je z cihel z nepálené hlíny, kamene a dřeva, dnes přibyly pálené cihly a betonové tvárnice. Přístavba je však oblečená do dřeva z modřínu, čímž zapadá do prostředí a nenápadně odkazuje na minulost. 

Přečtěte si také:
Nezvyklá, a přitom tradiční chalupa v Moravskoslezských Beskydech

Chalupa ze začátku minulého století stojí u samotných hranic s Polskem v malé horské vesničce Orlické Záhoří. Přístavba vychází ze tvaru a velikosti původní hmoty, kterou plně respektuje. Výsledkem je chalupa vizuálně inspirovaná tradičními hospodářskými objekty, které jsou pro tento region typické.

Zrekonstruovaná stoletá chalupa

Přístavba je oblečená do dřeva z modřínu, čímž zapadá do prostředí a nenápadně odkazuje na minulost. Zdroj: Kamil Saliba

Nechybí jí ani prvky moderní architektury a pohodlný stylově čistý interiér. Speciálním prvkem dostavěné části jsou malá vertikální okénka, které vytvářejí v interiéru zajímavou atmosféru a dostatečné prosvětlení bez toho, že by ubírala majitelům ze soukromí. Jejich tvar a velikost připomíná tradiční okenní otvory okolních stodol. Velikost oken odpovídá šířce jednotlivých desek, čímž se záměrně ztrácejí v dřevěném obkladu.

Obývací část denní zóny

Za povšimnutí stojí skupina závěsných svítidel nad jídelním stolem s různým designem. Tvoří ozvláštňující detail a zútulňují jídelní kout. Zdroj: Kamil Saliba

Sokl z kamene, kastlová okna

Kamenný sokl, cihly z nepálené hlíny, omítka, typická dřevěná kastlová okna, která na venkově nemohou chybět. K tomu vysoká lomená sedlová střecha s eternitovou krytinou a dřevěným krovem. Tak vypadala původní Anička. 

Charakter chalupy se díky citlivému řešení architektů z ateliéru Refuel works nezměnil ani po dostavbě. I když má materiálově odlišnou fasádu, nebije do očí ani nepůsobí rušivě. Je to kvůli přesné návaznosti na původní tvar stavby, včetně střechy a použití dřevěného obkladu.

Prosklená část

Dřevo tvoří důležitý designový prvek i v interiéru, kde je kombinováno se záplavou bílé barvy. Zdroj: Kamil Saliba

Konstrukce z betonových tvárnic, fasáda z modřínu

Hlavní nosná konstrukce přístavby je z betonových tvárnic. Konstrukce sedlové střechy je dřevěná. „Dům jsme obložili dřevěným obkladem z modřínu bez povrchové úpravy. Jednotlivé desky obkladu jsou osazeny vertikálně a mezery mezi lištami jsou překryty. Tento způsob obkladu jsme zvolili proto, neboť v regionu Orlických hor je tradičním řešením obvodového pláště stodol a jiných obytných i nebytových staveb. Modřínové dřevo přirozeně zestárne a jeho barva se změní na šedostříbrnou. Čímž ještě více zapadne do prostředí,“ popisují materiálové řešení přístavby architekti Zbyněk Ryška a Jan Skoupý.

Přečtěte si také:
Chalupa, která vzdáva hold tradičnímu remeslu
Vertikální okna

Tvar a velikost připomíná tradiční okenní otvory okolních stodol. Zdroj: Kamil Saliba

Interiér s převahou bílé

Dřevo tvoří důležitý designový prvek i v interiéru, kde je kombinováno se záplavou bílé barvy. Místnosti působí vzdušně, světle a velmi příjemně. Jako doplňková barva je použita tmavší šedá. Za povšimnutí stojí skupina závěsných svítidel nad jídelním stolem s různým designem. Tvoří ozvláštňující detail a zútulňují jídelní kout. 

Přečtěte si také:
Útěk před stresem a rutinou velkoměsta? Chata na kopci nad řekou

V podkroví přístavby se nachází ložnice, jejíž součástí je volně stojící vana. Všimněte si speciálního efektu, který v interiéru vytvářejí malá okénka.

Ložnice s vanou

V podkroví přístavby se nachází ložnice, jejíž součástí je volně stojící vana. Zdroj: Kamil Saliba

Rekonstrukce chalupy Anička 

architektonický ateliér: Refuel works

autoři: Zbyněk Ryška, Jan Skoupý

spolupráce: Kamila Petráková

lokalita: Orlické Záhoří, ČR

projekt: 2015

realizace: 2016

Sabína Zavarská

Foto: Kamil Saliba 

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: chalupy chata dostavby dřevěné chalupy moderni architektura okno sedlová střecha tradiční domy
Sdílejte článek

Diskuze