Dům na louce se těší z otevřeného i uzavřeného prostoru, které získali složením stavby ze tří celků
Město Opole v jihozápadním Polsku se rozšířilo tak, že okolní vesnice se staly jeho předměstími. K původním hospodářským objektům postupně přibývají nové domy. Jeden z nich vyrostl na rovinatém pozemku, který byl původně loukou. Protože je prostorově jasně odčleněn od staré venkovské výstavby, architekti nemuseli přebírat prvky existujících staveb, aby dům zapadl do prostředí. Výsledkem je originální stavba ze tří celků, která člení pozemek na otevřený a vnější uzavřený prostor.
Ani rovinatá plocha pozemku a jeho okolí nevytvářela žádná omezení při navrhování domu, a proto se architekti Szymon Wanik a Paulina Staruń rozhodli zaměřit na samotnou stavbu a její bezprostřední okolí. Okolní kontext neřešili, protože vnějších faktorů, které by mohly návrh ovlivnit, bylo velmi málo.
„Dům na louce“ je stavba, která prostřednictvím složení tří bloků vysílá signály směrem ven, ne naopak. To však neznamená, že by působila rušivě či nepříjemně. Složením tří odlišných částí dohromady vznikl velmi působivý, funkčně členěný, a přitom příjemný dům.
Terén pod soukromou částí zvýšili
Investor si přál jasně vymezit nejbližší okolí domu. To se podařilo jednak uložením tří částí do tvaru podobného písmene Z a též zvýšením části pozemku nad úroveň okolního terénu. Toto zvýšení vymezuje nejdůležitější část – venkovní soukromý prostor rodiny.
Též tři bloky domu jsou položeny na zvýšené části pozemku. Jsou různě vysoké, na fasádách mají různé materiály a jsou navzájem posunuty tak, aby venkovní i vnitřní prostory fungovaly co nejlépe.
Otevřený a uzavřený venkovní prostor
Uspořádáním bloků domu vznikly dva nezávislé venkovní prostory s různými funkcemi. Dvůr před vchodem do domu je otevřen do ulice a k sousedním pozemkům, druhý venkovní prostor uzavřený – tvoří ho soukromý zahradní areál. Celou kompozici domu dotváří samostatný domek sloužící jako technická místnost. Má tutéž kamennou fasádu jako část domu s denní zónou a chrání soukromí zahrady z další strany.
Jednopodlažní blok má rovnou střechu, poschoďová noční zóna má šikmou střechu
Jednopodlažní část domu má obdélníkový půdorys a ukrývá denní zónu, složenou z kuchyně, jídelny a obývacího pokoje, na který navazuje venkovní terasa. Tato část se nachází od vstupního vydlážděného dvora vpravo. Na konci dvora je další výrazná hmota – dvoupodlažní část s šikmou střechou, obložená dřevem.
Přízemí zahrnuje dvojgaráž, v poschodí jsou ložnice a další soukromé místnosti. Oba větší celky jsou spojeny částečně prosklenou vstupní chodbičkou. Z opačné strany se nachází hlavní vchod zvýrazněný černým kovem.
Tradice nenapodobuje, ale diskrétně v nich pokračuje
„Převládajícím typem zástavby v této lokalitě jsou kompaktní hospodářské budovy. Navržený dům stojí na louce, která se nachází mimo historické struktury post-německých budov charakteristických pro tuto oblast. Navrhovaná forma a estetická řešení stavby proto doslova nenapodobují původní zástavbu, ale čerpají z jejích vzorů.
Členitá hmota stavby, šikmá střecha a dokončovací materiály jsou diskrétním pokračováním tradic. Na dokončení fasády jsme použili kámen a dřevo,“ konkretizují nový projekt architekti z ateliéru Staruń Wanik Architects. Kámen je odkazem na vápenec, materiál, který se v této lokalitě ve stavebnictví používal velmi často.
Dům na louce
architektonické studio: Staruń Wanik Architects
hlavní architekti: Szymon Wanik, Paulina Staruń
stavební inženýr: Łukasz Kosecki
lokalita: Opole, Polsko
realizace: 2022
Sabína Zavarská
Foto: Nate Cook