Zdroj: Joanna Prokopowicz, Sonia Pasternok

Dvě chatky jako odpověď na epidemiologickou situaci

25. 04. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Už přibližně rok si zvykáme na nový životní styl. Zatímco kdysi jsme doma trávili prakticky minimum času, dnes je tomu naopak. Už netoužíme po odpočinku doma, ale toužíme vyjít ven a cítit se bezpečně. Bohužel aktuálně je to možné jen tehdy, máme-li vlastní „azyl“ někde mimo město, v přírodě, kde můžeme na všechna negativa aktuální situace zapomenout a odpočinout si i psychicky. Architekt Maciej Rempalski z polského ateliéru Modernstudio Architektury na dnešní situaci reagoval návrhem chatek Cichosza.

Na začátku byly tři čáry

Podstatou projektu příjemného únikového místa jsou jednoduché linie a možnost rozšíření projektu podle potřeby o další chatky. Aktuálně se názvem Cichosza pyšní dvě navzájem propojené budovy s opačným sklonem střech. Zní to neuvěřitelně, ale celý projekt vznikl z náčrtu tří jednoduchých čar – nic více nebylo potřeba. Tyto tři linie vytvořily tělo budov a definovaly jejich funkce.

Přečtěte si také:
Šikovnou soběstačnou chatku můžete naplno přizpůsobit svým potřebám (VIDEO)
Chatky

Spojené jsou prostřednictvím terasy, která plní funkci symbolického i praktického propojení obou generací. Zdroj: Joanna Prokopowicz, Sonia Pasternok

„Azyl“ postavený na mýtině uprostřed lesa sestává ze dvou budov, které mají podobný tvar. Slouží pro potřeby dvou generací jedné rodiny. Spojené jsou prostřednictvím terasy, která plní funkci symbolického i praktického propojení obou generací. Stavby jsou charakteristické funkčností a čistými liniemi – zvenčí i zevnitř. 

Architektura nepotřebuje ozdoby

„Architektura nepotřebuje žádné ozdoby ani zbytečné doplňky. Architektura nemusí být módní. Architektura by měla být zodpovědná za své uživatele, i za příjemce zvenčí. Měla by designově doplňovat krajinu, v níž je vytvořena.

Obývací pokoj a jídelna

V obou chatkách – menší i větší – je v přízemí kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem, v rohu koupelna. Zdroj: Joanna Prokopowicz, Sonia Pasternok

Architektura jako produkt lidské fantazie spoluvytváří krajinu a integruje prvky přírody. Je to obzvlášť důležité, když navrhujeme domy na přírodně tvarovaném a neurbanizovaném místě. Na místě, kde příroda hraje rozhodující roli a je hlavním bohatstvím,“ takto popisuje roli architektury hlavní architekt Maciej Rempalski.

Přečtěte si také:
Horská chata nemusí mít dřevěnou fasádu. Co říkáte na poplastovaný plech?
Ložnice

Každé okno nabízí jiný obraz s jinou perspektivou v různých rovinách. Zdroj: Joanna Prokopowicz, Sonia Pasternok

Skandinávský modřín a vláknocement

Tento princip se naplno odráží i na projektu chatek Cichosza. Fasádu ukončuje skandinávský modřín, jehož okraje jsou opálené. Tak architekt zdůraznil lineární uspořádání fasády. Dynamické tvary a štíhlost linií zvýrazňuje i použití dvou různých materiálů: dřeva a vláknocementových desek. Prosklením se do interiéru dostávají fragmenty okolního prostoru. Každé okno nabízí jiný obraz s jinou perspektivou v různých rovinách. Také interiérové materiály a barvy byly inspirovány okolní krajinou s poli a lesy.

Chatky v lese

Stavby jsou charakteristické funkčností a čistými liniemi – zvenčí i zevnitř.  Zdroj: Joanna Prokopowicz, Sonia Pasternok

V obou chatkách – menší i větší – je v přízemí kuchyň s jídelnou a obývacím pokojem, v rohu koupelna. Jednoduchý prostor na spaní se nachází pod střechou.

Přečtěte si také:
Útěk před stresem a rutinou velkoměsta? Chata na kopci nad řekou

Chatky Cichosza

architektonický ateliér: Modernstudio Architektury

hlavní architekt: Maciej Rempalski

pomocný architekt: Anna Swadźba

interiérový design: Joanna Wojtaszek

lokalita: Szydłów, Polsko

realizace: 2020

plocha: 48 m2

Sabína Zavarská

Foto: Joanna Prokopowicz, Sonia Pasternok

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: chata dřevěné fasády moderni architektura prosklené plochy skandinávský minimalismus
Sdílejte článek

Diskuze