Inteligentní moderní dům se sjednocenou fasádou a střechou
Nevšední novostavba osloví už na první pohled hypermoderním vzhledem.
Černá fasáda, skleněný obývací pokoj vytažený z hlavního objemu do zahrady a dostatek krytých venkovních prostor naznačují, že ani zdaleka nejde jen o image.
Sedlová střecha jako hendikep?
Architekti od začátku chtěli, aby byl dům moderní, aby skrýval soukromí domácích, ale směrem do zahrady se otevíral.
„Tvar domu vyplynul z územního plánu obce, který stanovuje sedlovou střechu. My jsme tento hendikep změnili v bonus. Chtěli jsme, aby byl dům moderní na první pohled, aby byl otevřený do zahrady a anonymní při pohledu z ulice. Proto vznikla hlavní hmota domu s asymetrickou střechou. Je to taková housenka položená v zahradě,“ vysvětlují koncept domu autoři. Podle nich též bylo nevyhnutelné, aby měl dům fasádu i střechu stejnou.
Interiér je světlý a příjemný
Zatímco zvenčí je dům černý a chladný (ale odlehčený velkorozměrnými proskleními), uvnitř dominuje bílá a béžová. Černé detaily dodávají interiéru dynamiku a potřebný „drive“: černá svítidla nad jídelním stolem, visící válce nad dřezem, černá baterie a dřez kombinovaný se světlou pracovní deskou (keramický obklad imitující mramor), černá malba ve tvaru pírek nebo listů na prosklené zástěně. V koupelnách jsou chromové doplňky.
Bydlení přímo v přírodě?
Prosklení v některých částech interiéru absolutně stírají hranice mezi interiérem a exteriérem. Nejen v obývacím pokoji, vysunutém z hlavního objemu domu do zahrady, ale i v ložnici rodičů máte pocit, že jste přímo uprostřed přírody. Soukromí, ale i efekt harmonie, zabezpečují bílé závěsy.
Na obývací pokoj i ložnici navazuje venkovní terasa překrytá přesahem střechy. Část vysunutého obývacího pokoje je od ulice odstíněna posuvnými kovovými paravány.
Černý plech na střeše i fasádě
Pro naše končiny nezvyklé řešení bylo inspirováno Novým Zélandem, kde se plech pro tyto účely používá (i když ne v černé barvě), a klientům se to líbí. Protože je dům určen pro pár s odrostlými dětmi, architekti ho koncipovali jako dům pro dvě osoby. Nemá žádné dětské pokoje, ale poskytuje dostatek pohodlí a prostoru pro dvojici, i pro setkávání rodiny.
Hypermoderní i zevnitř
Dům, který působí už na první pohled hypermoderně, je „high-tech“ i zevnitř. „Využívá rekuperaci s vlastním tepelným čerpadlem s reverzním chodem. Vytápění je zabezpečeno druhotným tepelným čerpadlem, na domě jsou solární panely, které dobíjejí baterie, a to včetně možnosti napájení elektromobilu. Celý dům je řízen systémem inteligentní domácnosti od firmy Inell,“ vysvětluje Michal Kunc.
RD Radimovice ve zkratce
Autoři: MgA. Michal Kunc / Atelier Kunc Architects + Ing. arch. Alžběta Vrabcová / DMAE architects
Lokalita: Radimovice, ČR
Obestavěný prostor: 1 173 m3
Zastavěná plocha: 272 m3
Pozemek: 1 517 m3
Generální dodavatel: Formic Construction
Realizace: 2019
Sabína Zavarská
Fotografie: Jan Vrabec