Jednoduchý rodinný dům s čistými liniemi vytvořil se sousedními domy jeden celek
Vstupní hodnoty pozemku nebyly vůbec ideální. Pozemek určený pro stavbu rodinného domu se nacházel mezi dvěma už stojícími domy.
Kromě toho v lokalitě panují dost přísné stavební normy a v úvahu je třeba brát i klimatickou charakteristiku oblasti.
Na jedné straně měl navrhovaný dům vytvořit kontinuitu s existujícími stavbami a vytvořit z pozemku spolu se sousedícími jednotný celek. Na straně druhé architektky musely myslet i na potřebné soukromí domácích a respektovat už postavené domy.
Denní zóna: místo, kde se všechno děje
Nový dům uprostřed dvou existujících je usazen na pozemku tak, aby otevřel prostor pro soukromou jižní zahradu. Díky terénu nebyl problém uvažovat o dvojúrovňové budově, která se doslova koupe v přirozeném slunečním světle.
„Duše“ domu sídlí v přízemí, kde je velký centrální prostor. Autoři projektu ho pojali jako křižovatku interakce a života celkově. Je to místo, kde se všechno děje a odkud je všechno vidět. Po stranách denní zóny se nachází přístup do kuchyně, prádelny a ložnice. V interiéru najdete i meziposchodí s televizí a pokoj pro hosty.
Stropní okno odhaluje oblohu
Tvůrci projektu kladli mimořádnou pozornost propojení interiéru s exteriérem. Všimněte si velkých prosklení, stropních oken, vnášejících do interiéru dostatek světla, ale též verand. Ty vytvářejí plynulý přechod do exteriéru a prodlužují obytný prostor ven. Díky plánu spojit všechny tři pozemky kolem sourozeneckých domů v jeden celek vznikla v severní části sportovní zóna s bazénem. Patří všem třem rodinným domům.
Všechny tři domy spojují materiály – vápenec, iroko, corten
Právě materiály spojují nový dům s už existujícími domy investorových sourozenců. Bílý vápenec na fasádách, dřevo iroko v otvorech a korozi odolná ocel corten. Tyto materiály zdůrazňují spojení mezi budovami, ale zároveň má každá stavba svou vlastní osobnost.
Zajímavostí je, že celá stavba v interiéru i v exteriéru využívá jedinou kamennou podlahu. Stropy odhalují konstrukční beton, v některých částech je bílá omítka. Tu najdeme i na stěnách v kombinaci se dřevem. Samozřejmostí projektu je podlahové vytápění a fotovoltaické panely.
Dům Ra
architektonický ateliér: Balet Roselló Arquitectos
hlavní architekti: Cristina Balet + Esther Roselló
spolupráce: Eulàlia Grabolosa
technický architekt: Andrés Moreno Hernández
lokalita: Zaragoza, Španělsko
projekt: 2016
realizace: 2018 – 2019
zastavěná plocha: 333,91 m²
Sabína Zavarská
Foto: Davide Camesasca
Nemá to žádný stavení řád a architektonickou logiku. A stavba, která není logická, není ani estetická.