Jednopodlažní dřevostavba nabízí harmonické bydlení kousek od lesa

02. 12. 2016
Diskuze (1)
Sdílet

Atypický dům, který působí dojmem lehkosti, vzdušnosti a zároveň je velmi příjemně včleněn do přírodního prostředí je příkladem skloubení čisté moderní estetiky a funkčnosti. Jednopodlažní dřevěné domy jsou dnes velmi žádaným artiklem a tento, postavený v rakouském Fischamendu, nabízí harmonické bydlení kousek od lesa.

Foto: Tomáš Manina

Foto: Tomáš Manina

Na jedné straně chladné minimalistické stavby – na druhé straně dřevostavby, které působí přesně naopak – měkce a teple. Oba trendy mají důvod ke své existenci a mohou působit skvěle, důležité však je, v jakém prostředí se nacházejí, a samozřejmě, zda splňují představu své majitele. Rodinný dům na konci malé vesničky Fischamend s výhledem na nedaleký les vyšel z architektonického studia ARCHITEKTI mikulaj & mikulajová a nabízí dokonalou symbiózu s přírodou, a to nejen vizuální.

Foto: Tomáš Manina

Foto: Tomáš Manina

Foto: Tomáš Manina

Foto: Tomáš Manina

Atrium jako jádro domu i zdroj světla

Dům stojí na mírně svažitém pozemku, lépe řečeno – působí jako by se vznášel nad ním. To mu dodává neobyčejnou lehkost. Jádrem domu je dvouúrovňové atrium, kolem kterého je důvtipně vyřešena dispozice nevelkého obytného prostoru. Atrium nesplňuje jen funkci příjemného prostoru k posezení v teplých měsících či grilování, jeho funkce je mnohem důležitější – díky němu jsou prostory domu plné slunečního světla. Prosklené stěny umožňují tak maximálně využít sluneční světlo a teplo, čímž minimalizují náklady na energie.

Přečtěte si také:
Úsporná dřevostavba zařízená účelně, pohodlně a s ohledem na bezpečí dětí

Jednou z podmínek majitele domu bylo, aby byl prostor kuchyně světlý už od časného rána. To bylo také umožněno právě díky atriu, přes které „teče“ ranní světlo do kuchyně spojené s obývacím prostorem – hlavní společenskou částí domu.

Foto: Tomáš Manina

Foto: Tomáš Manina

V harmonii s přírodou

Symbolem harmonie s přírodou je i strom – krásný starý ořech – zakomponovaný do plató, které obklopuje dům ze dvou stran. Strom zušlechťuje vstupní zónu domu při vstupu na pozemek ze strany ulice. Jeho mohutný kmen prochází přes nástupní plató i otvor ve střeše a je charakteristickým prvkem vzhledu celého domu.

Přečtěte si také:
Architekt postavil jednoduchý dřevodům pro svou rodinu

Zajímavé jsou také schůdky, které vedou na plató – jako by jen volně visely ve vzduchu. Při větším schodišti je markantní hra s asymetrií, což je také zajímavý detail. Takových detailů však na domě najdeme více, stačí se lépe podívat.

Foto: Tomáš Manina

Foto: Tomáš Manina

Foto: Tomáš Manina

Foto: Tomáš Manina

Materiály a konstrukce

Silnou ideu konceptu podporuje i promyšlené konstrukční a materiálové řešení. „Obytné podlaží je dřevěnou konstrukcí, jejíž vlastnosti splňují kritéria nízkoenergetické stavby. Ta se „vznáší“ nad menším betonovým suterénem, ve kterém jsou skryty technické prostory. Návrh vystihují poctivé detaily a přiznané materiály: nosná dřevěná stropní deska zůstává v interiéru obnažena a plynule přechází na lodžii, litá industriální podlaha dodává prostoru příjemnou drsnost. Díky prosklení na celou výšku obytné prostory plynule přecházejí do zahrady a atria,“ popisují filozofii řešení stavby architekti ve své zprávě. V přízemí severní části domu se nachází garáž.

Přečtěte si také:
Menší dům za rozumnou cenu, do kterého se vejdou dva lidi, dve kočky a pes
Foto: Tomáš Manina

Foto: Tomáš Manina

10

Dřevěný rodinný dům v Rakousku v kostce

Autoři: Andrea Ambrovičová, Juraj Mikulaj
Místo: Fischamend, Rakousko
Užitná plocha: 128 m2 bez suterénu

Text: Sabína Zavarská
Vizualizácie: ARCHITEKTI mikulaj & mikulajová
Foto: Tomáš Manina

Kategorie: Dřevostavby Návštěvy domů
Tagy: drevostavby stavebni materialy
Sdílejte článek

Diskuze

  • Sir, couuld you give me some info about this house?
    Reg Jo

    Anonym