Moderní dřevostavba, která je praktická a nenáročná na údržbu
Hektickou atmosféru města manželé vyměnili za idylický a důstojný klid moderní čtvrti v příhraničním městečku.
Manželé Richard a Zuzana se po letech strávených v pracovním kolotoči rozhodli pro změnu. Nevěděli přesně, jakým směrem se pohnou a co je čeká, ale s blížícím se důchodem se jim čím dál tím méně líbila představa klidných let v jejich bytě v bratislavské Dúbravce. Cíle neměli vysoké ani nereálné.
Nejdůležitějším požadavkem, který architektovi Petru Švorcovi stanovili, bylo neomezovat se zbytečnostmi. Bydlení si představovali praktické a bez náročné údržby. Společně vybrali lokalitu vyzařující klid na okraji Hainburgu, přímo pod lesem. Výhledy do širokého okolí, tiché prostředí a zároveň blízkost města, kde žije jejich syn. Všechny tyto aspekty je jen utvrdily v rozhodnutí, že našli, co hledali.
Výraz a funkce
Architekt se postaral o to, aby dům vytěžil maximum z daností, které prostředí nabízelo. „Nejprve jsme si mysleli, že si postavíme jednopodlažní bungalov, který by nám zbytečně nepřidával starosti. Byla by však škoda ochudit se o výhledy, které se nabízejí z každé strany,“ vzpomíná na začátky návrhu Zuzana. Členitá dvoupodlažní hmota domu pracuje s pokoji jako s buňkami, které přiřazováním a posouváním vytvořily terasy přičleněné ke každé ložnici.
Zákoutí, která vznikla na dolním podlaží, zároveň poskytují dostatečné množství soukromí v zadní části pozemku. Tento jednoduchý princip umožnil architektovi plně vyhovět všem požadavkům manželů, jelikož forma nebyla dána striktní a konkrétní geometrií, ale variabilně se přizpůsobovala funkci.
Nízkoenergetická výzva
Komplikovaná forma domu znamenala tvrdý oříšek pro splnění požadavků nízkoenergetického standardu. Projevily se však zkušenosti odborníků a za pomoci vhodných technologií se podařilo docílit přijatelných hodnot. Základní koncepce moderní dřevostavby vyžadovala množství komplikovaných detailů, ale přesto se podařilo v maximální míře využít dostupných ekologických materiálů.
Vzhledem k umístění domu na pozemku nebylo možné realizovat hlubinné vrty nebo využívat zemní kolektory, o teplo se tedy stará tepelné čerpadlo Nibe typu vzduch-voda. Nízkoteplotní podlahové vytápění zabezpečuje pohodu v domě bez víření prachu a při úspoře energií. Nežádoucímu přehřívání během odpoledních hodin, kdy se slunce opírá do zasklení v denní části, zabraňuje důmyslné exteriérové stínění žaluziemi.
Dům v kostce
Návrh: Architektonická kancelář Architekt Peter Švorc & Partners (www.apsp.sk)
Základy: Klasické založení na základových pasech.
Obvodové stěny: Sendvičová konstrukce tvořená hliníkovým roštem vrstveným s dřevoštěpkovými deskami. Zateplení kontaktním zateplovacím systémem z minerální izolace s celkovou tloušťkou 320 mm.
Technika: Zdrojem tepla je tepelné čerpadlo Nibe typu vzduch-voda využívající na vytápění domu teplo obsažené ve vnějším vzduchu. Vytápění je nízkoteplotní podlahové.
Okna: Plastové rámy se sedmikomorovým profilem, výplň tvoří bezpečnostní izolační trojsklo.
Střecha: Zakrytá hydroizolační fólií vyztuženou vysokopevnostní polyesterovou mřížkou zn. Fatrafol S, včetně odvětrávacích prvků. Štěrkový zásyp frakce 15–35 mm.
TEXT: Lucia Kušnírová
FOTO: Dano Veselský
ZDROJ: Časopis HOME
ODPOVĚDNÁ REDAKTORKA: Dominika Záveská