Moderní nízkoenergetický dům na venkově zachránili a zvelebili až druzí majitelé

04. 10. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Příběh tohoto nízkoenergetického domu není jednoduchý, o to zajímavější je výsledek. Byl totiž postaven nadvakrát.

První etapa stavby skončila v roce 2009 a dům pár let obývali původní investoři. Narazili však na problém, který znají mnozí stavitelé u nás – nedostatek finančních prostředků.

Dům byl sice konstrukčně postaven podle architekta, ale fasáda a vnitřní vybavení domu bylo dokončeno „spartánsky“. Noví majitelé koupili dům v roce 2014 a chtěli si z něj udělat letní rodinné bydlení.

moderní venkovský dům a sedlovou střechu

Foto Vavřinec Menšl

Co všechno prošlo změnami?

Oslovili architekta původní stavby, protože si přáli zlepšit stavebně-technické vlastnosti i architektonické řešení interiéru. Změny zahrnovaly výměnu fasády, vstupních dveří, nové vytápění, chlazení a úpravu elektroinstalace.

Architekt Tomáš Klanc na přání majitelů pozměnil i dispozici. Součástí interiéru jsou dnes designové prvky a atypické kusy nábytku zhotovené na míru, o jakých se domu v původní podobě ani nesnilo.

jídelní kout v dome

Foto Vavřinec Menšl

Selská logika v moderní stavbě

Požadavky vyplývající z faktu, že se pozemek nacházel v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Český kras, zahrnovaly obdélníkový půdorys a sedlovou střechu, ale i takové detaily, jako je umístění na pozemku, poloha vstupu či kompozice oken.

„Tyto požadavky jsem nechtěl splnit jen formálně. Snažil jsem se k nim přistupovat kreativně a přenést logiku selského rozumu, který i bez předpisů CHKO po staletí určoval architekturu staveb historické venkovské architektury, do typologie moderní stavby rodinného domu. Mou ambicí bylo vytvořit moderní venkovský dům, který by odpovídal architektonicky, stavebně-technicky a svým vybavením současným požadavkům. A přitom byl realizovatelný za rozumné peníze,“ vysvětluje svůj přístup ke stavbě architekt Tomáš Klanc.

kachlová kamna

Foto Vavřinec Menšl

Dispozice domu po změnách

Dispozice domu je rozdělena na třetiny o délce čtyři metry, rozhodujícím prvkem interiéru je přiznaná konstrukce skeletu dřevostavby, včetně šikmých vzpěr a palubkového záklopu. V první třetině přízemí se nachází vstup, chodba, technická místnost a hygienické zázemí. Ve stejné části v druhém poschodí jsou dva pokoje.

V druhé střední části dispozice v přízemí je kuchyně s jídelnou a schodištěm, spojená s třetí částí – otevřeným obývacím prostorem. Poslední třetina přízemí je otevřená až po střechu, nad obývací částí jsou tedy dobře vidět nosné konstrukce. Ve střední části v poschodí se nachází galerie používaná i jako studovna nebo pracovna.

otevřený obývací prostor s kachlami

Foto Vavřinec Menšl

Nízkoenergetická dřevostavba

Z technického hlediska je dům difúzně otevřenou nízkoenergetickou dřevostavbou s přiznanou nosnou konstrukcí ve tvaru písmene A. Je založena na patkách přibližně pětadvacet centimetrů nad terénem.

Samozřejmostí je podlahové elektrické vytápění, interiérová kachlová kamna, klimatizace. Stínění terasy a interiéru zabezpečuje látková markýza.

v poschodí se nachází galerie používaná i jako studovna nebo pracovna

Foto Vavřinec Menšl

Nízkoenergetický dům v Českém krasu ve zkratce

architektonické studio: Klanc…architekti

architekt: Ing. arch. Tomáš Klanc

lokalita: Hlásná Třebáň, ČR

projekt: 2007

realizace první fáze: 2008 až 2009

realizace druhé fáze: 2015 až 2018

zastavěná plocha: 96 m2

užitná plocha: 160 m2

dodavatel dřevostavby 1. fáze: Martin Sláma – tesař Lety

dodavatel truhlářských prvků interiéru 2. fáze: Tita, s. r. o.

Sabína Zavarská
Foto: Vavřinec Menšl

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: drevostavby klimatizace podlahové elektrické vytápění rodinný dům sedlové střechy
Sdílejte článek

Diskuze