Zdroj: Lukáš Chlebik

Navrhnout rodinný dům v CHKO Moravský kras nemusí být jednoduché. Jak se s tím vypořádali těšínští architekti?

28. 12. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Projektovat rodinný dům na místě, kde platí výrazná stavební omezení, je vždy menším nebo větším hlavolamem. FRIS architekti z Českého Těšína dostali za úkol navrhnout nový rodinný dům v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras.

Krom jiných omezení se architekti setkali s hmotovými i materiálovými požadavky. Navzdory tomu se jim podařilo vytvořit přirozeně působící pohodlný rodinný dům s tradičními prvky. Základem jsou dva samostatné celky, spojené jednopodlažní hmotou a doplněné garáží. Mírným vysunutím pojivové části vznikl z druhé strany vnořený prostor na dřevěnou terasu, chráněnou stromy. Dva domky mají sedlové střechy, ale jsou orientovány kolmo na sebe. V poschodí je mezi nimi částečně zatravněná terasa.

Přečtěte si také:
Směrodatné bylo světlo a výhledy

Sedlové střechy, modřínové fasády, zaoblené rohy

„Vytvořili jsme kompozici hmot, která zčásti odkazuje na jisté archetypy venkovské zástavby a která splňuje ideologické požadavky CHKO. Protože jde o novostavbu 21. století, není možné přizpůsobit se klasickému tvarosloví úplně. Dvě hlavní hmoty domu mají sedlovou střechu, kompozici doplňují dva jednopodlažní pavilony.

Dom se sedlovou střechou a garáži z modřínu

Hlavní hmoty domu mají sedlovou střechu, kompozici doplňují dva jednopodlažní pavilony. Zdroj: Lukáš Chlebik

Oba pavilony jsou obaleny do modřínové fasády a mají zaoblené rohy, abychom vytvořili ještě větší kontrast mezi klasickou a moderní, ne však novátorskou architekturou. Záměrem bylo též zjemnění celé kompozice,“ odpovídá Katarzyna Jursa Pieleszová.

Celek složený ze čtyř částí působí jako skupinka několika domů, proto nešokuje svou velikostí a vhodně zapadá do venkovského prostředí v lůně přírody. Směrem do zahrady jsou orientovány velké prosklené plochy.

Pergola nad terasou mezi domy s grilem

Zahradu tvoří ji terasa na kávu, trávník, stará jabloň a malý kousek louky. Zdroj: Lukáš Chlebik

Jednoduché materiály i v interiéru

Charakter interiéru je odrazem prostorového řešení stavby – díky tomu je členitý a intenzivně propojený se zahradou. Z materiálů tu dominuje dřevo, beton a kov. Stropy jsou z pohledového železobetonu a kontrastují s čistým, uklidňujícím a propojujícím prvkem bílé barvy.

Přečtěte si také:
Vzdušný a světlý bungalov na severu Čech nabízí fascinující bydlení ve spojení s přírodou

Jako střešní krytina je použita bobrovka. „Použitím kombinace těchto jednoduchých materiálů jsme vytvořili základ, který majitelům dává možnost dotvářet interiér vlastními výraznými doplňky a solitéry. Výsledkem je čistota, syrovost, upřímnost a přirozenost ve své ultimátní podobě,“ vysvětlují autoři projektu.

Jídelna a obývak v přírodním moderním stylu

Z materiálů tu dominuje dřevo, beton a kov. Zdroj: Lukáš Chlebik

Nechybí ani multifunkční zahrada

Neméně podstatnou součástí celého projektu je zahrada. Je právě „tak akorát“ velká, aby dokázala uspokojit všechny potřeby mladé rodiny. Efektně doplňuje současnou architekturu a zároveň nijak nevyčnívá v prostředí malé moravské vesnice.

Úzká kuchyň s východem do zahrady

Kuchyň. Zdroj: Lukáš Chlebik

Tvoří ji terasa na kávu, trávník, stará jabloň a malý kousek louky. Za domem je ukryto několik záhonů na pěstování užitkových plodin, dřevník a ve stinném koutě pod lískovým keříkem ohniště. Zahrada vzešla z dílny Atelieru Partero.

Přečtěte si také:
Po rekonstrukci chaty se mladá rodina těší z trvalého bydlení nedaleko Prahy

RD na Brněnsku

architektonický ateliér: FRIS architekti

autoři: Katarzyna Jursa Pieleszová, Adam Jursa

spolupráce: Atelier Partero, s. r. o. (zahradní architekti), Qualibau, s. r. o. (stěrky)

lokalita: ČR

plocha:

realizace: 2019

Sabína Zavarská

Foto: Lukáš Chlebik

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: moderní interiéry novostavby přírodní materiály rodinný dům tradiční architektura
Sdílejte článek

Diskuze