Neobvyklý rodinný dům tvoří vícero pospojovaných hmot se sedlovými střechami. Z každé místnosti je fascinující výhled
Svahovitý pozemek se při stavbě domu často považuje za negativum. Znamená totiž komplikace a investice navíc — ať už na vyrovnání terénu, nebo náročnější základy. Ale bydlení na svahu může mít i mnoho pozitiv. Samozřejmě pokud návrh domu vezmou do rukou šikovní architekti.
Snem majitelů byl plochou větší, ale vzhledem útulný moderní dům. Měl poskytovat malebné výhledy na les a chráněnou krajinnou oblast nejen z obývací části, ale i z ložnic.
Jejich názor byl jasný – čím více krásných výhledů na okolí, tím příjemnější prostor. Zároveň chtěli maximálně využít výšku místností v poschodí.
Projekt krok za krokem
Architekti načrtávali projekt, ve spolupráci s klienty, krok za krokem. Od začátku bylo zřejmé, že nejvíce pozitiv poskytne stavba položená na nejvyšším místě svahu. A to nejen pokud jde o výhledy. Tato poloha též umožnila jednoduchý přístup.
O bkm group
Polský architektonický ateliér bkm group založili dva mladí architekti – Marta Komorowska a Bartosz Koszałka. Kromě návrhů obytných a obchodních prostorů se zabývají i grafickým designem.
Jak charakterizují vlastní tvorbu? „Věříme, že architekturu neděláme jen proto, abychom ji viděli – musíme ji zažít všemi smysly, abychom navrhovaný prostor naplno a pozitivně procítili. Potom víme, že vize přenesená na papír plně odráží nadčasovost i v realizaci.“
Koncepce celé stavby vyplynula z umístění pohledových os směrem do lesa a k okolní přírodě. Právě proto padlo rozhodnutí složit dům z několika hmot, které působí jako samostatné domky, ale jsou propojené do jednoho velkého celku.
Každý z nich má vlastní sedlovou střechu se štíty, nabízející opravdu kouzelné a vždy jiné výhledy. Obytné místnosti v poschodí v plné míře využívají výšky domu až po samotnou střechu.
Domky v různých výškách
Hmoty domu se odlišují nejen velikostí a výškou, ale i fasádou. Když vcházíte do domu z ulice, za cihlovou zdí vidíte tři na bílo omítnuté domky se štíty v různých výškách. První dva jsou uprostřed spojené stříškou přikrývající vstup do domu. V pozadí se rýsuje větší obdélníková hmota s kolmo orientovaným hřebenem střechy a cihlovou fasádou.
Ze strany zahrady si zase všimnete, že cihlou obložená nejvyšší část domu nemá půdorys obdélníku, ale je ve tvaru písmene L. Z jednoho místa na zahradě dokonce vidíte dva domky – cihlový a bílý – nalepené na sebe.
Strmý svah ukrývá část zahrady
Výškový rozdíl pozemku, na kterém stojí atypická novostavba, je až sedm metrů. Výhodou je, že tento strmý svah odděluje soukromou část zahrady od ulice a vytváří klidnou zelenou zónu s výhledem na chráněný Trójmiejski Park Krajobrazowy.
Svahovitá část zahrady je osazena různými druhy rostlin a na nižší část pozemku vede betonové schodiště. Jednotlivé hmoty zvenku obklopují dřevěné terasy, které vznikly díky členitému uspořádání projektu.
Jak je řešená dispozice
Nalevo od hlavního vstupu do domu se nachází garáž pro dvě auta, napravo kuchyně s obývákem a jídelnou. Směrem k zahradě je orientovaný obývací pokoj s velkým prosklením a napojením na venkovní terasu. Vedle něj našla místo odpočinková místnost s nádherným biliárovým stolem a knihovnou. I z ní se dá vyjít na terasu.
Obývák je vertikálně otevřený přes obě podlaží až po střechu. Z meziposchodí nad obývákem je vidět okolní les a zahradu. Na horním podlaží směrem k ulici najdete technické místnosti a koupelny, nad kuchyní je hlavní ložnice, oproti ní na opačném konci dispozice dostaly prostor další tři ložnice.
Místnosti kolem schodiště
Do středu dispozice architekti vložili schodiště s průhledným zábradlím, okolo něho – v otevřeném půdorysu – uspořádali hlavní místnosti. Právě proto ho architekti pojali přímo umělecky. Zároveň splnili požadavek domácích, kteří si nepřáli mít z obýváku přímý výhled na kuchyni.
Náš tip
Schodiště je prvek, jehož návrhu se vyplatí věnovat více pozornosti. Může se potom stát doslova ozdobou interiéru. V tomto případě se navíc podařilo díky šikovně navrženému schodišti vnést světlo i doprostřed dispozice poměrně rozlehlého domu.
Taktéž chtěli, aby byl vstupní prostor do budovy vizuálně oddělený od obývací části. Díky posunutí stavebních hmot nevytvářejí tyto místnosti navzájem jednu přímku, ale jsou vůči sobě posunuté, polootevřené a útulné.
Přírodní materiály vytvářejí hřejivou atmosféru
Při navrhování interiéru bylo pro investory i architekty důležité (stejně jako na fasádách) použít přírodní materiály. Vytvářejí útulnou a hřejivou atmosféru, přitom jsou v elegantním stylu.
„Namísto stylu glamour jsme se chtěli zaměřit na jednoduchost, skromnost a vysokou kvalitu při zachování maximální funkčnosti,“ zdůrazňují svůj záměr architekti Marta Komorowska-Koszałka a Bartosz Koszałka.
Profil
Nemovitost
Neobvyklý rodinný dům se zastavěnou plochou 280 m2 tvoří vícero pospojovaných hmot se sedlovými střechami. Stojí na svažitém pozemku v polském přístavním městě Gdyně. Výhody umístění na nejvyšším místě svahu znásobují velká okna v místnostech pod střechou. Z každé místnosti je jiný, ale vždy fascinující výhled.
Kdo tu bydlí
Rodina se dvěma školou povinnými dětmi a kočkou.
Autoři
Rodinné sídlo vzniklo v dílně polského ateliéru bkm group, který vedou Marta Komorowska-Koszałka a Bartosz Koszałka.
Text: Sabína Zavarská
Foto: Nate Cook
Zdroj: časopis HOME