Nízkoenergetická venkovská vila s maximálním komfortem bydlení a s minimální údržbou
Projekt rodinné venkovské vily spojuje dva sousedící pozemky do jednoho celku. Jeho velikost a rovinatý terén umožnily architektce vytvořit členité a rozlohou bohaté rodinné sídlo.
Celá realizace sestává z přestavby existujícího bloku a novostavby, spojuje je krytý průjezd. Původní obdélníkový dům se sedlovou střechou byl asanován. Jeho forma však přežívá nadále v podobě novostavby, která starý dům v několika prvcích připomíná.
Zachovány byly i jeho proporce. Z kostky v severovýchodní části pozemku po rekonstrukci vzniklo hospodářské křídlo. Najdete v něm wellness, garáže a zázemí pro koníčky majitelů. V případě potřeby je možné rozšířit obytný prostor – jednoduchou přeměnou vznikne dvougenerační bydlení.
Funkční sektory uvnitř i venku
Po nahlédnutí do dvora a interiéru je zřejmé, že domácí mají dostatek pohodlí a prostoru jak na společné chvíle, tak na čas strávený v soukromí, a to i venku. Centrální trakt stavby má sedlovou střechu a otevřený obytný prostor, který funkčně doplňují příčná křídla. Tato křídla nečlení jen interiér, ale i exteriér. Venku vytvářejí funkční sektory, včetně dvou atrií. Spojený obývací pokoj, kuchyň a jídelna využívají celou výšku prostoru pod střechou. Působí vzdušně nejen horizontálně, ale také vertikálně. Celý interiér je řešen na míru.
Cihla, beton, přírodní a mořený dub
Celý interiér pojí barevné a materiálové schéma načrtnuté už v exteriéru.
„V interiéru jsme použili několik atypických prvků. Povrchy tvoří obklady z olejovaného dubového dřeva. Kresbu dřeva najdete i na nábytku z dýhované MDF desky a na dubové dýze. Texturu přírodního materiálu doplňují stříkané bílé a antracitové povrchy nábytkových bloků. Snažili jsme se, aby jednotlivé prvky vytvářely ucelené architektonické bloky vložené do prostoru – ty jsou pro náš rukopis charakteristické. Dům je řešen tak, aby poskytoval maximální komfort s minimální údržbou. Každá věc tu má své místo a volné plochy vytvářejí prostor na umístění výtvarných děl,“ upřesňuje detaily interiéru architektka Katarína Viskupičová. Použité materiály v kombinaci se zelení všude kolem tvoří příjemný harmonický celek.
Hruška jako symbol historie i klidu
Nejdůležitější roli ze všech vnějších prostorů sehrává odpočinkové atrium se starou hruškou. Proto též nese stavba název „Vila pod hruškou“. Tento prostor tvoří dvě na sebe kolmé terasy, maximalizující propojení interiéru s exteriérem.
Terasu, která lemuje denní část vily, překrývá přesah ploché střechy. Soukromí v odpočinkové zóně s bazénem chrání přístřešek, který je pokračováním příčného křídla domu. Venkovní prostor však není určen jen pro relaxaci. Podél hranice pozemku jsou umístěny záhony užitkové zahrady. Vila je nízkoenergetická, nechybí inteligentní systémy a LED osvětlení.
Vila pod hruškou
architektonický ateliér: A.DOM Trnava
autoři: Ing. arch. Katarína Viskupičová
spolupráce: Ing. Martin Šlahor (architektura, interiér), Ing. Vlasta Lalíková (stavební konstrukce), Ing. Marián Petráš (statika)
lokalita: Šúrovce, okres Trnava
plocha pozemku: 2 378 m2
zastavěná plocha: 476,50 m2
podlahová plocha: 402,46 m2
obestavěný objem: 2 182,50 m3
návrh: 2015 – 2016
realizace: 2016 – 2019
použité materiály a řešení: certifikovaný fasádní systém BAUMIT STAR, silikátová omítka Baumit NANOPOR TOP
Sabína Zavarská
Foto: Lubo Fussek