Víte, jaké výhody skýtá plovoucí dům?
Tak jako jsou u nás v oblibě malé úsporné domy, tzv. tiny housy, Holanďané fandí plovoucím domům na vodě. Představíme vám jeden z nich: minimalistický, ekologický, dokonce i soběstačný.
Holandsko jako přímořská krajina si plně uvědomuje nedostatek pevné země. Navíc až 30 procent krajiny pokrývá voda. Není divu, že majitelé hledají řešení bydlení na vodě, oblíbený je například plovoucí dům.
V plovoucích domech ve zrevitalizovaném kanálu ve čtvrti Buiksloterham v Amsterdamu našlo postupně svůj domov téměř 150 obyvatel. Tato lokalita má průmyslovou minulost. Dnes je jednou z nejrychleji se měnících městských částí a pulzujícím centrem kultury.
Ekologické sousedství a princip sdílení
Myšlenka ekologického sousedství na vodě s názvem Schoonschip vznikla ještě v roce 2010, kdy se zakladatelé projektu spojili s podobně smýšlejícími přáteli a známými. Komunita je dnes téměř soběstačná. Provozuje vlastní soukromou elektrickou síť, přičemž přebytky z domácností ukládá do baterií.
Elektřinu získává z fotovoltaických systémů a domy vytápí tepelnými čerpadly, které odebírají teplo z vody v kanálu. O příjemnou a stálou teplotu během celého roku se starají nízkoteplotní podlahové vytápění a izolace konstrukce z přírodních materiálů. Všude, kde to jen bylo možné, byly použity udržitelné materiály a instalace.
Stejně hospodárně se tu nakládá i s odpadovou vodou. Domácnosti mezi sebou navzájem a s pobřežím spojuje inteligentní molo. Z horní části funguje jako chodník a místo, kde se lidé setkávají. Dole pod hladinou propojuje domy prostřednictvím sítí a odpadových trubek.
Projekt je udržitelný nejen v ekologickém pojetí, ale i v sociálním – obyvatelé spolupracují a sdílejí společné zdroje. Dohodli se dokonce, že se vzdají osobních aut a namísto nich si budou mezi sebou půjčovat elektromobily a elektrokola.
Kostka se zkosenou střechou – to je plovoucí dům
Plovoucí dům je díky svým malým rozměrům zároveň mimořádně energeticky efektivní a ekologický. I když jsou mezi sebou plovoucí domy propojené a jejich obyvatelé sdílejí podobné hodnoty, jsou zároveň jedinečné svým designem a architekturou. Každý majitel si totiž mohl vybrat architekta podle vlastního uvážení.
„Klient chtěl, abychom navrhli dům, který by maximalizoval prostor v rámci objemových hranic pozemku a stále měl typový, ale zároveň překvapivý tvar domu. Má šikmou střechu, ale lem střechy je do půdorysu otočený diagonálně, což umožnilo optimalizaci využitelného prostoru uvnitř a otevřený architektonický design zvenku,“ řekli architekti o konceptu.
Rovnováha jako klíčový prvek
„Při stavbě na vodě je klíčová rovnováha, takže každý zásah v prostoru vyžaduje přepočítání konstrukce,“ vysvětlili architekti. I když Floating Home (plovoucí dům) pro ně představoval nové výzvy, tento dynamický dům je pozoruhodným příspěvkem do komunity Schoonschip.
„Bylo náročné navrhnout a postavit zkosené tvary, díky kterým je jedinečný ve svém výraze. Ale stálo to za to,“ shodli se architekti.
Namísto tradičního základu se tento dům vznáší na izolovaném betonovém podkladu, který poskytuje stabilitu lehkému ocelovému rámu. Díky jednoduchým, ale šikovným zásahům se projekt realizoval v rámci plánovaného rozpočtu.
Tmavá fasáda, světlý interiér
Fasáda ze dřeva mořeného načerno vyzdvihuje sochařskou kvalitu objektu. Na rozdíl od tmavého exteriéru jsou interiéry zářivě bílé a prosvětlené, natřené bílou barvou a doplněné světlými dřevěnými povrchy. Barevné akcenty v tomto případě dodávají nábytek, dekorace a rostliny.
Plovoucí dům plný světla a podmanivých výhledů
Vnitřní obytné zóny jsou otevřené a mají množství přirozeného světla. Na horní poschodí vede designové a částečně otevřené schodiště. To v kombinaci s vysokými stropy vytváří dojem prostornosti. Interiér a fasáda si pohrávají s pohledy do okolí.
Výhledy z panoramatických oken se objevují a mizí podle toho, jak se v domě pohybujete. Z kuchyně v nejvyšším podlaží osvětlené přirozeným světlem, které vstupuje i skrz střešní světlíky, je zdá se nejkrásnější výhled na vodní hladinu.
Tak jako u jiných projektů, i v případě Floating Home kladli architekti důraz na to, aby na každé úrovni propojili architekturu s interiérovým designem. Venkovní vzhled plovoucího domu je výsledkem studie rozšíření prostoru v interiéru a naopak.
Všechny prostory propojili s atriem, které má tři podlaží a dispozici rozšířili o dvouúrovňové napojení na lodžiovou terasu těsně nad vodní hladinou.
Přízemí s pracovnou nabízí přímý pohled na vodní hladinu. Z obýváku v prvním poschodí mají majitelé výhled na okolí přímo z gauče a z kuchyně v druhém poschodí se jim naskýtá výhled na jižní a severní stranu kanálu. Zde se zároveň nachází i otevřená terasa ve výřezu střechy, ze které je vidět na přístav na západě.
Černá kostka na hladině
Nemovitost: Plovoucí dům, který navrhlo holandské studio i29, je součástí nedávno vytvořené plovoucí vesnice se 46 domácnostmi. Má ambici stát se nejudržitelnější plovoucí komunitou v Evropě. Dům Floating Home je ekologický, soběstačný, potěší i milovníky architektury a pěkných interiérů.
Autoři: Architekti: i29 architects
Interiérový design: Simon Sintenie
Lokalita: Amsterdam, Holandsko
Obytná plocha: 160 m2
Realizace: 2020
Fotogalerie
Text: Sláva Štefancová
Foto: i29/Ewout Huibers
Zdroj: časopis HOME