Poctivá chalupa s moderní duší
Ospalá vesnice zdánlivě na konci světa, za níž se asfaltka postupně mění v prašnou cestu a dále v turistickou stezku, kde sníh mívá bílou barvu a také v létě jsou noci příjemně chladivé, kde vás na ulici každý pozdraví... To je to pravé místo na chalupu, v níž po městském shonu najdete klid a načerpáte sílu.
Ve stoleté stavbě se povedlo spojit dvě zdánlivě nespojitelné věci – zachovat její původní ráz, a zároveň v ní zajistit současný komfort.
Více než stoletou chalupu koupili asi před desítkami let. Nebyla právě v nejlepším stavu, s tím však více méně počítali. „Snažili jsme se ji zrekonstruovat tak, abychom jednak zachovali autentický ráz domu, aby nadále působil jako původní místní chalupa, a zároveň jsme si chtěli zajistit jistý komfort,“ říká majitel. „Za ta léta se nám to postupně povedlo, což nás moc těší.“
Na první pohled nenápadný dům dává tušit, že tu stojí už pěkných pár let, o svém „dřevěném srdci“ však moc neprozrazuje. Podobně jako na mnohých domech v sousedství, i tady už před mnoha desítkami let nahradila někdejší šindele plechová střecha a stěny z dřevěných trámů zmizely pod hliněnou omítkou.
Romantika na skok od civilizace
To místo je okouzlilo už při první návštěvě. „Kousek odtud je nejkratší výstup na hřeben Velké Fatry a na Křížnou. Vyjdeme před chalupu, obujeme si v zimě lyže s pásy, v létě vibramy nebo sedneme na kolo a vyběhneme na hřeben, odkud jsou nádherné výhledy. Skutečný ráj pro turisty a skialpinisty,“ zasvítí oči domácímu pánovi, nadšenému sportovci. „Vesnice má kolem 100 stálých obyvatel a je tady několik chalup, některé velmi hezky obnovené. A život je úplně jiný než ve městě, takový normálnější, přímočařejší.
Výborné je také to, že jde o „slepou vesnici“. Tady končí silnice a není tu téměř žádný provoz, takže děti si mohou hrát na ulici a nemusíte se o ně bát. Je to tady velmi příjemné,“ pokračuje nadšený chalupář ve výpočtu místních pozitiv. „Přitom jsme jen kousek od města, takže není problém například s velkými nákupy.“
Chalupa chce nadšení a čas
„I když samotná rekonstrukce nebyla jednoduchá a dali jsme si na ní skutečně záležet – dělaly se nové izolace, rozebíraly a rekonstruovaly se podlahy, čistily se staré trámy, abychom mohli v domě zachovat tolik z původní stavby, kolik se jen dalo… Všechno to byla otázka jen několika měsíců. Mnohem náročnější bylo pak zařídit roubenku v původním duchu,“ vzpomíná domácí pán. „To už byla záležitost let, než se nám povedlo sehnat potřebné zařízení a různé doplňky, které velmi dotvářejí atmosféru tohoto místa.“ Aby zachovali atmosféru starého domu, a zároveň si dopřáli pohodlí, skombinovali starý zrestaurovaný nábytek s několika novými kusy. Využili na to všechny možné cesty – starožitnictví i bazary, inzeráty, kamarády, známé i sousedy.
Většinou se snažili najít vhodný starý nábytek, který by se případně dal zrekonstruovat, některé kusy vybavení však bylo potřebné udělat na míru. „Našli jsme firmu, která vyrábí nábytek ze starého dřeva. Repasují starý poškozený nábytek, trámy, stavební dřevo… I v nově vyrobených kusech se tak zachová jakási patina a pocit ‚stáří‘.“
Kuchyňskou linku vymysleli na místě a za pochodu, s velkou podporou party řemeslníků. „Měl jsem představu zděné kuchyně, v níž není ani jedna rovná stěna. Vše mělo být křivé a „uplácané“ jako kdysi, když se stavělo z hlíny, aby kuchyň dostala ten správný rustikální nádech,“ vypráví majitel.
Pokud jde o koupelny, ve starých roubenkách moc inspirací nenajdete. Moderní koupelnové vybavení nakonec upravili na styl romantických dřevěných kádí a chalupě rozhodně sluší. „Přiznávám, není to nápad z naší hlavy,“ prozrazuje domácí pán. „Inspirovali jsme se na dovolené v hotelu v severní Africe.“
Hlavou i srdcem
Rekonstrukci svěřili do rukou partě řemeslníků z nedaleké Banské Bystrice, na které měli od chalupářů z okolí dobré reference – že mají s renovacemi zkušenosti a vědí, jak starému domu pomoci a neuškodit. „Když vám rekonstruují chalupu 200 km od místa, kde žijete a pracujete, nemůžete tam být každý den. Měl jsem z toho trochu obavy, ale s řemeslníky jsme měli jen dobré zkušenosti – mailem posílali fotografie, pravidelně jsme spolu komunikovali a hlavně se na ně dalo spolehnout. Jsou to lidé, kteří mají rádi svou práci a zároveň u ní přemýšlejí, takže v tomto jsme měli skutečně šťastnou ruku.“
Text: Erika Kuhnová
Foto: Dano Veselský
Je to přirozené a k obrazu svého majitele, tak aby se cítil co možná nejlépe a odpočinul si od všedních dnů.