Půdorys domu připomíná větrný mlýn. Uvnitř dominuje knihovna, kterou máte doma možná i vy!
Jak sladit potřeby manželů, z nichž jeden se věnuje právu, druhý keramice, a přitom oba většinu času pracují doma? Navíc – každý z nich má jiný denní režim. Tento pár hledal architekty, kteří by jim navrhli dům pro klidné soužití i při rozdílných potřebách. Kromě dostatku světla a prostoru na výrobu keramiky byla jejich hlavním požadavkem velká knihovna, která by obsáhla neuvěřitelné množství knih nejen o právu.
Švédská architektka Hanna Michelson ze studia Fria Folket navrhla páru jedinečný a okouzlující prostor, v němž mohou oba pracovat a tvořit bez toho, že by se navzájem rušili, a zároveň si užívat přítomnosti jeden druhého.
Řešení komplikovaného zadání našla v obytných plochách uspořádaných kolem atria. Všechny stěny, které dům „spojují“ s atriem, jsou skleněné a proti nim se táhne velká knihovna, která vlastně lemuje chodbu mezi atriem a ostatními obytnými částmi.
Jako větrný mlýn se čtyřmi rameny
Půdorys domu připomíná větrný mlýn. Centrálně umístěné atrium a knihovnu doplňují čtyři ramena – budovy se sedlovou střechou – každé na jedné straně čtvercového atria. Všechny tyto „domky“ mají specifickou funkci.
„Budova“ orientovaná na východ zahrnuje kuchyň a prosklenou zimní zahradu, jižní „domek“ patří umění a řemeslům, západní právu, vědě a hudbě. Severní část složité stavby tvoří ložnici, prostor pro meditaci a seberozvoj.
Knihovna, která spojuje všechny celky, funguje jako krevní oběh projektu. Přístup na nádvoří umožňuje čtveřice dveří – z každého ramene domu. Atrium funguje jako soukromý venkovní prostor ke čtení nebo pro jiný druh relaxace.
Ve směru hodinových ručiček a od východu po sever
Autorka projektu seřadila jednotlivé zóny domu v pořadí podle pohybu slunce. Vchod je na východě, odpočinková část na severu. Mezi nimi se nacházejí denní pracovní zóny. Stejně postupuje i stupeň soukromí, od společenských prostorů přechází ke stále soukromějším.
Pohyb ve směru hodinových ručiček podporuje umístění oken, která nabízejí výhledy do okolí. Protože dům se nachází na okraji borového lesa u jezera Voxsjön, je na co koukat. Zatímco severní, východní a západní fasáda jsou uzavřené a s exteriérem je spojuje jen několik pečlivě vybraných otvorů, jižní strana se celá otevírá směrem k jezeru.
Borové dřevo, keramická dlažba, ikonická knihovna
Materiálovost i barevnost projektu poznamenala skromnost v podobě bílené i přírodní borovice či cihlově červené keramické dlažby. Velká část nábytku pochází z původního bydlení manželů a je upravena na míru. Možná neuvěříte, ale hlavní slovo při umístění množství knih dostala ikonická knihovna z Ikey „Billy“ – konečně, je to domácí švédský produkt.
Izolace ze lněných vláken, žádný plast
„Naší snahou bylo snížit environmentální stopu stěn a střech, a proto jsou vyrobeny bez plastů. Izolace je ze lněných vláken podle místních lidových tradic. Fasádu jsme obložili neupravenou borovicí z místní pily a základ je vyroben z pěnového recyklovaného skla bez obsahu betonu,“ objasňuje technické řešení autorka projektu. Samozřejmostí je zachytávání dešťové vody v podzemní nádrži, která zásobuje zimní zahradu.
Pokud jde o vytápění, jeden ze čtyř „domků“ může být podle starých severských stavebních tradic odpojen od zbytku domu. Je to úsporné řešení, které při stoupajících cenách za energie ocení každý.
Dům s knihovnou MA03
architektonický ateliér: Fria Folket
architektka: Hanna Michelson
lokalita: Švédsko
plocha: 190 m²
realizace: 2022
Text: Sabína Zavarská
Zdroj a foto: Fria Folket