Zdroj: Ing. arch. Adam Lukačovič

Rodinný dům s letní kuchyní překonal očekávání mladé rodiny

15. 09. 2021
Diskuze (1)
Sdílet

Nevelká obec, svažitý terén, sousedé. To byla vstupní data k návrhu rodinného domu pro mladou rodinu.

Požadavky majitelů zněly: důraz na funkčnost, členění dispozice s dostatkem soukromí pro každého, bezbariérové přízemí a malá letní kuchyň jako samostatný objekt. Architekt Adam Lukačovič vytvořil návrh, který splňuje všechno, ba nabízí i něco navíc. Hlavní hmotu členitého domu, který působí jako část z důmyslného „tetrisu“, architekt uložil na nejvyšší místo pozemku. Tak, aby poskytovala krásné výhledy na okolí a získala co nejvíce přirozeného světla.

Přečtěte si také:
Světlý a nadčasový interiér pasivního domu na Moravě

Soukromé atrium spojuje denní, noční a komunikační zónu

Soukromí a dostatek přirozeného světla v interiéru zabezpečuje v prvé řadě atrium, které je ze tří stran obloženo hmotou domu. Protilehlá ramena obklopující atrium jsou jednopodlažní, střední hmota je dvoupodlažní. Díky atriu může být fasáda sousedící s vedlejším domem téměř úplně uzavřená. Částečně otevřené atrium funguje i jako prostor propojující noční, denní a komunikační zónu interiéru.

Geometrický rodinný dům se skalkou

Na hlavní stavbu navazuje pobytová terasa přikrytá hmotou horního podlaží, výškový rozdíl je zpestřen výsadbou, kameny a dřevěnými schůdky. Zdroj: Ing. arch. Adam Lukačovič

Otevřená denní zóna na konci domu

Tak, jak je stavba funkčně členěná zvenčí, je podobně i v interiéru. Směrem od ulice vás přivítá nenápadná fasáda s krytým parkovacím stáním, po vstupu do domu jsou na levé straně hygienické místnosti, nejblíže k atriu je umístěna ložnice. Vpravo je samostatný pokoj sloužící jako pracovna nebo malý obývací pokoj a technické zázemí. Střední částí domu, která je z levé strany prosklena směrem k atriu, se dostanete do hlavní denní zóny – otevřené místnosti s funkcemi kuchyně, jídelny, obývacího pokoje. Z jedné strany z ní můžete vyjít do atria, z druhé na otevřenou terasu a do zahrady.

Atrium domu se stromem

Soukromí a dostatek přirozeného světla v interiéru zabezpečuje v prvé řadě atrium, které je ze tří stran obloženo hmotou domu. Zdroj: Ing. arch. Adam Lukačovič

Horní podlaží zahrnuje další dvě ložnice s šatnami a koupelnami. Komunikační oblast mezi přízemím a prvním podlažím tvoří konzolové schodiště s dřevěnými stupni na betonové nosné stěně. Nachází se u velkého prosklení do atria ve střední části dispozice.

Drevěné schodiště se skleným zábradlím

Komunikační oblast mezi přízemím a prvním podlažím tvoří konzolové schodiště s dřevěnými stupni na betonové nosné stěně. Zdroj: Ing. arch. Adam Lukačovič

Jaké materiály najdete v interiéru?

Převažují pohledové betonové konstrukce, v přízemí jsou přiznané a tvoří výrazný prvek hlavní denní zóny. Syrovost šedého betonu zjemňují teplé odstíny přírodního dřeva na podlaze i nábytku. Nezanedbatelným prvkem jsou lakované desky – například celá kuchyňská linka, pojatá jako uzavřená stěna, je z bílých lakovaných desek. Kontrastuje jim dlouhý černý ostrov s úložným prostorem, sporákem, dřezem i barovým sezením.

Přečtěte si také:
Moderní dům poskytuje dostatek soukromí, ačkoliv je na křižovatce

Letní kuchyň, dílna i sklep

Letní kuchyň je řešena jako samostatný objekt v nižší části pozemku. Kromě této funkce slouží i jako dílna s velkým sklepem. Velmi příjemně je řešen prostor mezi dvěma výškovými úrovněmi pozemku – mezi hlavním objektem, letní kuchyní a zahradou. Na hlavní stavbu navazuje pobytová terasa přikrytá hmotou horního podlaží, výškový rozdíl je zpestřen výsadbou, kameny a dřevěnými schůdky.

Velká kuchyň s barovým pultem a jídelnou

Celá kuchyňská linka je pojatá jako uzavřená stěna z bílých lakovaných desek. Kontrastuje jim dlouhý černý ostrov s úložným prostorem, sporákem, dřezem i barovým sezením. Zdroj: Ing. arch. Adam Lukačovič

Systém chlazených stropů, inteligentní elektroinstalace

Jaká zajímavá technická řešení v novostavbě najdete? „Za pozornost stojí systém chlazených stropů, který využívá monolitickou železobetonovou stropní konstrukci. Do trubkového registru proudí kapalina ochlazovaná tepelným čerpadlem typu voda/voda. Jako zdroj tepla pro podlahové topení a ohřev TUV slouží taktéž čerpadlo voda/voda. Primární systémy vytápění a chlazení doplňují nucené větrání s rekuperací. Zároveň je v domě instalována inteligentní elektroinstalace,“ doplňuje zajímavé detaily architekt Adam Lukačovič.

Přečtěte si také:
Jednoduchý a moderní dům na svahu, který naplno využíva krásných výhledů

RD Trakovice

autor: Ing. arch. Adam Lukačovič

facebook: Adam Lukačovič Architects

instagram: Adam Lukačovič Architects

web: Ing. arch. Adam Lukačovič | Architecture & Design

spolupráce Ing. arch. Andrea Javorková (interiér), WOOD & INTERIERS (výroba nábytku)

lokalita: Trakovice, Slovensko

návrh: 2017

realizace: 2017 – 2019

plocha pozemku: 1 268 m²

zastavěná plocha: 261 m²

podlahová plocha: 313 m²

Sabína Zavarská

Foto a výkresy: Ing. arch. Adam Lukačovič

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: domy ve svahu kuchyně s ostrůvkem letní kuchyň rodinný dům svahovitý pozemek větrání s rekuperací vnitřní atrium
Sdílejte článek

Diskuze

  • Dum zaujal, ale pri blizsim nahledu, zbytecne velke plochy uvnitr, nevyuzite, velmi nevlidna loznice, chvalim vyhled z kopce a soukromi mezi budovami.

    Marketa