Zdroj: Aleš Jungmann

Starou chatu z třicátých let oblékli do ocelového korzetu. Jakou funkci plní toto nezvyklé řešení?

08. 06. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Původně rekreační stavba z třicátých let minulého století v pražském Suchdole měla na sobě několik různých dostaveb. Nakonec byla přestavěna na trvalé bydlení. Finální podobu rekonstrukce navrhl architekt Jan Šépka. Překvapuje ocelovým korzetem.

Ocelový korzet, jehož si všimnete hned na první pohled, není žádným nefunkčním výmyslem či estetickým doplňkem. Má podstatně důležitější funkci. Díky nejrůznějším nepřiměřeným zásahům se během uplynulých desetiletí změnila bohužel i stabilita domu. Ocelový korzet byl primárním rozhodnutím, aby se dalo se stavbou pracovat dále. Její hlavní funkcí je celou konstrukci vyztužit, zpevnit.

Rodinný dům předtím

Původně rekreační stavba z třicátých let minulého století v pražském Suchdole měla na sobě několik různých dostaveb. Zdroj: Aleš Jungmann

Treláž pro rostliny, železobetonová střecha jako zahrádka

„Ocelový korzet není jen technickým prvkem, je zamýšlen i jako treláž pro popínavé rostliny a po architektonické stránce konsoliduje celý objekt. Celý korzet je sestavený z týchž ocelových hranolů svařených z L- profilů v modulu 1 280 mm. Tento modul nám umožnil ideálně zachovat stávající otvory. Nosnou ocelovou část doplňuje zděná konstrukce druhého poschodí. Je z lehkých betonových tvárnic a pomáhá nést novou střešní železobetonovou desku. Ta slouží nejen jako střecha, ale zároveň i jako pochozí terasa se zahradní úpravou,“ upřesňuje autor projektu.

Přečtěte si také:
Dvoupodlažní vila v minimalistickém stylu proměňuje výhledy v krásné obrazy

Na střechu se dostanete přímo ze zahrady – a to díky obslužnému schodišti, které je z boční strany domu zabudováno do ocelové konstrukce.

Ocelový korzet na dome

Ocelový korzet není jen technickým prvkem, je zamýšlen i jako treláž pro popínavé rostliny a po architektonické stránce konsoliduje celý objekt. Zdroj: Aleš Jungmann

Další problém byla mansardová střecha

Dalším problémem stávající stavby byla původní mansardová střecha. Měla tloušťku jen patnáct centimetrů. Dnes má dům úplně jinou střechu, takže tuto původní bylo nutné odstranit. Tím pádem bylo možné stavbu efektivněji zateplit a též upravit dispozici horního podlaží podle přání majitelů. Na místě, kde se kdysi nacházela terasa, je dnes nový pokoj.

Treláž pro rostliny

Treláž pro rostliny. Zdroj: Aleš Jungmann

Beton i v interiéru

Stopy po proměně najdete i v interiéru. V druhém poschodí jsou viditelné betonové tvárnice i přiznaný betonový strop. Společně s nosnou ocelovou konstrukcí jsou tedy všechny materiály přiznané ve své přirozené podobě. Tento z materiálového hlediska drsný interiér doplňuje mobilní nábytek z březové překližky v podobě spacích buněk a skříně. Rozdělují místnosti a zároveň dělají prostor dynamickým. Dřevo působí harmonicky. 

Přečtěte si také:
Rekonstrukce dvoupodlažního domu vyzdvihla původní architekturu

Dalším zajímavým prvkem, který v interiérech už moc často nevidíme, jsou závěsy. Nechybí v žádném pokoji. Jejich motiv je stejný v rámci celého domu, ale každý člen rodiny si vybral své barevné řešení.

viditelné betonové tvárnice i přiznaný betonový strop.

V druhém poschodí jsou viditelné betonové tvárnice i přiznaný betonový strop. Zdroj: Aleš Jungmann

Interiér i exteriér se bude stále měnit

Nejzajímavější na celé stavbě zevnitř i zvenčí je její schopnost proměny. Ani interiér, ani exteriér není trvalý, neměnný. Naopak oboje se časem proměňuje – ať už díky rostlinám, které obrostou kovovou konstrukci, nebo díky rozmístění překližkových buněk v interiéru.

Přečtěte si také:
Modernistická vila kousek od Brněnské přehrady prošla radikální změnou. Poznali byste ji?
Ocelový korzet domu z ulice

Ocelový korzet si všimnete hned na první pohled. Zdroj: Aleš Jungmann

Dům v ocelovém korzetu

architektonické studio: Šépka architekti

autor: Jan Šépka

spolupráce: Jan Kolář

lokalita: Praha, ČR

projekt: 2010 – 2014 

realizace: 2015 – 2019 

plocha stavebního pozemku: 708 m2

zastavěná plocha: 188 m2

celková podlahová plocha: 192 m2

střešní terasa: 146 m2

celkový obestavěný prostor: 1410 m3

dodavatel: Mastavby, s. r. o.

Sabína Zavarská

Foto: Aleš Jungmann

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: industriální styl moderni architektura rekonstrukce chaty rekonstrukce domů rodinný dům
Sdílejte článek

Diskuze