Rekonstrukce dvoupodlažního domu vyzdvihla původní architekturu

22. 10. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Během válečných let 1941 až 1943 vyrostla v bratislavském Novém Městě rozsáhlá obytná zóna. Dvoupodlažní domy se podobaly jako vejce vejci, rozdíly byly jen v malých detailech.

Jeden z těchto domů rekonstruovali architekti z ateliéru RB ARCHITECTS. Původní architekturu skloubili s přírodními materiály a dostupnými technickými možnostmi. Jaký je výsledek?

Rekonstrukce dvoupodlažního domu v Bratislave

Foto Matej Hakár

Zatímco na začátku své existence se domy v celé zóně sobě podobaly, v devadesátých letech se situace změnila. Majitelé si domy různě upravovali – přístavbami, přestavbami či nástavbami. Navzdory tomu si však tato oblast zachovala svou původní atmosféru. Pozitivem původní výstavby na rozdíl od řadových domů postavených v pozdějších desetiletích bylo kvalitní prostorové, konstrukční, ale též materiálové řešení.

Přečtěte si také:
Jak dosáhli s nízkým rozpočtem tak velkorysé rekonstrukce řadového domku?
Rekonstrukce dvoupodlažního domu v Bratislave

Foto Matej Hakár

Navenek se změnilo jen málo, uvnitř téměř vše

Autoři rekonstrukce plně respektují původní podobu domů v Lidové čtvrti, historii přizpůsobili i výběr materiálů a barev.

I když se navenek mnoho nezměnilo – objem stavby zůstal stejný, podobně i vzhled domu, uvnitř se však změnilo téměř všechno. Nejpodstatnějším krokem bylo upravit dispozici tak, aby vyhovovala aktuálním potřebám. V praxi to znamenalo otevření přízemí. Z denní zóny vznikl centrální obytný prostor, který je z obou stran prosvětlený. Uprostřed prostoru se nachází krb – symbol domova a zároveň lokální zdroj vytápění.

Rekonstrukce dvoupodlažního domu v Bratislave

Foto Matej Hakár

Udržitelnost je respekt ke zděděnému

„Našim záměrem bylo vyzdvihnout odkaz architektury rodinných domů Lidové čtvrti a vnést do ní kvality bydlení současné generace ve světle aktuálně se měnícího klimatu. Rovnováha mezi technickým vybavením současných domů a kvalitami tradičních postupů ve stavění tvoří základ trvalé udržitelnosti návrhu. Naše architektonické ego ustoupilo hodnotám domu,“ vysvětlují autoři přeměny.

Rekonstrukce dvoupodlažního domu v Bratislave

Foto Matej Hakár

Nový utilitární interiér vyzdvihuje původní architekturu. I když je prostor objemově skromný, o to více vyniká uplatnění kvalitních přírodních materiálů. Architektům se podařilo posílit původní genius loci citlivou úpravou dispozice a novým architektonickým vkladem. Ten najdeme v měkkosti hliněných omítek, v teple olejovaného dřeva a ve vůni konopných izolací.

Přečtěte si také:
Dvoupodlažní řadový dům plný zajímavých nápadů pro kutily
Rekonstrukce dvoupodlažního domu v Bratislave

Foto Matej Hakár

Materiály a technické řešení

Všechny prvky zvolili architekti tak, aby dosáhli kvality vnitřního prostředí a zdůraznili ji. Původní prvky architektury nechali na několika místech odhalené, podobně i stavební konstrukce. Na ně navázali použitím kvalitních přírodních materiálů. 

„Speciálně bychom chtěli poděkovat Konopnému družstvu a jeho partnerům, protože právě konopné izolace hrají důležitou roli při celé rekonstrukci. Pěstování průmyslového konopí se na Slovensku opět daří a chtěli jsme návrat této rostliny podpořit. Málokdo však ví, jaké má vlastnosti tato mimořádná rostlina…

Rekonstrukce dvoupodlažního domu v Bratislave

Foto Matej Hakár

Dalším vynikajícím materiálem, který jsme použili, je hlína ve formě hliněných omítek. Výborně pracují s vlhkostí a teplotou v prostoru. Pokud je vlhkosti hodně, absorbují ji do sebe, a naopak. Tyto omítky jsou „plícemi“ domu. Pomáhají proti velkým výkyvům teplot,“ doplňuje René Baranyai.

Rekonstrukce dvoupodlažního domu v Bratislave

Foto Matej Hakár

Jaké vlastnosti konopí při stavbě architekt René Baranyai nejvíce oceňuje?

Zní to neuvěřitelně, ale konopné vlákno je po pavučinovém vlákně druhé nejpevnější přírodní vlákno na světě. I první rifle LEVI‘S byly z něho vyrobeny. Výborně pracuje s vlhkostí – z vláken se vlhkost velmi rychle odpařuje. Má velmi slušné tepelněizolační vlastnosti, a to i při více než 20% nasáknutí vlhkostí.

Rekonstrukce dvoupodlažního domu v Bratislave

Foto Matej Hakár

Má též vynikající fázový posun, to je doba, za kterou se přehřeje – například v létě se nepřehřívá rychle. Odpuzuje škodlivý hmyz a hlodavci o ně nemají zájem. Včelaři ho používají na zateplení úlů, je antiseptické. Velmi důležitou vlastností průmyslového konopí je záporná uhlíková stopa, je tedy nadprůměrně příznivé pro životní prostředí a 100% recyklovatelné.

Přečtěte si také:
Modulová řadová zástavba: Je toto řešení i pro naše města?

Kromě stavebnictví se používá v oděvním průmyslu, v potravinářství, pro lékařské účely, ale už i v automobilovém průmyslu (přidává se do palubních desek a jiných komponentů v autě). Nevýhodou je, že se těžko zpracovává, ale i na to už dnes existují stroje.

Rekonstrukce dvoupodlažního domu v Bratislave

Foto Matej Hakár

Dům dvěma

architektonický ateliér: RB ARCHITECTS

autoři: Ing. arch. René Baranyai, Ing. arch. Peter Gašpar, Ing. arch. Gabriela Rolenčíková

lokalita: Bratislava-Nové Město

projekt: 2017

realizace: 2018 – 2019

plocha celého pozemku: 189 m2

zastavěná plocha rodinného domu: 57,06 m2

zpevněné plochy: 24,94 m2

užitná plocha přízemí: 48,8 m2

užitná plocha poschodí: 46,3 m2

užitná plocha podkroví: 40,5 m2

užitná plocha suterénu: 26,1 m2

užitná plocha celkem: 161,7 m2

plocha zahrady: 107 m2

Sabína Zavarská

foto: Matej Hakár

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: dvoupodlažní domy řadové domy rodinne domy
Sdílejte článek

Diskuze