Výhled na Říp i hrad Hazmburk. Rezidence Kostelec má vinici, stáj, a dokonce i přistávací plochu pro helikoptéru!
Když se řekne rezidence, víme, že si máme automaticky představit velké bydlení na pořádném prostoru, obvykle s doplňkovými budovami různých funkcí. V českém Kostelci nad Ohří vznikl speciální „veledům“, jemuž kromě běžných funkcí nechybí ani rozsáhlá vinice, stáj pro koně, ani hangár s přistávací plochou pro vrtulník. Investoři mají totiž velmi blízko nejen ke koním, ale i k helikoptérám.
Právě záliba v létání vrtulníkem pomohla majiteli objevit pozemek, na kterém se nacházel areál staré cihelny. Ležel nad řekou Malou Ohří, z jihu ho lemovala příjezdová komunikace mezi obcemi Kostelec nad Ohří a Poplze, ze západu pole, ze severu svah vedoucí k řece. Na východní straně se nacházely sousední objekty. Rozlehlý prostor a okolní příroda majitele při přeletu vrtulníkem tak nadchly, že dlouho neváhal a pozemek koupil.
Výhled na Říp i hrad Hazmburk
Následovala architektonická soutěž, jíž se zúčastnila tři studia. Zvítězili architekti z ateliéru ADR, s. r. o., pod vedením MgA. Aleše Lapky. „Jednou ze základních myšlenek našeho architektonického návrhu bylo využití průhledů z domu směrem na jednotlivé vrcholy Českého středohoří. Z centrální chodby v domě je vidět horu Říp a zároveň i středověký hrad Hazmburk, z jídelny a kuchyně se otevírá výhled na celé České středohoří,“ popisuje zakomponování projektu do prostředí hlavní architekt.
Sportoviště, vinný sklípek, hangár i domek pro správce
Investor si přál obytný komplex pro celou rodinu, která měla zahrnovat i budovu správce areálu. Kromě samotné vily si přál vinice a sklípek na lisování vína, sportoviště, stáje pro koně a hangár pro vrtulník. Z původního komplexu staré cihelny se zachoval jen komín.
Cihly z něj byly rozebrány a následně použity na stavbu vinného sklípku. Do architektonického řešení promluvil i lichoběžníkový tvar původně industriálního pozemku.
Nenápadně, střízlivě a prakticky, s úctou k prostředí
Navzdory množství různých funkcí a velikosti pozemku je základním konceptem řešení stavby nenápadnost. Majitelé si přáli, aby jejich rezidence nepůsobila jako pěst na oko, ale aby v dálkových pohledech spíše jemně splývala s prostředím.
Majitelé i architekti se shodli na dispoziční a provozní jednoduchosti a přehlednosti. Všechny novostavby jsou nad zemí jednopodlažní a rovnoměrně umístěny na pozemku v logickém uspořádání.
Hned u vstupu do areálu se nachází domek správce, rodinný dům majitelů je na hraně svahu, odkud je nádherný výhled na České středohoří. Mezi tyto objekty jsou osazeny ostatní – vinice, vinný sklípek, tenisové a volejbalové hřiště. Bokem od obytné části, v nejvyšším místě pozemku leží budova stájí a hangáru. Doplňuje je venkovní jízdárna a heliport.
Betonové desky, travertin, cedr a sádrové omítky
Nejen plocha domu, ale i jeho délka je obdivuhodná. Monolitická vila je dlouhá více než sto metrů a členěná „vpadnutými“ krytými terasami, které rytmicky dělí siluetu objektu.
„Celou hmotu stavby definují dvě betonové desky – podlaha a strop, mezi nimiž se střídá pět základních provozních celků objektu a pět teras. Zvláštní pozornost byla věnována i střeše – dnes nabízí příjemný pohled na dům při příletu vrtulníkem.
Výrazným rysem rodinného domu je atmosféra interiéru, intenzivní propojení s exteriérem, jednoduchost a přirozenost, pokora ke kontextu místa a k potřebám klienta,“ vysvětluje MgA. Aleš Lapka. Podlaha je z travertinu, fasáda z cedrového dřeva, omítky uvnitř jsou sádrové.
Rezidence Kostelec
architektonický ateliér: ADR, s. r. o.
hlavní architekt: MgA. Aleš Lapka
spoluautoři: Ing. arch. Jana Zoubková, Ing. arch. Anna Matoušková, Ing. arch. Walter Schubert
lokalita: Kostelec nad Ohří, ČR
zastavěná plocha: 1825 m²
hrubá podlahová plocha: 1 115 m²
užitná plocha: 1 003 m²
plocha pozemku: 82 565 m²
projekt: 2013 – 2018
realizace: 2019
Sabína Zavarská
Foto: BoysPlayNice
Zdroj: linka.news