Ze staré chatky v zahrádkářské kolonii je dnes moderní domek se vším potřebným, navíc i s krásnou zahrádkou
I vy toužíte po vlastním a možná i tajném úkrytu? Po místě, kde byste si mohli nepozorovaně odpočinout nejen od práce, ale i od stresu a společnosti? Kde byste byli sami s vlastními myšlenkami v příjemném prostředí? S touhou po podobném úkrytu se na architektku a designérku v jedné osobě – Ing. arch. Anetu Dvořákovou – obrátil investor, který si koupil starou chatku v zahrádkářské kolonii.
Bydlení ve městě poskytuje mnoho výhod, a když máte místo na únik od každodenního ruchu, máte všechno, co potřebujete pro kvalitní život. Investor měl představu chatky, která by se dala využít jako příležitostná pracovna, ve které by se dalo i přespávat a vařit. Ze společných diskusí s architektkou nakonec vznikla dohoda o celoročně obyvatelném domku.
V jednom pokoji je všechno, a nic nezavazí
Ze starého domku se díky práci, citu a umění autorky stalo působivé
místo nejen na rozjímání. Na malém prostoru se jí podařilo vytvořit silnou atmosféru harmonie a klidu. Ačkoliv má jen jednu místnost, nechybí
v ní nic.
Jednotlivé funkce jsou od sebe opticky tak odčleněny, že si navzájem nezavazejí. Podobně jako mnoho dalších chatek v lokalitě i tato byla podsklepená. Prostor v suterénu dnes využívá jako technické zázemí, díky kterému je chatka plně funkční i v zimních mrazech.
V architektuře nejsou nutné jen technické znalosti, ale i empatie
„Architekturu vnímám jako velmi komplexní obor, který spojuje funkčnost, praktičnost, estetiku, eleganci a krásu. Je propojením mnoha oblastí, technických znalostí, moderních poznatků a stále se vyvíjí. Jako architektka se snažím být empatická, udržet logiku návrhu a výsledek realizace. Urbanismus je architekturou velkého prostoru, interiéry jsou architekturou malého prostoru. Exteriér a interiér však spolu souvisejí a je třeba vnímat jejich spojení,“ charakterizuje vlastní postoj vůči architektuře autorka projektu Aneta Dvořáková. Podobně jako i v dalších jejích novějších pracích, „Tiny House“ obsahuje prvky feng-šuej, staré čínské filozofie, kterou architektka v roce 2020 i vystudovala.
Když je důležitý každý centimetr
Protože rozměry chatky byly předem dány původním objemem, autorka řešila především vnitřní dispozici domku. Důležitý byl každý centimetr. „Snažila jsem se prostor využít co nejefektivněji, všechno jsem dokola přeměřovala a kontrolovala. O to větší byla radost při úspěšném poskládání jednotlivých komponentů,“ těší se architektka. Samozřejmě, že došlo i na kompromisy, například toaleta je místo plánovaných posuvných dveří zakryta jen zatahovacím závěsem a do poschodí s postelí se leze po relativně strmém žebříku.
Plnohodnotná kuchyň, projektor i krásný krb
V nevelkém prostoru najdete plnohodnotnou kuchyň, včetně trouby a myčky nádobí, a je tu též pračka, vana a na vyvýšeném místě plnohodnotné spaní. Ba co víc – pobyt v chatce zpříjemňuje krásný funkční krb a nechybí ani plátno na promítání a projektor. Navzdory malému půdorysu se sem vešlo mnoho vestavěného nábytku, a tak o úložné prostory není nouze. Díky nim může být interiér vždy uklizen a působí čistě. Vnitřní prostor s jemnou barevností je nadčasový, ale vůbec není fádní. Osvěžují ho odstíny zelené a tmavě modré až antracitové akcenty.
Detaily a doplňky s principy feng-šuej
V celém interiéru (i v prostoru kolem chatky) jsou umístěny solitérní nadčasové předměty známé z filozofie feng-šuej. Také díky nim se podařilo prostor maximálně harmonizovat. Autorka projektu využila v interiéru i v zahradě přírodní materiály, především dřevo, kov, kámen, keramiku, sklo – žádné napodobeniny. To, co vám při pohledu zvenčí určitě padne do očí, jsou tři velká industriální okna, jedno je plně posuvné a otevírá se do zahrady. Tato okna byla dovezena ze starého pivovaru nedaleko Mladé Boleslavi a následně repasována. V interiéru též vytvářejí zajímavou hru světla a stínu.
Tři fasády jsou obloženy dřevem a jedna plechem
Tři fasády jsou obloženy dřevěnými lamelami. Nejvíce namáhaná zadní stěna, která přichází nejčastěji do kontaktu s větrem a deštěm, je spolu se střechou pokryta plechovou krytinou barvy hliníku, což ladí i k dominantnímu oplechovanému komínu a svodu. „Díky nadšení šlo všechno celkem rychle, domek nám rostl před očima. To, že se postupně utvořil malý urbanistický koncept pro zahradu, kde si majitel může pěstovat na záhonu vlastní zeleninu, je třešnička na dortu. Celý projekt vnímám velmi pozitivně, k okolí a přírodě jsme přistupovali s respektem. Dodrželi jsme celkovou ideu a cíl,“ popisuje radost z úspěchu Aneta Dvořáková.
Grilovací zóna, venkovní kuchyň i designové nádoby
Kromě zahrady jsou venku navrženy další prostory: grilovací zóna, venkovní kuchyň z cortenu; najdete zde i venkovní kamenné umyvadlo, krásnou nádrž na sběr dešťové vody, designové nádoby na třídění odpadu či velký starý sud od vína určený pro bioodpad. Nášlapy jsou vytvořeny ze starých dřevěných trámů a kusů břidlice, chodníky jsou vyskládány z žulových kostek, aby dobře propouštěly vodu. Pro zajímavost – většina exteriéru je vybavena prvky z bazarů a z druhé ruky, což přidává na hodnotě celého díla.
Projekt „Tiny house v Brně“
autorka: Ing. arch. Aneta Dvořáková
lokalita: Brno, ČR
plocha chatky: 25 m2
plocha pozemku včetně chatky: 375 m2
realizace: 2021
Sabína Zavarská
Foto: KK Foto, Michal a Tomáš Kroupovi