Pasívní dům v Kravařích postavili z velké míry svépomoci
Dům jednoduchý svým tvarem, ale do detailu propracovaný – taková je stavba ve slezských Kravařích. Nebo jak se říká v nejmenované reklamě – to nejlepší se skrývá uvnitř.
Obloha nad Ostravou se jen pomalu protrhává, po dnech veder konečně zapršelo. To, co pomáhá přírodě, ale nesvědčí fotkám, proto spolu s fotografem už pomalu plánujeme záložní variantu. Naštěstí slunce na poslední chvíli vyslyší naše prosby a vykoukne – a zamračenou reportáž aspoň na chvíli prozáří nesmělé paprsky. To už jsme ale v cíli naší cesty – u nenápadné, střídmé novostavby, u níž by jen zkušený projektant (nebo redaktor časopisu o bydlení J) tušil nějaký „zádrhel“.
Kompaktní tvar, bez arkýřů či dalších „vylomenin“ naznačuje nejen to, že investoři i projektant dávají přednost jednoduché eleganci. Druhý pohled na jednotlivé fasády už říká víc: rovnoměrně po fasádě rozvržená okna rozumných rozměrů, žádné nápadné výkladce, na každém okně venkovní žaluzie… To už jsme ale zváni dovnitř, abychom si dům prošli i s průvodci – investory manželi Rozkošnými a tvůrcem domu, Ing. Martinem Deutschem ze společnosti GADES solution.
Dům jsme z velké míry stavěli svépomocí. Pokud máte dobrý dozor a ochotné „parťáky“, není problém takto postavit ani dům v pasivním standardu.
Pasivně a svépomocí?
„Od počátku bylo jasné, že chci postavit pasivní dům,“ vysvětluje Radek Rozkošný. „S panem Deutschem se známe už dlouho, takže volba logicky padla na něj. Navíc má s pasivní výstavbou dostatek nejen teoretických, ale i praktických zkušeností, proto mezi námi od počátku panovala důvěra,“ vzpomíná na pozadí plánované výstavby investor. Martin Deutsch naopak našel partnera, který byl ochoten naslouchat: „Jinak by dům stavět svépomocí ani nešlo. Jen na specializované práce jsme si objednávali dodavatele. Ale máme ověřeno, že tímto způsobem dokážeme investorovi hodně ušetřit,“ vysvětluje projektant a svá tvrzení dokazuje i jindy utajovanou výší investice. „Dům nás stál bez pozemku 1,6 milionu korun, což je myslím vynikající cena,“ potvrzuje investor.
Vždy čerstvý vzduch
Do rozpočtu se vtěsnali i s technologií, což bývá u pasivních domů jedna z nejnákladnějších položek. „Naše pasivní domy fungují jednoduše,“ nechává nahlédnout do své „kuchyně“ Ing. Deutsch. „Mají kvalitní obálku, v tomto případě z Ytongu, zateplenou 24 cm šedého polystyrenu. Okna jsou sedmikomorová s trojskly. Nejdůležitější technologickou součástí je vzduchotechnická jednotka, kterou ale dimenzujeme pouze na výměnu vzduchu. I když má rekuperaci, nevyužíváme ji na topení. Díky tomu stačí i rozvody s menšími průměry, které se navíc tak často neucpávají.“ I zde se myslelo na detaily: „Hledal jsem firmu, která nabízí potrubí s vyřešeným způsobem údržby a čištění,“ doplňuje majitel. „Nebylo to jednoduché, ale teď mám záruku, že si mohu vzduchotechniku v případě potřeby vyčistit.“
Navrhli a postavili jsme už mnoho domů. Vyzkoušeli jsme prakticky všechny běžně dostupné materiály a nakonec zakotvili u Ytongu. Přesvědčila nás jednoduchost zpracování, tepelněizolační vlastnosti i obyčejná „blbuvzdornost“.
Neprochladnout a nepřetopit
Dalším detailem jsou venkovní žaluzie. „Záměrně jsme je osadili vně obálky a nevyužili dostupných překladů. Tímto způsobem jednak zamezíte nežádoucím tepelným ziskům, v zimě ztrátám a způsob instalace na fasádě je nejbezpečnějším způsobem, jak předejít tepelným mostům.“ Vzhledem k dokonale zvládnuté obálce má dům jen minimální tepelné ztráty, což umožnilo pro topení využít elektrických rohoží. „Na dotopení to bohatě stačí, dům si udržuje konstantní teplotu 19 °C a elektrická podlahovka nabízí mimo jiné i výborný komfort ovládání. Topíme opravdu nezávisle v každém pokoji zvlášť. Navíc spadáme do výhodné sazby dodavatele elektrické energie, třeba loni jsme protopili dohromady jen 6 500 korun!“ dodává majitel. My doplníme jen to, že dům po dokončení úspěšně prošel blower-door testem.
Interiéry a dispozice
Vnitřní dispozice nejsou tradiční. Větší zádveří vzniklo na přání majitelů: „Máme velkou rodinu, a když se sejde na návštěvu, je důležité mít hodně prostoru pro boty či kočárky.“ Jižní roh domu je dispozičně řešen nakoso – vznikla tak ještě jedna nevelká chodba propojující všechny obytné místnosti a koupelnu. Zařízení interiérů proběhlo v režii sympatické majitelky – vybírala spíše světlé barvy moderního stylu, žádné rustikální ozdoby zde nehledejte. Dětské pokoje na zařízení ještě čekají, vzhledem k tomu, že se svého prvního obyvatele dočkají v nejbližších dnech, lze očekávat, že to nebude dlouho trvat.
Dům opouštíme s dobrým pocitem a virtuální mapou v hlavě – dostali jsme totiž pozvání do dalších domů se stejnou filosofií, která dokazuje, že pasivní dům nemusí být nutně předraženou, a tudíž nedostupnou záležitostí.
Pasivní dům v Kravařích
Investor: Radek a Monika Rozkošní
Projektant: Ing. Martin Deutsch, GADES solution, s. r. o.
Konstrukce: Xella Ytong 300 mm, zateplení šedý polystyren 240 mm
Okna: plastová, sedmikomorová trojskla (U = 0,6)
Střecha: valbová, krytina Bramac
Technologie: rekuperační jednotka Paul NOVUS. Metoda větrání s rekuperací zajišťuje optimální využití odváděného vzduchu s účinností 90–97 %.
Vytápění: topné rohože ECOFLOOR umístěné pod anhydritovým potěrem o tloušťce 45 mm, výrobce Fenix Jeseník
Ohřev teplé vody: elektrický boiler objem 160 l
TEXT MATEJ ŠIŠOLÁK
FOTO DANO VESELSKÝ
ZDROJ časopis HOME
více takových domů!
Pasivní dům za 1,6 mil zní super, i když baráček je to malý. Jen pro porovnání o něco větší od specializované firmy za něco přes 3 mil, což je sice rozdíl, ale na druhou stranu je potřeba taky vzít v úvahu taky čas a energii, kterou musíte stavbě svépomocí dát. Ne každý ji má. Věřim že většina lidí si připlatí a nechá si dům postavit odborníkama.
To čumím. Já si nechal stavět obdobný dům – zdaleka ne pasivní a stál mě 4 i s terénními úpravami. A topení 6500 za rok je prostě sen… Stavěl bych takto znovu.
Dům za tuhle cenu, a ještě ke všemu pasivní, to je až neuvěřitelné. Je fakt, že většina pasivních domů na klíč začíná tak na těch 3 milionech