Rozvržení oken na fasádě a celkově kompaktní tvar domu napovídá, že zde se přistupovalo k návrhu s ohledem na tepelné ztráty.

Pasívní dům v Kravařích postavili z velké míry svépomoci

20. 10. 2014
Diskuze (4)
Sdílet

Dům jednoduchý svým tvarem, ale do detailu propracovaný – taková je stavba ve slezských Kravařích. Nebo jak se říká v nejmenované reklamě – to nejlepší se skrývá uvnitř.

Obloha nad Ostravou se jen pomalu protrhává, po dnech veder konečně zapršelo. To, co pomáhá přírodě, ale nesvědčí fotkám, proto spolu s fotografem už pomalu plánujeme záložní variantu. Naštěstí slunce na poslední chvíli vyslyší naše prosby a vykoukne – a zamračenou reportáž aspoň na chvíli prozáří nesmělé paprsky. To už jsme ale v cíli naší cesty – u nenápadné, střídmé novostavby, u níž by jen zkušený projektant (nebo redaktor časopisu o bydlení J) tušil nějaký „zádrhel“.

Přečtěte si také:
Dřevostavba ve Frýdštejně v nízkoenergertickém standardu budí obdiv

Kompaktní tvar, bez arkýřů či dalších „vylomenin“ naznačuje nejen to, že investoři i projektant dávají přednost jednoduché eleganci. Druhý pohled na jednotlivé fasády už říká víc: rovnoměrně po fasádě rozvržená okna rozumných rozměrů, žádné nápadné výkladce, na každém okně venkovní žaluzie… To už jsme ale zváni dovnitř, abychom si dům prošli i s průvodci – investory manželi Rozkošnými a tvůrcem domu, Ing. Martinem Deutschem ze společnosti GADES solution.

Na neudržovaném pozemku kdysi stála stará stodola.

Na neudržovaném pozemku kdysi stála stará stodola. FOTO DANO VESELSKÝ

Dům jsme z velké míry stavěli svépomocí. Pokud máte dobrý dozor a ochotné „parťáky“, není problém takto postavit ani dům v pasivním standardu.

Nešetřilo se na materiálech ani na práci. Ale ani se zbytečně neplýtvalo – terasa je z modřínu, který svoji funkci bez problémů zvládá.

Nešetřilo se na materiálech ani na práci. Ale ani se zbytečně neplýtvalo – terasa je z modřínu, který svoji funkci bez problémů zvládá. FOTO DANO VESELSKÝ

Pasivně a svépomocí?

„Od počátku bylo jasné, že chci postavit pasivní dům,“ vysvětluje Radek Rozkošný. „S panem Deutschem se známe už dlouho, takže volba logicky padla na něj. Navíc má s pasivní výstavbou dostatek nejen teoretických, ale i praktických zkušeností, proto mezi námi od počátku panovala důvěra,“ vzpomíná na pozadí plánované výstavby investor. Martin Deutsch naopak našel partnera, který byl ochoten naslouchat: „Jinak by dům stavět svépomocí ani nešlo. Jen na specializované práce jsme si objednávali dodavatele. Ale máme ověřeno, že tímto způsobem dokážeme investorovi hodně ušetřit,“ vysvětluje projektant a svá tvrzení dokazuje i jindy utajovanou výší investice. „Dům nás stál bez pozemku 1,6 milionu korun, což je myslím vynikající cena,“ potvrzuje investor.

Rozvržení oken na fasádě a celkově kompaktní tvar domu napovídá, že zde se přistupovalo k návrhu s ohledem na tepelné ztráty.

Rozvržení oken na fasádě a celkově kompaktní tvar domu napovídá, že zde se přistupovalo k návrhu s ohledem na tepelné ztráty. FOTO DANO VESELSKÝ

Vždy čerstvý vzduch

Do rozpočtu se vtěsnali i s technologií, což bývá u pasivních domů jedna z nejnákladnějších položek. „Naše pasivní domy fungují jednoduše,“ nechává nahlédnout do své „kuchyně“ Ing. Deutsch. „Mají kvalitní obálku, v tomto případě z Ytongu, zateplenou 24 cm šedého polystyrenu. Okna jsou sedmikomorová s trojskly. Nejdůležitější technologickou součástí je vzduchotechnická jednotka, kterou ale dimenzujeme pouze na výměnu vzduchu. I když má rekuperaci, nevyužíváme ji na topení. Díky tomu stačí i rozvody s menšími průměry, které se navíc tak často neucpávají.“ I zde se myslelo na detaily: „Hledal jsem firmu, která nabízí potrubí s vyřešeným způsobem údržby a čištění,“ doplňuje majitel. „Nebylo to jednoduché, ale teď mám záruku, že si mohu vzduchotechniku v případě potřeby vyčistit.“

Přečtěte si také:
Pro život na venkově si vybrali pasivní dřevostavbu

Navrhli a postavili jsme už mnoho domů. Vyzkoušeli jsme prakticky všechny běžně dostupné materiály a nakonec zakotvili u Ytongu. Přesvědčila nás jednoduchost zpracování, tepelněizolační vlastnosti i obyčejná „blbuvzdornost“.

V koupelně sice najdeme i vanu, častěji se ale využívá sprchový kout.

V koupelně sice najdeme i vanu, častěji se ale využívá sprchový kout. FOTO DANO VESELSKÝ

Neprochladnout a nepřetopit

Dalším detailem jsou venkovní žaluzie. „Záměrně jsme je osadili vně obálky a nevyužili dostupných překladů. Tímto způsobem jednak zamezíte nežádoucím tepelným ziskům, v zimě ztrátám a způsob instalace na fasádě je nejbezpečnějším způsobem, jak předejít tepelným mostům.“ Vzhledem k dokonale zvládnuté obálce má dům jen minimální tepelné ztráty, což umožnilo pro topení využít elektrických rohoží. „Na dotopení to bohatě stačí, dům si udržuje konstantní teplotu 19 °C a elektrická podlahovka nabízí mimo jiné i výborný komfort ovládání. Topíme opravdu nezávisle v každém pokoji zvlášť. Navíc spadáme do výhodné sazby dodavatele elektrické energie, třeba loni jsme protopili dohromady jen 6 500 korun!“ dodává majitel. My doplníme jen to, že dům po dokončení úspěšně prošel blower-door testem.

Díky masivním stěnám z Ytongu, kvalitnímu zateplení a podlahovému vytápění od společnosti Fenix Jeseník se navíc šetří na topení bez ztráty tepelného komfortu.

Díky masivním stěnám z Ytongu, kvalitnímu zateplení a podlahovému vytápění od společnosti Fenix Jeseník se navíc šetří na topení bez ztráty tepelného komfortu. FOTO DANO VESELSKÝ

Díky podrobnému projektu ve 3Dprogramu Sketchup bylo zařizování jednoduché a takřka na milimetry přesné.

Díky podrobnému projektu ve 3Dprogramu Sketchup bylo zařizování jednoduché a takřka na milimetry přesné. FOTO DANO VESELSKÝ

Interiéry a dispozice

Vnitřní dispozice nejsou tradiční. Větší zádveří vzniklo na přání majitelů: „Máme velkou rodinu, a když se sejde na návštěvu, je důležité mít hodně prostoru pro boty či kočárky.“ Jižní roh domu je dispozičně řešen nakoso – vznikla tak ještě jedna nevelká chodba propojující všechny obytné místnosti a koupelnu. Zařízení interiérů proběhlo v režii sympatické majitelky – vybírala spíše světlé barvy moderního stylu, žádné rustikální ozdoby zde nehledejte. Dětské pokoje na zařízení ještě čekají, vzhledem k tomu, že se svého prvního obyvatele dočkají v nejbližších dnech, lze očekávat, že to nebude dlouho trvat.

Dům opouštíme s dobrým pocitem a virtuální mapou v hlavě – dostali jsme totiž pozvání do dalších domů se stejnou filosofií, která dokazuje, že pasivní dům nemusí být nutně předraženou, a tudíž nedostupnou záležitostí.

Přečtěte si také:
Nízkoenergetický bungalov nedaleko Bratislavy
Velkorysé zádveří přirozeně odděluje vnitřní obytnou část od venkovního prostředí, tvoří jakousi „přechodovou komoru“.

Velkorysé zádveří přirozeně odděluje vnitřní obytnou část od venkovního prostředí, tvoří jakousi „přechodovou komoru“. FOTO DANO VESELSKÝ

Půdorys GADES solution, s. r. o.

Půdorys GADES solution, s. r. o.

Pasivní dům v Kravařích

Investor: Radek a Monika Rozkošní
Projektant: Ing. Martin Deutsch, GADES solution, s. r. o.
Konstrukce: Xella Ytong 300 mm, zateplení šedý polystyren 240 mm
Okna: plastová, sedmikomorová trojskla (U = 0,6)
Střecha: valbová, krytina Bramac
Technologie: rekuperační jednotka Paul NOVUS. Metoda větrání s rekuperací zajišťuje optimální využití odváděného vzduchu s účinností 90–97 %.
Vytápění: topné rohože ECOFLOOR umístěné pod anhydritovým potěrem o tloušťce 45 mm, výrobce Fenix Jeseník
Ohřev teplé vody: elektrický boiler objem 160 l

TEXT MATEJ ŠIŠOLÁK
FOTO DANO VESELSKÝ
ZDROJ časopis HOME

Kategorie: NED a pasivní domy
Tagy: Jak postavit dům material pasivní domy stavba svepomoci
Sdílejte článek

Diskuze

  • více takových domů!

    saxo
  • Pasivní dům za 1,6 mil zní super, i když baráček je to malý. Jen pro porovnání o něco větší od specializované firmy za něco přes 3 mil, což je sice rozdíl, ale na druhou stranu je potřeba taky vzít v úvahu taky čas a energii, kterou musíte stavbě svépomocí dát. Ne každý ji má. Věřim že většina lidí si připlatí a nechá si dům postavit odborníkama.

    marcela
  • To čumím. Já si nechal stavět obdobný dům – zdaleka ne pasivní a stál mě 4 i s terénními úpravami. A topení 6500 za rok je prostě sen… Stavěl bych takto znovu.

    Ludvík
  • Dům za tuhle cenu, a ještě ke všemu pasivní, to je až neuvěřitelné. Je fakt, že většina pasivních domů na klíč začíná tak na těch 3 milionech

    filip