Pasivní mobilní dům

23. 08. 2013
Diskuze (0)
Sdílet

Když se řekne pasivní dům, představíme si hned složitý proces od shánění správného pozemku přes tvorbu projektu investorům i místu na míru až po celý stavební a realizační proces, zkrátka dlouhé měsíce. Máte-li však skromné nároky nebo sháníte dočasné řešení, můžete bydlet pasivně ihned.

Projekt pasivního mobilního domu s navrženým interiérem, který vám na následujících řádkách chceme představit, vychází z modulárního řešení a měl by sloužit jako dostupné celoroční či přechodné bydlení, nebo jako mobilní objekt určený pro rekreaci, zahradní ateliér, příp. dům pro hosty. „Lidé se pro koupi rozhodují s ohledem na cenovou dostupnost, variabilitu systému, mobilitu, minimální nároky na legislativní a výrobní proces a na možnost okamžitého a plnohodnotného bydlení,“ vysvětluje Marek Kindl ze společnosti ARCH & Interier, která se zabývala realizací interiéru buňky.

Sedací souprava z umělého ratanu je díky nepromokavému polstrování vhodná i na zahradu.

Dřevo jako základ

Mobilní buňka s rozměry 7,5 m x 3,5 m a výškou 3,5 m využívá stejné materiály a technologie, které se používají u běžných pasivních domů. V tomto konkrétním případě jde o atypickou variantu − dřevostavbu, kde se kombinují 2 konstrukční systémy: systém se stěnovými panely z vrstveného masivního dřeva a lehčí systém s rámovou konstrukcí. (Standardně se potom buňky dodávají v jednom či druhém systému.) Panely tvoří tuhou konstrukci umožňující transport buňky jako celku na návěsu a montáž autojeřábem. Smrkové dřevo panelů je v pohledové kvalitě a je přiznáno i v samotném interiéru. Na panely byla z venkovní strany přidána tepelná izolace v tloušťkách obvyklých pro pasivní domy. Použity jsou celkem 4 typy skladeb obvodových stěn s tloušťkou izolace v rozmezí 320–360 mm.

Panely tvoří tuhou konstrukci umožňující transport buňky jako celku – na pozemek vám tak dorazí hotový dům.

Založení stavby

Návrh založení základů závisí na terénu v místě budoucího uložení buňky. Založení navrhuje realizační firma, příp. projektant, stavební inženýr nebo technik, na základě konzultace s touto firmou. Základy pro buňku lze provést formou nadzemního dřevěného roznášecího rámu osazeného na betonové pilířky se štěrkovým podsypem či na zemní vruty. Další možností je železobetonová deska nebo jiné individuální řešení.
Po osazení se tato buňka připojí na inženýrské sítě:

  • voda přívodní hadicí – buňka má připraveno šroubení 1 coul,
  • elektřina – napojení pomocí dvoufázového kabelu s normovanou koncovkou (je součástí buňky),
  • kanalizace – připojením na vývod pod WC – DN 100.

Prosklené posuvné dveře propojují obytnou místnost s exteriérem.

Okna teplo nepustí

V přední stěně jsou osazeny balkonové vstupní dveře určené pro pasivní domy a velké okno s posuvnými dveřmi pro přímý vstup na terasu. Použita jsou kvalitní dřevěná eurookna SC92-C, u kterých je rám okna v parapetu zateplen korkem. Zasklena jsou izolačními trojskly. Nad oknem a dveřmi je umístěna elektricky ovládaná venkovní žaluzie pro regulaci solárních zisků. Pro důslednější přerušení tepelného mostu rámy oken částečně překrývá tepelněizolační dřevovláknitá deska, u kritických míst (parapetu a kastlíků žaluzií) s použitím nanoporézní aerogelové a polystyrenové tepelné izolace.

Prosklené posuvné dveře propojují obytnou místnost s exteriérem.

Moderní technologie zajistí komfort

Sanitární zázemí mobilního domku s užitnou plochou 17,6 m2 tvoří umyvadlo, sprchový kout a WC. Teplou vodu připravuje 30l elektrický boiler, který je umístěn v kuchyňské lince pod dřezem. Buňka je vybavena technologií řízeného větrání s rekuperací s vysokou účinností a se zpětným ziskem vlhkosti. Kvalitu vzduchotěsnosti buňky prověřila úspěšná tlaková zkouška – blowerdoor test. Mobilní buňka využívá prvky inteligentního domu − inteligentní elektroinstalace ovládá vytápění s malým přímotopem, rozsvěcení svítidel a spouštění venkovních žaluzií. Na systém je možno napojit i řízené větrání s případným čidlem CO2. Systém umožňuje také dálkový přístup a využití dalších prvků, jako je zabezpečení domu a podobně.

Půdorys buňky

A můžete hned bydlet

Obytná část domu je vybavena kuchyňskou linkou s dřezem a elektrickým vařičem. Linka navazuje na jídelní stůl pro 4 osoby. Součástí vnitřního vybavení domku je nábytkový soubor skříněk a sedací souprava, kterou lze díky nepromokavému polstrování umístit i na venkovní terasu. „Bytový ateliér přistupoval k návrhu interiéru s obdobným konceptem cenové dostupnosti a variability jako autoři technického řešení domu. Návrh a realizace vycházejí z využití dřeva a přírodních materiálů jako obkladového i nosného prvku a dohromady s vlastnostmi pasivního domu by měly vypovídat o jeho nezávislosti, volnosti a blízkosti k přírodě,“ popisuje architektka Daniela Vranová. Celkově by měl interiér působit jako lehký, variabilní a přírodní.

Sedací souprava z umělého ratanu je vhodná i na zahradu.

Klíčem k úspěchu je kvalitní izolace

Na zadní straně domu je použita varianta s kontaktní izolací z tvrdé minerální vlny se stěrkovou omítkou. Přední stěna a boční stěny jsou konstrukčně řešeny jako provětrávaná fasáda s modřínovým palubkovým obkladem. Pravou boční stěnu doplňuje izolace z polotuhé minerální vlny vkládané mezi žebříčkové nosníky, levou stěnu izolace z měkké dřevovláknité vlny vkládané mezi dřevěné I-nosníky. Přední stěnu tvoří konstrukce z úsporných typových I-nosníků, se záklopem OSB deskou zevnitř a tuhou dřevovláknitou deskou zvenku.

Vzniklé uzavřené dutiny jsou vyplněny foukanou izolací z celulózy.  Střecha je izolována minerální izolací částečně v konstrukci stropního panelu v systému dřevěného fošinkového stropu se spodním záklopem z biodesky a částečně minerální izolací nad panelem. Střecha je pultová, provětrávaná, s krytinou z trapézového plechu. Podlaha byla provedena z panelu v systému fošinkového rámového stropu s oboustranným záklopem a vnitřní minerální izolací o tloušťce 240 mm. Dům bude posazen na osazovací rošt s další vloženou izolací o tloušťce 220 mm.

Blower door test

Řešení interiéru

V interiéru hraje hlavní roli dřevo (včetně interiérových dveří Pol-skone), konkrétně světlý smrk ve formě pohledových a dřevěných panelů v obytné místnosti. Jako kontrastní materiál byly na korpusy kuchyňské linky s pracovní deskou a korpusy skříněk v obývací části zvoleny povrchy v odstínech střední šedé. Dvířka linky a skříněk jsou ve světlé dřevině tak, aby ladila s povrchy stěn. Architektka Bytového ateliéru zvolila kuchyňskou linku Máta Nadop, provedení lamino – korpus v barvě titan a dvířka akácie.

Nábytkový soubor skříněk Bolsano Nadop je ve stejném barevném i materiálovém provedení jako kuchyňská linka. Toto řešení vybrala architektka pro snadnou údržbu a odolnost materiálu, ale i pro cenovou dostupnost. Sedací nábytek Bentwood byl navržen jako modulový z umělého ratanu v odstínu střední šedá. Křeslo a pohovku doplňují polštáře krémové barvy. Nábytek je díky nízké hmotnosti, jednoduché údržbě a vysoké odolnosti vhodný i do exteriéru. S vlastním návrhem a konečnou realizací interiérového řešení pasivního mobilního domu se můžete blíže seznámit na stránkách www.bytovyatelier.cz.

Obytná část domu s kuchyňskou linkou, která navazuje na jídelní stůl pro 4 osoby.

 Kuchyňská linka je vybavena skromně, ale účelně – dřezem a elektrickým vařičem.

Autorem architektonického návrhu stavby je ateliér ELAM, resp. Ing. arch. Mojmír Hudec.

Autorem návrhu interiéru je Bytový ateliér (jeden z ateliérů ARCH & Interier), resp. Ing. arch. Daniela Vranová. Dodavatelem stavby je firma H.L.C., spol. s r. o. Standardní ceny domu na klíč bez DPH a vybavení začínají na 465 000 Kč, dům na fotografiích je atypická realizace, cena se vyšplhala na 620 000 Kč bez DPH včetně vnitřního vybavení a nábytku.

Text: Ing. arch. David Vašíček (H.L.C.), Ing. arch. Mojmír Hudec (Ateliér ELAM), Ing. arch. Daniela Vranová, Ing. Marek Kindl (ARCH & Interier)    

Foto: ARCH & Interier     

Kategorie: Dřevostavby NED a pasivní domy
Tagy: akácie drevostavby mobilní domy pasivní domy
Sdílejte článek

Diskuze