Zdroj: Severin Malaud

Dům z 50. let má interiér, jaký by čekal jen málokdo. Architekti mu dali moderní vzhled

29. 04. 2024
Diskuze (1)
Sdílet

Krajní dům z třípodlažní řadové zástavby postavené v 50. letech 20. století přestal z pohledu dneška splňovat požadavky na komfortní bydlení. Zelená čtvrť Boitsfort v jižní části Bruselu přiměla majitele postavit se k možné přestavbě domu proaktivně. Architekti z Bauclub zvětšili plochu a otevřeli interiér tak, aby přitom nenarušili jednotný ráz sousedství.

Více oken a otevřené prostory zcela změnily atmosféru bydlení. Ve starším domě byste takový interiér rozhodně nečekali.

Původně šlo o výstavbu určenou pro dělnické byty. Během uplynulých desetiletí začaly nemovitosti postupně ztrácet svůj někdejší status a mnohé čtvrti tak procházejí kontinuální transformací. Dobrá adresa nebo zajímavé místo lze najít už všelikde.

Přečtěte si také:
Nenechejte se zmást obyčejným vzhledem! Jednoduchý bungalov v Dobříši ukrývá ohromující interiér

Omrzela je tma a zlé řešení

Majitelé domu se vlivem současných trendů v architektuře a jejich četných příkladů přestali ztotožňovat s tím, že žijí v domě, který je uzavřen, s nedostatečným přirozeným osvětlením a nesmyslnou skladbou místností. Úkolem architektů proto bylo ozdravit dispoziční řešení, zvětšit citlivým zásahem obytnou plochu a propojit interiér s exteriérem.

Detail na část domu se spoustou rozličných oken a bujnou zahradou.

Detail na část domu se spoustou rozličných oken a bujnou zahradou. Zdroj: Severin Malaud

K objektu přísluší menší zahrada. Na první pohled působí divoce, ale neruší to. V podstatě je privátní malou městskou džunglí. Pozemek pokrývá štěrk v kombinaci s trávníkem. Pomyslnou hradbu kolem něj vytváří směs různých dřevin, keřů a rostlin bez zjevné organizace, které rostou křížem-krážem přes sebe a vytvářejí tak hustou bariéru před okolím.

Přečtěte si také:
Problémy je neodradily. Zdevastovaný statek se špatnou statikou rekonstruovali celých 40 let a dnes je z něj oáza klidu

Podkroví s kvalitou ateliéru

Nová interpretace místa se dotkla prioritně domu. Objekt charakterizuje jednoduchý vzhled a přibližně čtvercový půdorys. S respektem k jeho identitě se fasády s glazovaným kabřincovým obkladem dotkly zásadní úpravy boční a zadní části, a to v přízemí, které se otevřelo pomocí pásu oken, a velkoformátovými okny. Okna přibyla i po straně nahoře.

Třetí podlaží disponuje kvůli šikmé střeše menší plochou. Architekti zlepšili kvalitu podmínek pobytu na podlaží vložením vikýře z přední i zadní části střechy. Pokoje tak získaly na funkčnosti. Vzhled tohoto nového prvku evokuje ateliér v podkroví.

Horní patro, prosvětlené střešními okny.

Horní patro, prosvětlené střešními okny. Zdroj: Severin Malaud

Přírodní nábytek s kapkou boho

Do domu se vstupuje zpředu. Po pravé straně chodby je umístěno samostatné WC a schodiště. Chodba je uzavřena dveřmi, kterými se vstupuje do společenské části. Obývací pokoj s kuchyní a jídelním stolem zabírá celé dolní podlaží. Otevřenou dispozici doplňuje přiznaný železný, bíle namazaný skelet a světle laděný dřevěný strop.

Obývací pokoj je orientován do ulice. Vyznačuje se skromnou výměrou a je zařízen oblíbeným nábytkem v přírodních odstínech lehce inspirovaných stylem boho . Obývací pokoj od zbytku prostoru vymezuje oblouk s cihlovým lemováním v bílém provedení. Je příjemným a nenuceným kontrastem k pravoúhlosti dominantní nosné konstrukce.

Obloukový otvor ve společenské části domu.

Obloukový otvor ve společenské části domu. Zdroj: Severin Malaud

Kuchyňská linka ladí s divočinou

Hlavní dění domácnosti je soustředěno směrem do zahrady. Dosazení pásu oken do boční fasády přispělo k radikální změně kvality života obyvatel domu. Pod pásem oken se po celé délce nachází kuchyňská linka. Tmavě zelený odstín a design linky je v rámci kontextu nemovitosti mimořádně působivý. Dokládá nadčasové řešení s puncem originality.

Prostornost místa správně doplňuje kuchyňský ostrov s plynovou varnou deskou a troubou. Autoři na něm zopakovali zelenou barvu. Světlá pracovní deska naopak dává dokonalý přehled o činnosti na ní. Tón v tónu s ostatními doplňky, jako například závěsy na velkoformátových oknech, je i litá světle šedá podlaha.

Vstup na dvůr přes posuvné dveře z kuchyně.

Vstup na dvůr přes posuvné dveře z kuchyně. Zdroj: Severin Malaud

Z obýváku rovnou do zahrady

Rodinnou pohodu dále podporuje jídelní stůl s kapacitou minimálně pro šest osob. Bílé kovové nohy a dřevěná deska ve světlém odstínu jsou zárukou dlouhé garance. Výběr židlí padl na stabilní nohy a šedé čalounění sedáku a opěradla. Na podlahu přímo navazuje venkovní zahradní plocha. Propojení exteriéru s interiérem naplnilo očekávání.

Druhé podlaží obsahuje chodbu, ze které se vstupuje do koupelny s WC a do dvou pokojů. První je orientována do ulice a tvoří ji postel, psací stůl a skříň. Druhý pokoj je ložnice s výhodnou orientací do ticha. Vyznačuje se dvojnásobnou rozlohou a patří k ní samostatný prostor se skříněmi a vlastní koupelna s vanou a oknem.

Kuchyně v domě se zelenou kuchyňskou linkou.

Kuchyně v domě se zelenou kuchyňskou linkou. Zdroj: Severin Malaud

Na třetím, podkrovním podlaží jsou dva dětské pokoje v přísně symetrickém postavení. Klasické vybavení tvoří postel, psací stůl a skříň. K dispozici je koupelna, samostatné WC a chodba, ze které se vstupuje do všech místností. Za pozornost stojí podlaha z dřevěných přírodních latí a bílé kovové perforované schodiště, které podporuje ideální světelnost.

Dům v zelené čtvrti Boitsfort

Autor: Bauclub
Lokalita: čtvrť Boitsfort, Brusel, Belgicko
Rozloha: 200 m2
Realizace: 2021

FOTOGALERIE

Text: Katarína Mácová
Foto: 
Severin Malaud
Ilustrace: 
Stephane De Groef & Bauclub

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: interier rekonstrukce bydlení rodinný dům
Sdílejte článek

Diskuze

  • Z venku hnus a běs

    Irena Neumanová