Zdroj: Schüco

Jak si vybrat správné okno

19. 12. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Barva profilu a „dobré U-čko“ jsou důležité, ale určitě nestačí. Okna mohou mít totiž i další rozličné parametry či odlišné vlastnosti. Prvně byste se tedy měli zamyslet nad tím, co všechno od nových oken očekáváte, a svoje priority si uspořádat.

Rám

Na výběr jsou v zásadě tři základní materiály – plast, dřevo a hliník. Kvalitní produkt z každého z nich přitom dokáže splnit tepelně-izolační parametry požadované aktuální přísnou normou. Podle čeho si tedy vybrat? Samozřejmě, i podle typického vzhledu. Design okna však ovlivňuje nejen vzhled samotného materiálu, ale i pohledová šířka či povrchová úprava rámu, každý materiál má zároveň svoje omezení.

Přečtěte si také:
Už dávno neplatí, že tapety patří jen na stěny

Dřevo osloví přírodním výrazem a obnovitelností, ale i přirozeně dobrými tepelně-izolačními a mechanickými vlastnostmi. Cena dřevěných oken bývá poměrně příznivá, ale jednou za pár let je třeba počítat s pracnější údržbou, která též něco stojí. Velké oblibě se v poslední době těší dřevo-hliníková okna – dřevo ze strany interiéru se postará o příjemný vzhled a izolační vlastnosti, hliníková kapotáž ze strany exteriéru zlepší odolnost proti vlivům počasí. Samozřejmě, za propracovanější rám si připlatíte.

Přízemní moderní vila s prosklením a bazénem

Zdroj: VEKRA

Moderní minimalistický vzhled, dlouhá životnost a minimální nároky na údržbu – to jsou hlavní výhody hliníkových oken značky VEKRA. Díky své mimořádné odolnosti je hliník navíc ideální pro výrobu velkoformátových prvků a posuvných HS portálů, které interiéru dodávají vzdušnost a opticky ho propojují s okolím, ale i do komerčních prostor nebo všude tam, kde budou prvky hodně namáhány. Výborně také odolává vůči povětrnostním vlivům, takže se hodí i do vlhčích prostor jako interiérové bazény a zimní zahrady. www.vekra.cz

Hliníku patří elegance. Tento materiál totiž zvládá velké rozměry zasklení při subtilních profilech. Pověstná je i jeho odolnost a životnost, určitě však nezanedbávejte čištění a údržbu. Používejte při tom čisticí nástroje a směsi, které jsou na to určené. Předejdete tak tomu, že poškodíte povrch a funkčnost oken. Protože hliník je prémiový materiál, je třeba počítat i s prémiovou cenou.

Velikost a umístění oken mají zásadní vliv na prosvětlení interiéru, design zvýrazní charakter architektury a materiál rámů i zasklení ovlivní energetické ztráty i zisky.

Ing. Pavel Němeček
odborník na okenní a fasádní systémy Rehau

Pro plastová okna je typická jednoduchá údržba a příznivá cena. Výhodou je i bezkonkurenční výběr barev a dekorů povrchu, přičemž je k dispozici i možnost zvolit si jiný odstín v interiéru a jiný v exteriéru, v nabídce jsou i plastové rámy s vnějším hliníkovým obložením. Počet komor už dnes není podstatný, důležité je všímat si koeficientu U. Limity plastových profilů při mechanickém namáhání a změně teplot posunuly kompozitní materiály na bázi PVC a skelných vláken. Protože mají vyšší tvarovou stabilitu, pevnost a tuhost, umožňují realizovat elegantnější profily a velké formáty i bez kovové výztuže.

Velké okna na vile a postava za nimi

Zdroj: Rehau

VÍTE, ŽE…?

Stará plastová okna se dají recyklovat. Materiál se sbírá, čistí, drtí, třídí, částečně zpracuje, a nakonec používá na výrobu nových okenních profilů. Recyklovaná okna mají přitom stejnou kvalitu jako okna z čerstvých materiálů. Více na www.rehau.cz.

Kování

Na typu kování závisí například vaše bezpečnost. U nás najdete v nabídce nejčastěji okna v základní úrovni bezpečnosti, tj. ve třídě RC1. Pokud chcete větší bezpečnost, měli byste požadovat alespoň třídu RC2, ke špičce patří třída RC3. Typ kování, a tedy i způsob otevírání, však ovlivňuje i váš komfort a cenu okna. Například tam, kde postačí pevné zasklení nebo kde nepotřebujete okna otevírat „na větračku“, je komplikovanější, a tedy i dražší, kování zbytečné. Systém kování a s tím související způsob ovládání je podstatný zejména u portálů čili velkých posuvných systémů zasklených ploch, které zprostředkovávají intenzivní spojení obytného interiéru se zahradou a dnes jsou obvyklým řešením přístupu na terasu. Nejčastěji se používají dva typy portálů – s označením HS a PSK. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Přečtěte si také:
Kreativní stěny, které v interiéru vytvoří jedinečnou atmosféru

PSK, tedy sklopně-posuvný systém má tři polohy: zavřenou, větrací a otevřenou. Když kličku na zavřených dveřích otočíte do první pozice, odchýlí se jejich vrchní část do větrací polohy. V druhé pozici kličky se odtáhne od rámu i spodní část dveří, které se tak dají libovolně posouvat až po úplné otevření.Tento systém je levnější a umožňuje odchýlení na větrání, není ale bezbariérový, je hlučnější a dveře je možné obsluhovat jen ze strany interiéru.

HS, tedy zdvižně-posuvný systém má jen dvě polohy – otevřenou a zavřenou. Otočením kličky se dveře mírně nadzdvihnou a můžete je posouvat až do maximálně otevřené polohy. Výhodou je nižší práh, případně i bezbariérové řešení, a zároveň možnost použít mimořádně velké (a tedy i těžké) skleněné plochy, protože tento typ kování umožňuje pohybovat velkými křídly s minimální silou. S velkými plochami skla je však spojená i vyšší hmotnost a se sofistikovanějším kováním vyšší cena.

Výběr správného ovládání je důležitý i u střešních oken. V tomto případě záleží na výšce, ve které je okno umístěné – když je nízko, na jednoduchou manipulaci je nejvhodnější otevírání pomocí horní rukojeti. Pro vyšší umístění okna je zas určené otevírání spodní kličkou. Kombinaci obou způsobů představuje výklopně-kyvné střešní okno, které je vhodné u nízké nadezdívky a umožňuje panoramatický výhled. Okna, která jsou, naopak, umístěná vysoko mimo dosah, je vhodné doplnit dálkovým ovládáním. Dálkové ovládání a motorizace, které zjednodušují manipulaci, jsou stále více oblíbenější i u portálů.

HS portál v rodinném domě detail

Zdroj: Rehau

Nejžádanějším řešením vstupu na terasu jsou HS portály, tedy
zdvižně-posuvné systémy. Jsou totiž komfortní, snadno se ovládají a dveře se dají aretovat v každé poloze. Navíc je možné je vyrobit ve velkých rozměrech, a to nejen z hliníku. Značka Rehau nabízí špičkové HS portály GENEO vyrobené z kompozitního materiálu, při nižším rozpočtu je alternativou vyhotovení SYNEGO s výrazně příznivější cenou, ale v menších rozměrech. www.rehau.cz

Moderní minimalistický vzhled, dlouhá životnost a minimální nároky na údržbu – to jsou hlavní výhody hliníkových oken značky VEKRA. Díky své mimořádné odolnosti je hliník navíc ideální pro výrobu velkoformátových prvků a posuvných HS portálů, které interiéru dodávají vzdušnost a opticky ho propojují s okolím, ale i do komerčních prostor nebo všude tam, kde budou prvky hodně namáhány. Výborně také odolává vůči povětrnostním vlivům, takže se hodí i do vlhčích prostor jako interiérové bazény a zimní zahrady.

Modulární zdvižně-posuvný systém Schüco ASE 80.HI. s nulovým prahem a výškou až do 3,5 m je zhmotněním vícero trendů. Jedno, dvoj i tříkolejnicové verze jsou založené na multifunkčních profilech, které umožňují optimální použití stejných dílů. Velkorozměrové posuvné elementy se dají vybavit skrytým mechatronickým kováním TipTronic, přičemž otevírání a zavírání je možné dotykem na kličce, pomocí ovladače nebo aplikace ve smartphonu. www.schueco.cz

Sklo

Protože tvoří většinu plochy okna, výrazně se podílí na mnohých jeho vlastnostech, včetně té nejdůležitější – vpouštět do interiéru denní světlo. Logická úvaha při tom zní: větší plocha skla znamená víc světla, a tedy i zdravější vnitřní prostor. Tak jednoduché to však není. I to nejlepší sklo, respektive okno, má některé parametry horší než obvodová
stěna – například tepelně technické, ale i akustické. Okno však může být zodpovědné nejen za únik tepla, ale i za jeho získávání. A tepelné zisky jsou vlastně teplem zdarma. Některá skla si navíc dokážou poradit s nadbytkem slunečního tepla, jiná chránit před hlukem nebo před vlámáním. To vše jsou dobré důvody pro pečlivé zvážení nejen velikosti a orientace oken, ale i parametrů zasklení.

Přečtěte si také:
I šikmá střecha může vypadat jako rovná. Trochu jiný bungalov, než na jaké jsme zvyklí

Současná okenní skla dokážou o mnoho víc, než jen vpustit denní světlo a zabránit úniku tepla. Mohou například omezit hluk, který proniká z rušné ulice, zabránit přehřívání interiéru, zvýšit bezpečnost (proti vlámání nebo pokud se nechcete o rozbité skle pořezat), zamezit rosení, či dokonce zjednodušit život – když si například zvolíte samočisticí sklo. Při výběru oken se proto zamyslete, co všechno od nich očekáváte a jaké vlastnosti skla jsou pro vás důležité.

„Sklo může mít množství rozličných vlastností, na které se při výběru oken zapomíná, což je velká chyba. Nejčastěji opomínaná je akustika, která přitom dokáže ovlivnit komfort bydlení velmi výrazně, a to nejen u rušné cesty,“ říká Michal Široký, marketingový manažer společnosti Saint-Gobain Building Glass.

Sklo, které lépe izoluje tepelně, totiž nemusí být automaticky i lepší bariérou proti hluku. „Zvuk se chová jinak než teplo. Je to jednoduše jiný fyzikální jev,“ vysvětluje Michal Široký. U izolačního dvojskla, resp. dnes už primárně používaného trojskla, je třeba myslet na řešení problému tzv. kritických frekvencí, jinak řečeno, hluku z dopravy. Proto se doporučuje používat zejména laminovaná skla s akustickou fólií. Tato fólie se nelepí na sklo zvenku, ale je umístěná mezi skleněnými tabulemi, takže se nedá doplnit dodatečně. Izolační skla, která mají ve skladbě i takové vrstvené sklo, mohou navíc sloužit i jako bezpečnostní – dokážou lépe odolávat nárazům, takže chrání před vlámáním nebo zraněním.

ŽEna stojící při velkém prosklení domu

Protihlukové skla ochrání interiér před nežádoucím hlukem zvenku. Taková skla mohou mít i další užitečné vlastnosti, například termoizolační. Mohou být zároveň protisluneční či nízkoúdržbová. Zdroj: Saint-Gobain

Důležitou vlastností skla je prostup tepla, tedy schopnost zabezpečit solární zisky, která souvisejí i s propustností světla. Maximální prostup světla je tedy spojený s vysokými solárními zisky. „Světlo a teplo jsou dvě strany jedné mince a vhodný návrh závisí na očekávání uživatelů,“ říká Michal Široký. Denní světlo je rozhodující pro naše zdraví a pohodu, sluneční teplo, které sklo propustí, není třeba vyrábět, a tedy ani platit, je proto zásadní pro energetickou úspornost domu, a i pro jeho zařazení do lepší energetické třídy. Co je však v zimě příjemné a výhodné, to může v létě způsobovat problémy. Zejména na jižní a jihozápadní straně domu tak mohou být vhodnou volbou protisluneční skla – v létě brání přehřívání interiéru a zároveň propustí ve dne dostatek světla, v zimě zas zabrání únikům tepla. Nejvyšší modely protislunečních skel dokážou odrazit až dvě třetiny tepelné energie ze slunce. Je to zásluhou pokovení skla, tedy potáhnutí vrstvou oxidu stříbra na vnitřní straně krajní skleněné tabule.

Trojsklo detail

Zdroj: Saint-Gobain

Jaké je tedy ideální řešení? Pokud chcete v interiéru zajistit co nejvíce světla, jeho propustnost by měla být maximální, což však zároveň znamená vysoké solární zisky. Na sluneční straně byste proto měli k oknům doplnit vnější stínění, aby se vnitřní prostor v létě nepřehříval. U jižní orientace můžete zvolit i sklo s nižší světelnou propustností, ale s protislunečními vlastnostmi.Tedy podobné typy skla, jaké se používají v administrativních budovách. Protože právě v nich je často nemožné použít vnější stínění a zároveň je nutné chránit lidi před přehříváním interiéru. Stejně tak je dobré použít protisluneční skla pro tzv. francouzská okna u východu na terasu. Technologií budoucnosti jsou tzv. dynamická či elektrochromatická skla (napr. SageGlass® ). Podle potřeby je možné je elektronicky ztmavit či zesvětlit – buď automaticky, nebo přes uživatelské rozhraní, čímž se reguluje množství procházejícího denního světla a slunečního tepla.

Trojsklo s tzv. teplým rámem z kompozitního plastu se v dnešních oknech stává standardem.

Co je vlastně U-čko?

Takzvané U-čko je asi jediným parametrem oken, o kterém už zřejmě slyšel každý. Jedná se o součinitel prostupu tepla Uw , který vypovídá o tom, jak dobře dokáže okno zabránit únikům tepla – čím je hodnota Uw nižší, tím méně tepla bude skrz okno z interiéru odcházet. Uw (w znamená window, tedy okno) se skládá ze dvou částí – Ug (g jako glass, tedy sklo) je schopnost skla a Uf (f jako frame, tedy rám) je schopnost rámu zabránit úniku tepla. Ug je většinou nižší než Uf . Kromě toho do rovnice vstupuje i lineární ztrátový součinitel prostupu tepla distančního rámce (ψ), což v lidské řeči znamená, že byste měli zapomenout na staré hliníkové rámečky a trvat na kompozitních, které přispívají k lepším tepelně technickým vlastnostem izolačního skla a redukují vnitřní rosení oken.

Koupelna v podkroví s dvěma strešními okny

Zdroj: VELUX

Jaká jsou další důležitá písmena?

Kromě Ug jsou i další důležitá písmeny, tedy parametry, které charakterizují vlastnosti skla:

TL = světelná propustnost
Říká, kolik viditelného světla (v %) projde skrz sklo do interiéru. Závisí na tloušťce a složení skleněných tabulí, jako i na povrchových vrstvách. Čím vyšší je hodnota TL , tím více denního světla skrz sklo projde.

g = solární faktor
Vypovídá o tom, kolik tepla ze slunečního záření (v %) projde do interiéru. Čím vyšší g, tím více bude slunce vnitřní prostor ohřívat.

Rle = vnější reflexe
Udává, jak moc (v %) se sklo „zrcadlí“.

Rw = index neprůzvučnosti (nebo i vzduchová neprůzvučnost)
Popisuje schopnosti skla utlumit zvuk zvenku (v dB). Čím je vyšší, tím méně hluku se dostane zvenku do místnosti. Vždy je přitom třeba hledat optimální kompromis mezi jednotlivými parametry. Lepší Ug totiž obvykle znamená zároveň horší g a TL , tedy horší propustnost světla a nižší solární zisky.

Odborníci z Illbruck radí

Při montáži okna s komprimační páskou illmod Trio 1050 dbejte na výběr správného rozměru. Podle šíře spáry mezi okenním rámem a ostěním zvolíte vhodný typ. Například pro spáru, která se pohybuje v rozmezí
od 6 do 15 mm vyberete pásku s označením 6-20. Dále je třeba zkontrolovat hloubku pásky podle šíře okenního rámu. U illmodu Trio 1050 jsou k dispozici pásky hloubky od 58 do 88 mm, což vyhovuje rozměrům drtivé většiny moderních oken. Expanze (nabývání) pásky je pozvolná. Při 20 °C vyplní páska spáru do 20 minut. V chladnějším období to může být i hodina. Pozor na parapetní rovinu vsazeného okna. I navzdory tomu, že je komprimační páska illmod Trio 1050 vodotěsná, doporučujeme část okna, která je ve styku s parapetem, navíc dotěsnit hydroizolační exteriérovou fólií, např. illbruck ME508.

Illbruck TP654 komprimační páska

TP654 illmod Trio 1050 – all-in-one komprimační páska pro moderní montáž oken. Zdroj: illbruck

Komprimační pásky jsou aktuální trendem montáže oken. Zabudovat okno do novostavby je pro každého montážníka jiná dimenze instalace. Na rozdíl od rekonstrukcí víte, co váš čeká. Ostění je zpravidla ideálně rovné, materiály přesné, všude pravé úhly. Připojovací spára, místo mezi okenním rámem a ostěním, přímo volá po tom, aby byla utěsněna nikoliv pěnou a parotěsnými fóliemi (což je tradiční systém), ale čistou a precizní komprimační páskou. Komprimační, neboli předstlačená páska je materiál 3v1. Je to tepelný izolant s exteriérovou hydroizolací a interiérovou parozábranou. Tento jeden produkt stačí k normovanému utěsnění připojovací spáry. Páska je trvale UV stabilní a zcela vzduchotěsná. www.illbruck.com

 

Připravila: Erika Kuhnová

Foto: Shutterstock, Schüco, Rehau, VEKRA, Saint-Gobain, illbruck, VELUX

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: dřevěná okna hliníkové profily Interiérová skla Izolační skla Od partnerů okenní profily okenní rámy plastová okna Posuvně-zdvižné systémy
Sdílejte článek

Diskuze