Jak z podkroví vytěžit maximum
Podkroví je jedinečnou formou bydlení. Aby se však stalo pohodlným životným prostorem, je třeba využít všechny jeho výhody i slabiny ve svůj prospěch. Ať už plánujete nové podkroví, nebo chcete upravit existující, pomohou vám rady Ing. arch. Tomáše Guniše z architektonické kanceláře Archisystems.
Se kterými střechami to jde snáze
Ideálním adeptem pro zobytnění je klasická sedlová střecha. Protože má na koncích rovné štítové stěny, ne šikmé plochy valby, poskytuje největší prostor a snáze se zařizuje. Navíc se často realizuje s konstrukcí jednoduchého, tzv. hambálkového krovu, kde nejsou nutné pomocné sloupy a vzpěry, což též výrazně zvyšuje variabilitu dispozičního řešení. Dalším vhodným typem je mansardová střecha. Má ve spodní části strmější sklon, díky čemuž poskytuje relativně velký využitelný prostor s dostatečnou výškou a má výhody i při zařizování. Nevýhodou je komplikovanější krov, a tedy větší počet trámů, s nimiž musíme v interiéru počítat. I když teoreticky se dá zobytnit každá střecha s dostatečnou výškou, u stanových a valbových však musíme počítat s horším poměrem prostor/cena.
Přiznat trámy?
Přiznávání sloupů, trámů a jiných konstrukčních prvků v interiéru je otázkou kompromisu mezi statikou, vzhledem a dispozičním řešením. Většinou je snahou integrovat je do stěn tak, aby v prostoru nepřekážely. Není-li to však možné, zajímavým řešením je udělat z nouze ctnost a z „neschovatelného“ trámu dominantní solitér nebo akcent. Musíme ovšem přitom citlivě zvážit celkový styl interiéru a podle toho volit i barevnost trámů – ať už tmavší, aby se dřevo zvýraznilo, nebo bílou, aby splývalo se stěnami a bylo přiznáno jen strukturou. Důležitou roli hraje i stav dřeva a prostředí, v němž se nachází. Je-li dřevo zdravé a v suchém prostoru, můžete ho nechat v přirozené formě. Pokud na něm zanechal stopy zub času a nechcete z nich udělat záměr (což může být žádoucí například u starožitných interiérů) nebo jsou-li trámy v prostředí, kde je více namáhá vlhkost, případně se na ně kladou vyšší hygienické nároky, mohou se obložit. Nejčastěji se používá sádrokarton nebo nový dřevěný obklad. Nezapomínejme však na to, že toto řešení zvětšuje tloušťku konstrukčního prvku a ten tak může působit příliš masivně.
Mohou se některé střešní trámy odstranit?
Odstranění některých trámů je zásah, k němuž je nutné určitě přizvat statika nebo oprávněnou osobu. V některých případech lze ponechat odstraněný trám bez náhrady, často ho ale musíme nahradit na tomtéž nebo jiném místě jiným konstrukčním prvkem, například ztužující stěnou nebo ocelovým táhlem.
Aby se osobitá atmosféra, která je pro podkrovní prostory typická, spojovala i s tepelnou pohodou a praktickým bydlením, je důležité dobře vyřešit dispozici a zabezpečit vhodné tepelněizolační parametry všech obvodových konstrukcí.
Bez letních útrap. Abyste omezili letní přehřívání, vyberte si okno s co nejlepšími tepelněizolačními parametry a orientujte ho na méně slunečnou stranu – na sever nebo na východ. Efektivní stínění by mělo být samozřejmostí.
„Atmosférotvůrci“. Atmosféru v interiéru výrazně ovlivňují barvy a textilie. Patří k nim i některé typy stínění, které navíc příjemně změkčují světlo. Římské rolety od firmy VELUX jsou v nabídce v mnoha variantách a pro jejich výměnu stačí jeden „klik“, takže je snadno vyměníte například podle ročního období.
Jak dosáhnout tepelné pohody
Základem tepelné pohody je dostatečná tepelná izolace, to znamená izolační materiál určený k zateplení šikmé střechy aplikovaný v dostatečné tloušťce. S nevhodným materiálem, malou tloušťkou nebo nedostatečným překrytím totiž může dojít ke vzniku tepelných mostů, které se projeví pásovou kondenzací v místě krokví. S kondenzací, tedy vlhkostí, jsou spojeny nepříjemné úkazy, jako je kapání vody a vznik plísní, v extrémních případech může dojít až k vážnému poškození stavební konstrukce. V zimě si můžete na zasněžených střechách všimnout „vykreslení“ krokví ve střešní rovině – sníh na jejich místě taje dřív, to jednoznačně indikuje tepelný most.
V létě mají špatně izolovaná podkroví problémy s přehříváním. Protože podkroví má méně akumulační hmoty, která by vyrovnávala teplotní výkyvy, je tu tento problém výraznější než ve zděných částech domu. Přehřívání šikmých střech přitom zabraňují produkty na bázi minerálních vláken lépe než materiály na bázi pěnových plastů. Důležitou roli hrají v tomto případě i střešní okna a jejich orientace. Zatímco u vikýřů platí podobné zásady jako u klasických oken, u střešních oken je situace odlišná. Protože mají proti svislým oknům mnohem vyšší efektivitu solárních zisků, je lepší vyhnout se u nich klasické jižní orientaci a využít spíše strany s menším osvitem, tedy sever a východ. Samozřejmostí by mělo být efektivní stínění, ideálně exteriérové.
Nezapomínejme ani na možnosti vytápění. Nadstavujete-li nebo zobytňujete-li podkroví na starším domě, předem si zjistěte, zda existující vytápěcí systém zvládne vyhřát i nový prostor. Pokud to váš kotel nedokáže, zvažte doplňkové vytápění, například elektrické radiátory nebo elektrické podlahové vytápění.
Dřevěná podlaha příjemně ladí s přírodní, jemně rustikální atmosférou podkroví s přiznanými trámy. Podlahy z kolekce Kährs Founders jsou ošetřeny speciálním přírodním olejem, který zabezpečuje jejich zvýšenou odolnost. (Dekor Dub Sture z kolekce Kährs Founder, prodává KPP.)
Vikýř, nebo střešní okno?
Tato otázka je častým dilematem majitelů podkroví. Výhodou vikýřů je zvětšení obytného prostoru, možnost větrání i v dešti a větší množství výrobců klasických oken. K jejich přednostem patří i menší solární zisky v létě. Nevýhodou je komplikovaný tvar, který zvyšuje ochlazovanou plochu, a tím i tepelné ztráty. Navíc je u složitějších detailů větší riziko konstrukční chyby a zatékání. Střešní okna poskytují jedinečný výhled a atmosféru, často jsou však nejslabším článkem střechy. Ještě donedávna měla běžně dostupná střešní okna horší tepelněizolační vlastnosti než klasická okna, dnes už však má většina výrobců tento problém vyřešen. I když je cena samotného střešního okna výrazně vyšší než u svislých oken, v porovnání s celkovou cenou vikýře je podstatně nižší. Kromě zmíněných faktorů – nižší cena, atmosféra a výhled – je výhodou vikýřů i vysoká efektivita prosvětlení, díky čemuž postačí méně „děr“ do střechy a izolace. Déšť padající na okenní sklo může být pro někoho příjemnou romantikou, jinému se však může zdát rušivý.
Hygienická zóna
Plánujete-li v podkroví samostatný byt, potřebujete v něm i koupelnu a WC. Nejvhodnější je umístit je nad existující koupelnu v nižším podlaží – rozvody vody a splašků tak budou jednodušší a kratší.
Schody do podkroví
Vzhledem k potřebě zvukové a tepelné izolace je praktické naplánovat je s dveřmi. Bude-li například v podkroví noční zóna, můžete je přes den zavřít, aby zdola neunikalo teplo. Myslete na pohodlnou výšku a dbejte na to, aby schodiště neústilo do šikminy. Nechcete-li, aby schody ubraly příliš plochy z přízemí, dejte přednost prostorově úsporným typům schodišť – například točitým nebo tzv. mlynářským s částečně zřezanými stupni. Nezapomeňte, že zábradlí je povinnou výbavou.
TEXT RED
FOTO KÄHRS, KNAUF INSULATION, VELUX, FOTOLIA
ZDROJ časopis HOME 11-12/2015, JAGA MEDIA, s.r.o.